Andorra Gezilecek Yerleri

Andorra Gezilecek Yerleri; Andorra Güneybatı Avrupa’da bulunan bir prenslik ülkesidir. Fransa ve İspanya arasında bulunan küçük yüzölçümlü bir ülkedir. Pirene dağlarındadır ve denize kıyısı bulunmamaktadır.

Andorra Gezilecek Yerleri

Andorra Prensliği’nin yönetim biçimi monarşidir. 1278 yılında Andorra biri İspanya’da, öteki Fransa’da bulunan iki prensin ortaklaşa yönetimine bağlanmış ve ülkenin sınırları netleşmiştir. Anılan yıldan beri ülkenin sınırları hiç değişmemiştir.  Bir zamanlar dünya ile hiçbir ilişkide bulunmayan bu ülke, günümüzde turizm ve vergi cenneti olma özelliği ile zengin bir ülke konumundadır.

Andorra Nüfusu

Ülkenin nüfusu 85 bin kişi civarlarındadır. Ülkenin yalnızca yüzde 33’ü Andorralıdır. Ülke nüfusunun büyük çoğunluğunu yüzde 43 civarları ile İspanyollar oluşturmaktadır. Ülkede Portekizliler de yüzde 11 ile iyi bir nüfus oranına sahiptir. Geri kalan nüfusu ise yüdzde 7 ile Fransızlar oluşturuyor ve geri kalan nüfusda İtalyanlar ağırlıklı olarak diğer etnik gruplar oluşturmaktadır.

Andorra Önemli Şehirler

Andorra la Vella: Andorra prensliğinin başkenti ve en büyük bölgesidir. En büyük popülasyonu Katalanlar oluşturur. 2004 sayımlarına göre nüfusu 22.035’tir. 1023 metrelik rakımıyla Avrupa’nın en yüksek rakımlı başkentidir. Valira del Nord ve Valira del Orient adlı iki dağ akarsuyunun Valira Nehri’ni oluşturmak üzere birleştikleri noktada bulunur. BU şehir popüler bir kayak merkezidir. Bu kayak merkezi şehre turist çeker ve iyi turizm geliri sağlar.

Escaldes-Engordany: Andorra la Vella’dan sonra Andorra Prensliğinin ikinci büyük bölgesidir. Nüfusu15 bin kişi civarındadır. Şehirde geleneksel olarak düzenlenen caz festivali şehrin önemli bir etkinliğidir.

Encamp: Escaldes-Engordany’ den sonra ülkenin 3.büyük bölgesi olarak bilinir. Nüfusu 14 bin kişi civarlarındadır.

Andorra Din ve Konuşulan Dil   

Andorra’da halkın yüzde 90’ ı Katolik Hristiyan’dır. Halkın yüzde’3 ü ise Protestan’dır. Geri kalan nüfus oranını ise diğer Hristiyan gruplar ve diğerleri oluşturmaktadır. Andorra Prensliği halkının yüzde 90’ı Katolik olmasına rağmen resmi din olarak kabul etmemiştir. Ancak anayasadaki haklar ile Katoliklere bazı ayrıcalıklar da sunulmuştur. Ülkede var olan az bir Müslüman nüfus Kuzey Afrikalı göçmenlerden oluşur. Ayrıca ülkede 100 kişi kadar Yahudi de bulunmaktadır. Ülkede resmi dil olarak Katalanca kabul edilmiştir. Fransızca, Portekizce ve İspanyolca da ülke tarafından tanınmış diğer dillerdir.

İklim/ Ne Zaman Gidilir

Nemli karasal iklim hakimdir. Bunun nedeni deniz seviyesinden 2000 metre yükseklikte olmasıdır. Bunun sonucunda da yazlar ılık ve nemli , kışlar da soğuk ve kar yağışlı geçer. Andorra yüksek rakım şartlarından dolayı normalden daha sert iklim koşullarına sahiptir.Ziyaret için yaz ayları tercih edilebilinirken, kayak tatili için ise hazırlıklı olarak kışın da ziyaret edilebilir.

Andorra Gezilecek Yerler

Escaldes-Engordany bölgesinde gezilecek birçok yer bulunmaktadır. Şehirdeki Sanat Merkezi, Parfüm Müzesi, Su ve Madriu Vadisi Ziyaretçi Merkezi ve Sant Miquel d’Engolasters gezilebilecek yerlerdendir. Andorra la  Vella’ da gezilecel yerler ise El Serrat, Sant Esteva Kilisesi, Parlemento Binası ve La Margineda Köprüsüdür. El Serrat’ dan muhteşem manzaraları izleyebilirsiniz Eğer şehre kayak turizmi için geldiyseniz ve şehir merkezinde kalıyorsanız, yerel otobüslerle kolaylıkla kayak merkezlerine ulaşabilirsiniz.

Andorra Tarihi Yerler

Andorra la Vella’da  bulunan Santa Coloma Kilisesi, Casa de la Vall ve Sant Esteve Kilisesi gezilebilicek tarihi yerlerdendir.

Andorra Gece Hayatı

Andorra’ da bir çok eğleneceli bar ve kulüp bulunmaktadır. Otellerin içinde de canlı müzik gibi eğlenceler de düzenlenir. İçki fiyatları mekanlarda çok pahalıdır. Ancak marketlerde çok daha ucuza satılmaktadır.

Andorra Ne Yenir/ Ne içilir

Andorra’da balık ve akdeniz mutfağı Andorra mutfağının vazgeçilmezlerindendir. Yerel soslar, peynirler, domuz ve jambon çeşitleri öne çıkan yiyeceklerindendir.

Andorra Nasıl Gidilir

Andorra’da havaalanı bulunmadığı için ulaşımı İspanya veya Fransa üzerinden karayolu ile sağlamak gerekiyor. Andorra’ya n yakın havaalanları Fransa’da Touluse havaalanı ya da İspanya’nın Barcelona havaalanı olarak tercih edilebilir.

Andorra Foto Galerisi

Bir önceki yazımız olan Şili Gezilecek Yerleri başlıklı makalemizde Borrio Bellavista, Borrio Brasil ve La Casa Club hakkında bilgiler verilmektedir.

Google Aramaları:

andorra gezilecek yerler

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Şili Gezilecek Yerleri

Şili Gezilecek Yerleri; Resmi adı Şili Cumhuriyeti’dir. And dağları ve Büyük Okyanus arasında yer alır. Arjantin'in batısında kalır. Burası bir...

Kapat