Adapazarı Gezilecek Yerleri ve Bilgileri

Değerli gezilecekyer.org okurları bugün sizlerle doğal zenginlikleri, kültürel çeşitliliği ve gelişmekte olan sanayisiyle Sakarya’nın merkez ilçesi olan Adapazarı’ndayız. Adapazarı gezilecek yerler, Adapazarı kültürü ve doğal güzelliklerini paylaşacağımız bu konumuza başlayalım.

Adapazarı Nerededir?

Adapazarı Marmara bölgesinde yer almakta olup, Adapazarı ilçesi Sakarya iline bağlıdır. Adapazarı yüzölçümü 324 km2 alan olup, alan olarak Türkiye’nin 717. en büyük ilçesidir.

Adapazarı Gezilecek Yerler

Beş Köprü ( Justinianus Köprüsü)

Bizans dönemine ait tarihi bir yapı olan Beşköprü, Adapazarı şehir merkezinin 5 kilometre güney-batısında, Sakarya nehri eski yatağı üzerinde, Beşköprü mahallesinde yer almaktadır. Bizans İmparatoru Justinianus tarafından yaptırılması sebebiyle Justinianus Köprüsü ismini almıştır. Erken dönem Bizans eserlerinin Doğu Marmara’daki en görkemli eserlerinden biri olarak kabul görmektedir. Sakarya Nehri 13. yüzyılda büyük bir sel ile yatak değiştirmesine kadar yaklaşık 700 yıl buradan akmış, selden sonra 3 kilometre daha doğuda olan güney-kuzey doğrultusundaki bugünkü yatağına yerleşmiştir.

Apsisli Yapı ve Zafer Takı; Köprünün doğu ucunda kontrol kulesi niteliğinde, kısmen bozulmuş apsisli bir yapı mevcuttur. Yapının üzeri 6.30 metre çapında kesme taştan yarı kubbe ile örtülüdür. Texier köprünün batı ucunda 4.30 metre kare tabanlı iki ayağın üzerine oturan 6.20 metre genişliğinde, 10.37 metre yüksekliğinde bir zafer takı (kapısı) olduğunu 1845 tarihli gravürde resmedilmiştir. Ancak bu kapı yüzyılın başlarında çekilen fotoğrafta görülmemektedir. Bu temeller 1988 yılı kazısında ortaya çıkarılmıştır.

Sakarya Köprüsü (Trabzanlar Köprüsü / Güneşler Köprüsü)

Sakarya Köprüsü Adapazarı’nın kuzeydoğusunda Sakarya Nehri üzerinde Köprübaşı mahallesinde yer almaktadır. Trabzanlar ve Güneşler köylerine olan yakınlığından dolayı yerel halk tarafından yukarıda belirttiğimiz isimleri de kullanılmaktadır. Günümüzde kullanılan köprünün yerinde daha önceleri yer alan ve Tavuklar Köprüsü diye bilinen ahşap köprü Kurtuluş Savaşı’nda çatışmalara sahne olmuştur. Birliklerimiz tarafından yakılarak düşmanın köprüyü kullanarak nehrin doğusuna geçmesi engellenmiştir.

Yanan Tavuklar Köprüsü’nün yerine Bizzat Atatürk’ün Emri ile inşa edilen Sakarya Köprüsü Browstrink tipinde inşa edilmiş olup her iki yandan her biri 35 metre açıklığa sahip üçer büyük kemerle taşınmaktadır.Yarım daire formundaki betonarme kemerlerin iç kısımları dikey beton hatıllarla takviye edilmiş olup üstten ikişer betonarme kirişle karşılıklı olarak birbirlerine bağlanmıştır. Köprü dört betonarme ayak üzerine yerleştirilmiştir; Bunların ikisi nehrin ortasında, diğer ikisi köprünün uç kısımlarındadır.

Mühendisliği’ni Reşat Hatunoğlu’nun yapmış olduğu Sakarya Köprüsü,108.60 metre uzunluğunda, 4.80 metre genişliğindedir. 1967 yılında İstanbul-Ankara karayolunun şehir dışına alınması ile eski önemini yitirse de Adapazarı gezilecek yerler listesinde olması gereken yerler arasında mutlaka olmalıdır.

Harmantepe Kalesi

Harmantepe Köyü’nün kuzeyinde yer alan Harmantepe Kalesi bir tepecik üzeride yer almaktadır. Adapazarı’nın 13 kilometre uzaklıkta olup il içerisinde neredeyse tüm hatlarıyla ve savunma sistemleri ile gelebilen ender kalelerden biridir.  Kale Bizans’ın doğu sınırını korumak amacıyla Sakarya nehrinin batı yakası boyunca birbirini gören ileri karakol ve gözetleme kuleleri taşıyan savunma yapılarından biridir.

Kalenin ana giriş kapısı güneyde olup, kalenin farklı yönlere bakan değişik ebatlarda beş adet yuvarlak kemerli girişleri mevcuttur.  Sur duvarları yaklaşık olarak daireye yakın dikdörtgen planlı olup 17000 metrekareIik bir alanı kaplamaktadırlar. Duvarlar arazi yapısına bağlı ve kullanılan bölüme göre yükseklik en fazla 10 metre. genişliği 4 metredir.

Kuleleri kareye yakın dikdörtgen planlı toplam altı kulelidir. Tam olarak sağlam gelebilmiş olanlarından tespit edilebildiği üzere dış boyutları 440×315 santimetredir. Harmantepe Kalesi mimari yapısı ve taş işçiliği yönünden, bölgemizdeki diğer kalelerle benzer özellikler taşımaktadır. Duvar işçiliğinde, çeşitli boyutlarda kaba dikdörtgen kesimli taşlardan kullanılmıştır. Duvar dolguları moloz taş ve beyaz renkli oldukça az çakıl katkılı ve sert kireç harcının kullanılmasıdır. Duvarın toprak altında kalan bölümlerinde ise duvarların beyaz bir harçla sıvandığı görülür.

Deprem Müzesi

Bina 17 Ağustos 1999 yılında depreminde hayatını kaybedenler anısına Bayındırlık Bakanlığı tarafında simgesel olarak yapılan bina Adapazarı Belediyesi tarafından 2004 yılında Deprem Kültür Müzesi olarak düzenlenmiştir. Deprem Müzesi, kendi kategorisinde Dünyada 4. Türkiye’de ilktir. Cumhuriyet Mahallesi kavaklar caddesinde yer alan Deprem Kültür Müzesi 450 metrekarelik kullanım alanına sahiptir.

Sergi stantları, sinevizyon salonu bulunan müzede; Adapazarı’nda meydana gelen 1943, 1967 ve 1999 yılı depremlerine ilişkin fotoğraflar ile suni deprem yaratan deprem platformu,  depremde yıkılan binaların yapım tekniği ile ilgili inşaat malzemeleri ve sismograf ile depremle alakalı diğer unsurlar sergilenmektedir. Müze içerisinde 17 Ağustos 1999 depreminde hayatını kaybeden deprem şehitlerimizin tek tek isimlerinin yer aldığı 3891 kristal anıt bulunmaktadır.

Poyrazlar (Teke) Gölü

Adapazarı’nın kuzeyinde merkeze 10 kilometre mesafede bulunmaktadır. Sakarya Karasu yolu Poyrazlar Köyü sapağı veya Karasu Kömürlük Köyü sapağından ulaşılır. Yüzölçümü  60 hektar, sahil uzunluğu 24 kilometredir. Sakarya Irmağının eski yatağında meydana gelmiştir; Irmağı’nın fazla suları Kapaklı Boğazı’ndan geçerek bu göle boşalmaktadır. Göl derinliği 60 metreye yakındır. Yalnızca güney kıyıları sığ ve sazlıklarla kaplıdır.  Poyrazlar Gölü ve çevresi 1993 yılında Bursa Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından 2916 sayılı kararıyla birinci derecede doğal sit alanı ilan edilmiştir.

Göl kıyısı Orman Müdürlüğü tarafından 38 hektarlık alan B tipi mesire yeri statüsünde günü birlik piknik alanı olarak ayrılmıştır. Güney kıyılar sığ ve sazlıktır. Gölde tatlı su balıkları mevcut olup ulusal ve yerel olta balıkçılığı yarışmalarına ev sahipliği yapmaktadır. Poyrazlar Gölünün tepeleri de içine alan zorluk derecesi 1 olan 7 kilometrelik yürüyüş ve çevresini dolaşabileceğiniz bisiklet parkurlarıyla, göl bisikleti ile dönüş yolunu sudan yapabileceğiniz aktiviteler imkân vermektedir. Sakarya Gençlik ve Spor Hizmetleri Müdürlüğü tarafından “Durgun Su Kano Şampiyonaları” düzenlenmektedir.

Poyrazlar Gölü, bozulmamış doğasıyla, çevre illerden gelen ziyaretçilerine günü birlik dinlenme ve kamp imkânı sunmaktadır.  İhtiyaç duyulan kafeteryalar, mangal yapabileceğiniz alanlar masa, sandalye ve tuvaletler mevcuttur. Ankara’ya 325 kilometre mesafede, İstanbul gişelerine ise uzaklığı 140 kilometredir.

Adapazarı Türbeler

Adapazarı ilçesinde kayıtlı üç türbe bulunmaktadır. Bunlar;

 • Kahraman Baba Türbesi
 • Karakamış Türbesi
 • Osman Bin Zeyd Ensari Türbesi

Adapazarı Camiler

Adapazarı İlçesinde kültür varlıkları kapsamında tescilli 7 adet cami bulunmaktadır. Bunlar;

 • Orta Camii (1760)
 • Ağa Camii(1809)
 • Şerefiye Camii (1809)
 • Orhan Camii (1894)
 • Yeni Camii (1948)
 • İhsaniye Camii (1951)
 • Hasırcılar Camii (1965)

Adapazarı Gezilecek Diğer Yerler

 • Mustafa Kemal Atatürk Ortaokulu Müzesi(Adapazarı Ortaokulu)
 • Sakarya Müzesi (Atatürk Evi)
 • Karapınar Gölü
 • Taşkısığı ( Çaltıcak)  Gölü
 • Adapazarı Ovası ( Akova)
 • Çark ( Melas) Deresi
 • Çark Mesire
 • Sakarya Nehri

Adapazarı Ulaşım

İlçenin havaalanı ve Karadeniz kıyısında limanı olmamasına rağmen çok gelişmiş bir karayolu ve demiryolu ulaşımı bulunmaktadır. Bu nedenle ilçeye karayolu ve demiryolu ile çok rahatlıkla ulaşılabilmektedir.

ADAPAZARI RESİMLERİ Ve FOTO GALERİSİ

 

Bir önceki yazımız olan Pamukkale Nerede ve Gezilecek Yerleri başlıklı makalemizde pamukkale gezilecek yerleri, pamukkale gezisi ve pamukkale hakkında bilgiler hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Pamukkale Nerede ve Gezilecek Yerleri

Sevgili gezilecekyer.org okurları bugün, şifalı kaplıcaları ile Türkiye’nin en önemli turizm merkezlerinden biri olan ve UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer...

Kapat