Arjantin Hakkında Bilgi – Arjantin Gezilecek Yerler

Arjantin Güney Amerika’da yer alan bir ülkedir. Atlas Okyanusu’na kıyısı bulunmaktadır.Kuzeyde Bolivya ve Paraguay, kuzeydoğusunda Brezilya, Doğusunda Güney Atlantik Okyanusu, batısında da Şili ile sınırı bulunmaktadır.

Arjantin Hakkında Bilgi – Arjantin Gezilecek Yerler

Arjantin geniş bir yüzölçümüne sahiptir. Bu ülke Federal Cumhuriyet yönetim şekli ile yönetilmektedir. Arjantin ismini Latince Argentum (gümüş) kelimesinden almaktadır. Arjantin Güney Amerika’nın parlayan gümüşü olmaya da devam etmektedir.

Arjantin’de Nüfus

Arjantin’in nüfusu 41,660,417 kişidir.Bu nüfusun yalnızca yüzde 10’u göç etmemiş  Arjantin yerlileridir. Nüfusun çoğunluğu kıtanın keşfinden sonra Arjantin’e yerleşen İspanyol ve İtalyanların torunlarıdır.Bu ülkenin artan bir nüfus grafiği de bulunmaktadır.

Arjantin’in Önemli Şehirleri

Buenos Aires: Arjantinin başkentidir. Güney Amerika’daki en kalabalık 2. şehirdir. 14 milyonluk nüfusu ile tam bir metropoliten şehirdir.Şehrin isminin İspanyolca anlamı ‘Güzel Havalar’ dır.

Cordoba: Arjantin’in ikinci büyük şehridir. Şehirin sanayisi oldukça gelişmiştir. Sanayisi ile ön plana çıkan bu şehir, sanayisi kadar tarihi kalıntıları bulundurmasıyla da bilinir. Koloni döneminden kalma çok fazla tarihi bina kentte yer almaktadır. Şehrin adalet sarayı da bu tarihi binalardan birinde yer almaktadır.

Santa Fe : Arjantin’in Santa Fe eyaletinin başkentidir.Arjantin’in nüfus bakımından 9. büyük şehridir. Havaalanına da sahip olan bu şehirde günlük uçuşlar gerçekleştirilmektedir.

Santa Cruz: Arjantin’in güneyinde, Patagonya eyaletinin başkentidir. Doğal güzellikleri dışında pek gelişmiş bir şeir değildir. Doğal güzellikleri öylesine muhteşemdir ki şehir çok fazla turist çekebilmektedir.

Arjantin’de Din ve Konuşulan Dil

Arjantin’de bütün dinlere özgürlük tanınması devlet tarafından garanti edilmiştir. Arjantin’in yüzde 77’si civarı Katolik Hristiyandır. Yüzde 11’i Agnostic ve Ateist olarak kendini tanımlamakta iken yüzde 9 civarında nüfus ise evanjelisttir.Ülkede az sayıda Müslüman ve Budistler de bulunmaktadır. Arjantin’in resmi dili İspanyolca’dır. Birçok etnik grup da kendilerine ait olan dilleri yaşatmaktadır.

Arjantin’de İklim/ Ne Zaman Gidilir

Arjantin’in okyanus kıyısı tarafı nemlidir ve aşırı sıcaklıklar da görülmez. Kuzey bölgelerinde ise iklim oldukça sıcaktır ve yağış alır. Ülkenin kuzeyinde iklim özellikleri sayesinde çay yetiştirilmektedir. Ülkenin geri kalan bölgelerinde sıcaklıklar kuzeyden güneye doğru inildikçe sıcaklıklar azalmaya başlanır.  Ülkenin kuzeybatısı ile güneybatısı arasında da kuraklık görülür. Bu kuraklık And Dağları,na gelindikçe sona erir.Ülkenin büyük bölümünde de çayırlar ve dikenli çalılıklar görülür. Arjantin’in güneyine ziyaret yılın her ayı sorun yaratmaz. Kuzey tarafına ise yapılacak ziyaretler de sonbahar aylarını tercih etmek daha iyi bir gezi yapılmasını sağlar.

Arjantin Gezilecek Yerler

Ülkenin başkenti Buenos Aires’te gezilecek çok fazla yer bulunmaktadır. Dokuz Temmuz Caddesi dünyanın en geniş ve en etkileyici bulvarlarındandır. Bulvar boyunca birçok restoran, mağaza ve kafe görebilirsiniz. Meydanın tam ortasında da şehrin 400. kuruluş yılı anısına yapılmış bir anıt bulunmaktadır. Pembe Saray, Japon Bahçesi, La Boca, Recoleta ve Florida caddesi şehrin görülmesi gereken yerleridir. Diğer bir şehir Cordoba’da ise Cizvet Meydanı, İglesia Katedrali, La Paz ve Caraffa Güzel sanatlar müzesi gezilebilecek yerlerdir.

Arjantin Tarihi Yerleri

Bueno Aires’te bulunan San Thelmo ve Plaza Del Mayo görülmesi gereken tarihi yerlerdir. Plaza Del Mayo Arjantin tarihindeki askeri cunta zamanı yapılan protestoların merkezi olmuştur. Bu manasıyla Arjantinliler için önemli bir tarihi yerdir. Anneler hala o zamanlarda katledilen ve kaybolan çocuklarını anmak için bu meydanda toplanmaktadır.

Arjantin Gece Hayatı

Tango dansının  doğum yeri olan Arjantin’de gelişmiş şehirlerde eğlenceli gece hayatı vardır. Buenos Aires’de eğlenebileceğiniz çok iyi gece kulüpleri bulunmaktadır.878, Dada,Flux Bar, Klub Killer bunlardan birkaçıdır.

Arjantin’e Nasıl Gidilir

Arjantin’e uçak ile seyahat etmek en kolay ulaşım yoludur. Avrupa’dan araba ile gitmek okyanusların bulunması nedeniyle çok zordur. Gemi ile de ulaşım mümkğn olsada Avrupa’dan çok sık sefer bulunmamaktadır ve çok yorucu bir yolculuk olur.

Arjantin Foto Galerisi

Bir önceki yazımız olan Cordoba Gece Hayatı başlıklı makalemizde Cordoba, Cordoba Gece Hayatı ve Cordoba Gece Hayatı Foto Galerisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Miami Gece Hayatı

Miami, Florida'nın en hareketli ve renkli şehirlerinden bir tanesi olup Miami gece hayatı mutlaka tatmanız gereken bir hayattır.  Miami Gece...

Kapat