Antalya Kaş Gezi Rehberi ve Görülecek Yerleri

Sevgili gezilecekyer.org okurları bugün sizleri içerisinde barındırdığı antik kentlerin gizemli dünyasında tarihi bir yolculuğa çıkaran, bir yandan da muhteşem sahilleri ve koyları ile içinizdeki tüm sıkıntıyı ve yorgunluğu rahatlıkla atabileceğiniz bir yere Antalya’nın nadide ilçelerinden Kaş’a götürüyoruz.

Kaş Nerededir

Antalya’ nın en batı ilçesi olan Kaş, Antalya’ya 186 km, Fethiye’ye 124 km mesafede yer almaktadır. Doğuda Demre, kuzeyde Elmalı ve Batıda Fethiye ile komşudur.

Kaş Hakkında Bilgiler

Antik kentin en eski adı Arkeolojik buluntularla kanıtlanan Habesos’tur. Antik kent tarihte Antiphellos ismi ile anılmıştır. Karia ve Likya Bölgeleri arasındaki bağlantıyı sağlayan yolların kesişme noktasında bulunan Antiphellos, aynı zamanda bir ticaret limanıdır. Akdeniz kıyısında çok önemli turistik bir merkez olan Kaş, toprak yönünden Antalya’nın 4. büyük ilçesidir. Toros dağlarının eteklerinde bulunan eşsiz doğası, dağlık ve ormanlık alanları ve sahilleri ile tam bir doğal zenginlik kaynağıdır. Likya’nın önemli kentlerinden olan Kaş; kültür seyahatleri, sualtı dalışları, kano turları, doğa yürüyüşleri, yamaç paraşütü, mavi yolculuk ve tekne turları, yöresel yemekleri, tabiat, tarih ve kültür zenginliği ile sizleri kendine çekmektedir.

Kaş Gezilecek Yerler

Saklıkent Kanyonu

Saklıkent Kanyonu bölgede en çok tanınan noktalardan biridir. Bu doğa harikası kanyon Kaş’a yaklaşık 60 km mesafededir. 1996 yılından beri Milli Park statüsünde olup Türkiye’nin en uzun kanyonudur. Fethiye ve Kaş arasında doğal bir sınır oluşturan Karaçay’ın kaynağını bu sular oluşturmaktadır. Rafting, trekking, Yürüyüş, Jeep Safari,  gibi doğa sporlarının yapıldığı Saklıkent, buz gibi akarsuyu ve kayalıklarıyla çok güzel bir yürüyüş parkurudur. Kaş gezinizde mutlaka görülmesi gereken ender yerlerden biridir.

Xanthos Antik Kenti

Kaş’ın en büyük antik kenti olma özelliği taşıyan Xanthos Antik Kenti’nin geçmişi M.Ö. 7. yüzyıla kadar uzanmaktadır. Dikme lahit ve ev tipi mezarlar, Likya dönemi anıtlar, kabartmalar ve Likçe dilinin en önemli belgesi niteliğindeki “yazıtlı dikme mezar” bu görkemli antik kente bulunmaktadır. Xanthos antik kenti şimdiki Eşen Çayı kenarındaki bir tepede yer almakta ve Kaş ziyaretinizde sizi bütün tarihi ile beklemektedir.

Kaş Gezilecek Diğer Yerler

Meis Adası, Kalkan, Antiphellos Antik Kenti, Mavi Mağara, Çukurbağ Yarımadası, Gömbe Yaylası, Trysa Antik Kenti, Phellos Antik Kenti, Demre (Myra), Kekova-Üçağız-Kaleköy, Patara, Liman Ağzı, Uçarsu Şelalesi, Büyük Çakıl Plajı, Küçük Çakıl Plajı, Akçagerme Plajı, Seyrekçakıl Plajı, Kaputaş Plajı, İslamlar Köyü, İnceboğaz Plajı, Dirgenler Köyü,

Kaş Gece Hayatı

Antalya’nın eşsiz güzellikler ile iç içe olan tatil beldesi Kaş, yalnızca ülkemiz için değil; dünyaca ünlü bir yerdir. Huzurun adresi Kaş’ta gece hayatı denince çılgın diskolar, büyük kulüpler çok fazla bulunmasa da kendi çapında renkli bir gece hayatı bulunmaktadır. Kaş’ta yer alan sayılı Rock bar arasında en meşhuru ve kalabalığı dışarı taşan en ünlü barlardan biri Mavi Bar, Kaş’ın canlı müzik dinleyebileceğiniz en eski ve en bilinen barlarından biri HiJazz Bar, limanın hemen sonundaki, Jazz müzisyenleri bir araya getirip canlı performanslarını sergiledikleri tarihi mekan Echo Bar, harika bir havaya sahip bahçesiyle, Kaş’ın en güzel mekanlarından Hideaway Bar, sabahlara kadar dans edebileceğiniz gece hayatının en popüler mekanlarından Red Point’, gece geç saatlere kadar açık olan ve özellikle yabancı turistlerin uğrak mekanı Bar-celona Kaş gece hayatının kalbinin attığı mekanlardır.

Kaş Ne Zaman Gidilir

Akdeniz ikliminin hakim olduğu bölge, tatil ve eğlence için düşünülüyor ise haziran ve eylül ayları, gezi ve seyahat için düşünülüyorsa daha çok ilkbahar ve sonbahar ayları düşünülebilir.

Kaş Nasıl Gidilir

Pek çok büyükşehirden direkt olarak Kaş’a otobüs seferi bulunmamasına karşın günün her saatinde Antalya otobüsü bulmanız mümkündür. Antalya ulaşımı sağlayan pek çok otobüs firmasının belirli saatlerde Kaş seferleri de bulunmaktadır. Ayrıca Antalya Terminali’nden ilçe minibüs ve otobüsleri ile Kaş’a gidebilirsiniz. Antalya Havalimanı Kaş’a 220 km, Dalaman Havalimanı 150 km mesafede yer almaktadır. Bu nedenle her iki havalimanını da Kaş’a ulaşmak için kullanabilirsiniz.

Kaş Nerede Kalınır

  • Doria Hotel Yacht Club Kaş
  • Arnna Hotel
  • Nur Beach
  • Villa Hotel Tamara
  • Leamira Hotel Kas
  • Club Antiphellos
  • Habesos Hotel
  • Hera Hotel Kaş
  • La Kumsal Boutique Hotel
  • Doria Hotel & Yacht Club Kaş

Kaş gezilecek yerler ile ilgili arayacağınız her şeyi bulabileceğiniz görsellerimize aşağıdaki galeriden ulaşabilirsiniz.

KAŞ GEZİLECEK YERLERİ VE FOTO GALERİSİ

Bir önceki yazımız olan Palandöken'e Ne Zaman Gidilir? başlıklı makalemizde erzurum palandöken hakkında bilgi, palandöken gezilecek yerleri ve palandökende nerede kalınır hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Berlin Gezilecek Yerler ve Tüm Bilgileri

Sevgili gezilecekyer.org takipçileri bugün sizlerle, tarihi yapıların ve modern mimarilerin iç içe yer aldığı, müzeler kenti diye anılan Almanya’nın başkenti...

Kapat