Antalya Side Gezilecek Yerleri Nerelerdir?

Değerli gezilecekyer.org takipçileri bugün sizlere, harika doğal manzaraları, dar sokakları, muhteşem bahçeleri upuzun beyaz plajları, görkemli antik anıtları ile Antalya gezilecek yerler listenizde mutlaka olması gereken Side’deyiz.

Side Nerededir?

 Akdeniz Bölgesi’nde yer alan Side, Antalya’nın 73 km doğusunda, Alanya’nın 63 km batısında ve Manavgat’ın ise 7 km güneyinde yer almaktadır.

Side Hakkında Bilgiler

 Anadolu’nun en eski yerleşim birimlerinden biri olan Side’nin MÖ 7. yüzyıldan önce kurulduğu söylenmektedir. Antalya’nın 73 km doğusunda yer alan Side antik kenti Akdeniz’e gelen turistlerin yoğun olarak konaklama yaptıkları önemli bir tatil merkezidir. Likya Uygarlığından Büyük İskender’e, Persler ’den Roma İmparatorluğu’na kadar birçok medeniyete ev sahipliği yapmış büyüleyici bir tarihi kent olan Side, Anadolu dilinde “Nar” anlamına gelmektedir. Eski Pamfilya’nın doğal bir limanı olan ve Mısır Kraliçesi Cleopatra’nım Romalı komutan Antonius ile buluşarak havuzda yıkanıp gün batımını seyrettiği yer olarak da bilinen Side; tapınakları, hamamları, limanı, su yolları, plajları, agora yapıları gibi tarihi mirasları ile mutlaka görülmesi gereken güzellikte bir yerdir.

Side Gezilecek Yerler

 Apollon Tapınağı

Side Liman’ının hemen yanında bulunan Apollon Tapınağı. Büyüleyici bir ve mistik bir mekandır. 2000 yıldan daha uzun süredir yok olmadan günümüze kadar gelmesi burayı fazlasıyla turistlerin ilgi odağı yapmıştır. Tapınakta gün batımını seyretmek ve bu bölgenin tarihi kokusu hissetmek size iyi gelecektir.

Side Müzesi

 Müzede Hellenistik, Roma ve Bizans devirlerine tarihlenen silah kabartmaları, yazıtlar, Eski Yunan orijinallerinin kopyası olan Roma devri heykelleri, torsolar, lahitler, portreler, ostotekler, amforalar, sunaklar, mezar stelleri, sütun başlıkları ve sütun kaideleri sergileniyor. Side Müzesi, Side antik kentinin Roma Devri’ne tarihlenen agorasının karşısındaki 5.–6. yüzyıldan kalma antik agoranın hamamında faaliyet göstermektedir.

Side Gezilecek Diğer Yerler

Side Anfi Tiyatrosu, Aspendos Köprüsü, Manavgat Şelalesi, Side Antik Kenti, Anitsal Çesme (Nymphaeum)

Side Gece Hayatı

Side’de gece hayatı, Akdeniz’deki diğer kentlere göre çok hareketli olmasa da oldukça rahat ve kaliteli geçmektedir. Side, yerleşim olarak küçük bir yeri içerdiğinden, oteller dışında çok alternatifli bir gece hayatına sahip değildir. Merkezde yer alan Avrupa standartlarındaki çok iyi disko ve gece kulüpleri, tatil köyleri ve 5 yıldızlı otellerinde aktiviteleri ve gece belirli bir saatten sonra canlı müzik ve bar hizmeti veren sahildeki restoranlar bulunmaktadır. Light House, Miranda, Titanic ve Oxyd Disco gibi mekanlar eğlenmek isteyenlerin ilk uğradıkları yerlerdendir.

Side Plajları

 Side’nin başlıca plajları arasında: Titreyen Göl Plajı, Sorgun Plajı, Kumköy Plajı ve Side Plajı yer almaktadır.

Side’ye Nasıl Gidilir?

Güney sahillerinde ulaşım bakımından en kolay olan yerlerin başında gelen Side, Antalya’ya yakınlığı sayesinde de tatilciler tarafından öncelikle tercih edilen yerlerden biridir. Antalya Havaalanına yaklaşık olarak 66 km mesafede bulunan Side’ye 1 saatlik yolculukla ulaşabilirsiniz. Ayrıca Side’ye, özellikle yaz aylarında ülkemizin hemen hemen her yerinden tüm otobüs firmaları sefer yapmaktadır.

Side gezilecek yerler ile ilgili arayacağınız her şeyi bulabileceğiniz görsellerimize aşağıdaki galeriden ulaşabilirsiniz.

SİDE GEZİLECEK YERLERİ VE FOTO GALERİSİ

 

Bir önceki yazımız olan Dolmabahçe Sarayı Hakkında Kısa Bilgiler başlıklı makalemizde dolmabahçe sarayı gezilecek yerler, dolmabahçe sarayı giriş ücreti ne kadar ve dolmabahçe sarayı nerede hakkında bilgiler verilmektedir.

Google Aramaları:

side plajları nasıl,antalya side gezilecek yerler,side gezilecek yerler

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Dolmabahçe Sarayı Hakkında Kısa Bilgiler

Değerli gezilecekyer.org okurları bugün sizlere, İstanbul’un en görkemli ve tarihi yapılarından biri olan Dolmabahçe Sarayı ile ilgili bilgiler aktaracağız. Dolmabahçe...

Kapat