Amasra’nın En Güzel Yerleri Nerelerdir?

Sevgili gezilecekyer.org takipçileri bugün, muhteşem güzellikte bir doğaya ve konuma sahip olup, yurt içinden ve yurt dışından birçok ziyaretçiyi ağırlayarak, ülkemizin en gözde sahil kasabalarından biri olan Amasra’dayız.

 Amasra Hakkında Kısa Bilgiler

 Denize doğru uzanmış bir burun, burnun iki yanında korunaklı birer liman görevi gören iki koy ve ana karaya bağlı bağımsız adalarına sahip olan Amasra, 3000 yıllık tarihi, hem çekicilik ve balıkçılığa dayanan yerel sanatları, hem de kendini çevreleyen ormanlık alanlarına sahip bir yerleşim yeridir. Amasra halen özgün balık lokantaları, otelleri ve ev pansiyonlarına sahip bir turizm bölgesidir.

 Amasra ya da tarihte bilinen ilk adıyla Sesamos şehri, M.Ö XII. Yüzyıla kadar uzanan bir tarihe sahiptir. Bu dönemde bölgede görülen Gasgas ve Hitit egemenliğinden sonra şehir, Fenikelilerce ticari amaçlara yönelik bir koloni olarak kullanılmıştır. Kısa süren Fenike hakimiyeti sonrasında İon kolonizasyon hareketleri ile şehir Miletli ve Megaralı denizcilerce ele geçirilmiş ve kısa zamanda tüm Batı Karadeniz sahilinin önemli bir ticari çekim merkezi haline gelmiştir. Özellikle bölgenin zengin orman ürünleri (başta şimşir, meşe palamudu, kestane olmak üzere) ticaretin gelişmesinde en önemli etkendir.

Amasra Nerededir?

Bartın’ın kuzey kısmında yer alan dik yamaçları Karadeniz ile buluşturan bir yarımada ve iki ada üzerine kurulmuş olan Amasra, Batı Karadeniz bölgesinde bulunan Bartın’a bağlı bir ilçedir.

Amasra Gezilecek Yerler

Amasra Kalesi

Sormagir Kalesi de denilen bu kale, Roma dönemine ait olduğu bilinmektedir. İki ana kütleden oluşan Amasra Kalesi Boztepe Kemeri denilen bir köprü ile bağlanmaktadır. Üzerinde 6 burç bulunmakta olup kalenin güney surları 200 metre civarındadır. Ayrıca ortalama yüksekliği 17 metre civarında olan kalenin 14. ve 15.yüzyıllarda Cenevizliler tarafından kullanıldığı bilinmektedir.

 Amasra Müzesi

 Amasra’nın antik bir yerleşim merkezi olması ve tarihî eser açısından zengin olması nedeniyle burada bir müze kurulması zorunlu hâle gelmiştir. 30.01.1982 tarihinde onarımı tamamlanarak ziyarete açılan Amasra Müzesi, tek katlı olup burada 2’si arkeolojik, 2’si etnografik olmak üzere, 4 teşhir salonu bulunmaktadır. Teşhir salonlarındaki eserlerin büyük bölümü Amasra ve yakın çevresinden derlenmiştir.

Amasra Tavşan Adası

Amasra’da karayla bağlantısı olmayan bir ada olan Tavşan Adası, uzun yıllar önce yerliler tarafından adaya bırakılan tavşanların popülasyonunu arttırmasıyla  ortaya çıkmıştır. Amasra Tekne Turlarıyla gerçekleştireceğiniz özel turlar ile ya da dilerseniz mağarayı yüzerek geçebilirsiniz. Tavşan Adası’na herhangi bir köprü bulunmaması buranın eski zamanlarda yer altından adaya ulaşıldığına dair efsanelerle anılmasını sağlamıştır.

Amasra Gezilecek Diğer Yerler

Inkumu Plajı, Çakraz plajı, Madenci Anıtı, Osmanlı Hamamı, Kemere Köprüsü, İçkale Mescidi, Kapisuyu Plaji, Bedesten, Ağlayan Ağaç, Fatih Camii, Antik Tiyatro, Gürcüoluk Mağarası, Çekiciler Çarşısı, Kuşkayası Yol Anıtı, Roma Köprüsü Amasra gezilecek yerler listenizde olması gereken güzellikte mekanlardır.

Amasra’ya Ne Zaman Gidilir?

Kış mevsiminin soğuk geçtiği Amasra’da yaz ayları ise ılık hava görülmektedir. Karadeniz ikliminin hakim olduğu bu bölgeye mart ayında başlayan bahar ayı ile yaz aylarında gidilebilir.

Amasra’da Ne Yenir?

Karadeniz’in yöresel yemeklerinin dışında tabii ki balığın neredeyse her çeşidini bulabileceğiniz Amasra’da zamanına denk gelirseniz en güzel hamsi ile kalkan balığını deneyebilir veya farklı bir tat arıyorsanız; cevizli palamut, kiremitte istavrit, cevizli hamsiyi de tadabilirsiniz. Onun dışında ünü Türkiye sınırlarını aşmış olan Amasra salatasını denemeden oradan ayrılmayın. Yöresel olarak ise; pirinçli mantı, ayvalı et yemeği, yedi türlü mancar yemeği, pumpum çorbası, yumurtalı ıspıt, kaz tiriti, üzüm yaprağı yemeği, kabak burması, gartlaç alternatifler arasında yer almaktadır.

Amasra’ya Nasıl Gidilir?

Amasra’ya ulaşımın büyük bir bölümü karayolu ile sağlanmaktadır. Bartın iline yaklaşık 17 km. uzaklıkta yer alan Amasra’ya ulaşım genel olarak Bartın üzerinden sağlanmaktadır. Ankara, İstanbul, İzmir, Trabzon, Bursa ve Antalya gibi büyük şehirlerden Bartın’a her gün düzenli seferler bulunmaktadır.

 Amasra ile ilgili gezip görülecek yerlere ait resimlere aşağıdaki galerimizden ulaşabilirsiniz.

AMASRA GEZİLECEK YERLERİ VE RESİMLERİ

 

Bir önceki yazımız olan Topkapı Sarayı Hakkında Tüm Bilgiler başlıklı makalemizde topkapı sarayı gezilecek yerleri, topkapı sarayı hakkında bilgiler ve Topkapı Sarayı Nerede hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Topkapı Sarayı Hakkında Tüm Bilgiler

Sevgili gezilecekyer.org okurları bugün sizlere, Osmanlı İmparatorluğu'nun 600 yıllık tarihinin 400 yılı boyunca, devletin idare merkezi olarak kullanılan ve nice...

Kapat