Amsterdam Turu ve Gezilecek Yerleri

Değerli gezilecekyer.org takipçileri bugün sizlere, “Kuzeyin Venedik’i” olarak da adlandırılan, Hollanda’nın başkenti olmasının yanında finans, kültür, sanat, turizm merkezi konumunda olan Amsterdam hakkında bilgiler ve Amsterdam gezilecek yerler ile ilgili araştırmalarımızı aktaracağız.

Amsterdam Hakkında Bilgiler

Bir milyondan fazla nüfusu olan şehir, 12. yüzyılda Amstel ırmağının kıyısında bir balıkçı köyü olarak kurulmuştur. ilk kurulduğu zamanlarda Amstel ırmağının üzerine kurulan su bendi (“dam”) olan Amstelredamme’ın zamanla Amsterdam olmasından gelmektedir. 17. yüzyıldan kalma yapılarıyla, Avrupa’daki en köklü kent dokularını içerisinde barındıran Amsterdam, en çok ziyaret edilen 5. Merkez konumunda olması ile Hollanda’nın hem kültürel ve hem de parasal yönden en önemli kenti durumundadır.

Kanalları, tarihi mekanları, müzeleri, doğal güzellikleri, bisikletleri, parkları, Avrupa tarihinde önemli yer kaplayan yapıları ve tabii ki dillere destan eğlence hayatı ile farklı bir atmosfere sahip olan bu Avrupa kenti özellikle son zamanlarda popüler bir turizm merkezi durumundadır. Yıllık yaklaşık olarak 4 milyon turist ülke dışından Amsterdam’a gelmektedir. Yılda 44 milyon kişiyle dünyanın en kalabalık üçüncü havalimanına sahip olan Amsterdam, Hollanda’nın en büyük havalimanı, Avrupa’da dördüncü, dünyada ise onuncu sırada yer almaktadır.

Amsterdam Nerededir?

Hollanda’nın başkenti olan Amsterdam, ülkenin batısında yer almaktadır Almanya’nın Batısında, Belçika ve Fransa’nın ise kuzeyinde konumlanmaktadır.

Amsterdam Gezilecek Yerler

Dam Meydanı

Şehrin marka yapıları ve önemli aktivitelerin düzenlendiği ve şehrin en çok bilinen yerlerinden biri olan bu meydanda, Amsterdam Kraliyet Sarayı, Nieuwe Kerk, Ulusal Anıt ve Madame Tussauds Müzesi gibi bu alandaki en önemli gezi noktaları yer almaktadır. Bu özellikleriyle Dam Meydanı, turistler için çok önemli bir cazibe merkezidir.

Amsterdam Kanalları

Hollanda’nın başkenti olan Amsterdam akla gelince hemen hemen herkesin aklına dünyaca ünlü kanalları gelmektedir. Bu kanalların trafik için önemli bir işlevinin olması yanında günümüzde özellikle turizm amacıyla bu kanallar turistlerin gezdirilebilmesi için de kullanılmaktadır. .Sahip olduğu kilometrelerce uzunluğu, 90 adası ve 1500 köprüsü ile Amsterdam kanalları Amsterdam’ı kuzeyin Venedik’i olarak anılmasını sağlamaktadır. Ayrıca Amsterdam Kanalları, olağanüstü güzellikleri ile Unesco Dünya Miras Listesi’nde de yer almaktadır. Amsterdam gezilecek yer listenizde mutlaka olması gereken yerlerden biri olan bu kanalları takip edip bol bol yürüyüş yapın ya da atlayın bir kayığa 1-1,5 saat huzurun ve doğanın tadını çıkarın.

Amsterdam Kraliyet Sarayı (Koninklijk Paleis te Amsterdam) 

Hollanda’da bulunan 3 saraydan biri olan Amsterdam Kraliyet Sarayı, Dam Meydanı’nda bulunmaktadır. Amterdam’ın en önemli tarihi yapılarından olan bu saray, 1655 yılında belediye binası olarak açılmıştır. Zamanında Avrupa’nın en büyük yönetici binası olarak kullanılan bu saray,şimdilerde Kraliçe devlet ziyaretleri, yeni yıl resepsiyonları ve resmi işlemlerde kullanmakta olup ziyarete açık durumdadır.

 Amsterdam Gezilecek Diğer Yerler

 • Nieuwe Kerk
 • Begijnhof
 • Amsterdam Çiçek Pazarı
 • Red Light District
 • Rijksmuseum
 • Van Gogh Müzesi
 • Anne Frank’ın Evi
 • Madame Tussauds Balmumu Müzesi
 • Rembrandtplein
 • Vondelpark
 • Heineken Experience
 • Oude Kerk

Amsterdam Gece Hayatı

Dünya üzerinde gece hayatının en hareketli olduğu yerlerden birisi kesinlikle Amsterdam’dır. Şehirde hemen hemen her gece yeni bir aktivite bulabilirsiniz. Gece kulüpleri şehir eğlence hayatının en önemli eğlence merkezleridir. Red Light District  ya da bilinen adı ile Kırmızı Fener Mahallesi yalnızca Amsterdam’ın değil aynı zamanda Avrupa’nın de en ünlü bölgelerinden biri. Burada birçok seks shop, randevu evi, gay bar, özel sinema, tiyatro ve çeşitli türlerde müzeler bulunuyor. Amsterdam gece kulüpleri ve önemli mekanları arasında ise; Jimmy Woo, Rembrandtplein Meydanı’nda yer alan Escape, yine Amsterdam gece hayatının kalbinin attığı bir başka yer ise Leidseplein’e yürüme mesafesinde yer alan Paradiso, diğer meşhur gece kulübü ise Trouw’dur.

Amsterdam’a Nasıl Gidilir?

Avrupa’nın ulaşım konusunda en rahat şehirlerinden biri olan Amsterdam’a Uluslararası uçuşlar genellikle Schiphol Havalimanı’na yapılmaktadır. Bu havalimanı Amsterdam merkeze yaklaşık 15 km uzaklıkta yer almaktadır. Amsterdam Schiphol Havalimanı’na, Ankara, İstanbul, İzmir, Bodrum, Antalya’da bulunan uluslararası havalimanlarından aktarmalı veya direkt olarak yaklaşık 2 saat 30 dakikalık bir uçuşla ulaşabilirsiniz.

Amsterdam Nerede Kalınır

 • Amsterdam Marriott Hotel
 • Andaz Amsterdam Prinsengracht – a Hyatt Hotel
 • Conservatorium
 • Bilderberg Garden Hotel
 • NH Barbizon Palace
 • NH Grand Hotel Krasnapolsky
 • Hilton Amsterdam
 • Radisson Blu Hotel Amsterdam Airport Schiphol
 • Renaissance Amsterdam Hotel

Amsterdam ile ilgili beğeneceğinizi düşündüğümüz resimlere aşağıdaki galerimizden ulaşabilirsiniz.

AMSTERDAM GEZİLECEK YERLERİ VE FOTO GALERİSİ

Bir önceki yazımız olan Barcelona Tatili Hakkında Tüm Bilgiler başlıklı makalemizde barcelona eğlence yerleri, barcelona gece hayatı ve barcelona gece kulüpleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Barcelona Tatili Hakkında Tüm Bilgiler

Değerli gezilecekyer.org okurları bugün sizlere, İspanya‘nın ikinci büyük şehri, Katalonya bölgesinin en büyük kenti ve aynı zamanda bölgenin başkenti olan, başta...

Kapat