Alaçatı’da Gezilecek Yerler

Alaçatı’da Gezilecek Yerler; İzmir’e 75 Km uzaklıkta bulunan Alaçatı, Çeşme otobanı üzerinden ortalama bir hızla yaklaşık 55 dakika bir yolculuk yaparak ulaşabileceğiniz, Türkiye’nin en gözde tatil merkezlerinden bir tanesidir.

Alaçatı’da Gezilecek Yerler

Antik Yunana tarihinin Türk tarihiyle harmanlandığı bu güzel yerleşim yeri, gezip eğlenmek, bedeninizi, zihninizi ve ruhunuzu dinlendirmek için adeta biçilmiş bir kaftandır. Alaçatı taş evleri ile binlerce yıllık geçmişi gözlerinizin önüne getiren Alaçatı, aynı zamanda dünyanın bir numaralı sörf merkezlerinden bir tanesidir.

İzmir’in en eski yerleşim yeri olan Alaçatı, misafirlerinin rahat bir şekilde ağırlamak için pek çok imkanı da ziyaretçilerine sunmaktadır. Serin bir yaz geçirmek için ikamet edebileceğiniz kiralık taş evler, lüks apartlar ve otelleri ile birçok seçeneği bünyesinde barındırmaktadır. Alaçatı sit alanı olarak kabul edildiği için bütün yapıları orijinal kimliğini korumaktadır. Arnavut kaldırımları ve begonyalar ile süslenmiş duvarlarında, restore edilmiş, yüz yıllık yapılar Alaçatı’nın birer simgesi gibi ziyaretçilerine ev sahipliği yapmaktadır. Alaçatı’da görülecek yerler bunlarla da sınırlı değildir.

Alaçatı Kahvaltısı: Alaçatı sofrası, genellikle bu yerleşim yerinde üretilen organik sebzelerden ve deniz ürünlerinden oluşmaktadır. Kahvaltı denince ise akla harika bir manzara gelmektedir. Taze köy yumurtası ve meşhur ege peynirinin yanında, tadına doyamayacağınız organik meyve ve lezzetli sebzeleri ile Alaçatı kahvaltısına bayılacaksınız. Aynı zamanda damla sakızının ülkemizde en bilinen üretim yeri de Alaçatı’dır. Bu nedenle sakızlı muhallebisini de yemeden geçmeyin sakın.

Alaçatı Yel Değirmenleri: Alaçatı’da bulunan yel değirmenleri, yüz elli yıllık bir tarihe sahiptir. Sit alanı olarak kabul edilen Alaçatı’da yel değirmenleri restore edilmiş ve kafe ya da restoran olarak hizmet vererek güzel bir görüntü ortaya koymaktadır.

Alaçatı Rüzgar Sörfü: Sörf denildiği zaman akla ilk gelen isim Alaçatı oluyor. Sörf yapmaya en müsait kıyılardan bir tanesine ev sahipliği yapan bu yerleşim yerinde, sörf merkezi olarak ünü dünya çapına ulaşmıştır. Alaçatı’da sörf yapmak için gerekli ekipmanlara sahip olmanız gerekmemektedir. Makul fiyatlar karşılığında tüm ekipmanları kiralayabilir, aynı zamanda bünyesinde bulunan pek çok kurs merkezi sayesinde sörf yapmayı öğrenebilirsiniz.

Alaçatı Foto Galerisi

Bir önceki yazımız olan Gökova Sedir Adası başlıklı makalemizde Çamlı Köyü, Dalyan ve Gökova Körfezi hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Gökova Sedir Adası

Gökova Sedir Adası; Egenin en güzel, en mavi, en mütevazi ve en şık yerlerinden olan Gökova’yı, görüp te hayran kalmamak...

Kapat