Artvin Hakkında Bilmedikleriniz Duymadıklarınız

Değerli gezilecekyer.org takipçileri bugün sizlere, dağları, akarsuları, ormanları, bitki ve hayvan çeşitliliğinin yanında, doğası bozulmamış harika bir tabiat kenti olan Artvin ile ilgili bilgiler aktaracağız. Artvin nerede, Artvin mutfağı, Artvin’de nerede kalınır? Artvin’in gezilecek yerleri, Artvin’e nasıl gidilir? Gibi soruların cevaplarının yer aldığı konumuza başlayalım.

Artvin Nerededir

Türkiye ile Gürcistan arasında kuzeydoğu sınırında bulunan Artvin, Karadeniz Bölgemiz ’in Doğu Karadeniz Bölümü’nde yer almaktadır.

Artvin Hakkında Bilgiler

Doğal güzellikleriyle adeta insanı büyüleyen Artvin, iklim açısından oldukça değişken karaktere sahiptir. İklim çeşitliliğinin fazla ve yüzey şekillerinin ise engebeli oluşu Artvin’i coğrafi ve hatta kültürel yönden diğer bölgelerden ayıran en önemli özellikler arasında gösterilmektedir. Doğa turizmi denince akala gelen ilk yerlerden biri olan Artvin ve çevresi el değmemiş tabiatıyla insanı adeta büyülemektedir. Çoruh Nehri, Kaçkar Dağları, Murgul bakır madeni, çay, fındık, kivi gibi hemen Artvin’i akla getiren özelliklerinin yanında Türkiye’nin tek ve ilk olarak ilan edilen dünya biyosfer rezervi açısından bilinen ve UNESCO tarafından resmen ilan edilen bir bölgedir.

Artvin Gezilecek Yerler

Mençuna Şelalesi

Artvin’in Arhavi ilçesinde bulunan Mençuna Şelalesi Türkiye’de doğası bakir kalmış ve ülkemizin gizli cennetlerden biridir. Yaklaşık yüksekliği 70 metreyi bulan Mençuna Şelalesi toplamda 3 basamaktan oluşmaktadır. Bu doğa harikası şelaleye ulaşmak için yaklaşık 800 metrelik bir yolu yürümeniz gerekmektedir. Şelale’ye ulaştığınızda bu kadar mesafeyi yürüdüğünüze değecek harika bir tabiat güzelliğiyle karşılacaksınız.

Artvin Gezilecek Diğer Yerler

Arsiyan Yaylası, Yaylalar Köyü, Artvin Kalesi, Tekkale Manastırı, Hatila Vadisi Milli Parkı, Çoruh Vadisi, Artvin Karagöl, Artvin Çifte Köprü, Şavşat – Satlet Kalesi, Karagöl Sahara Milli Parki, Borçka – Maral Şelalesi, Beyazsu Yaylası, Tibeti Kilisesi, Yıldız Gölü, Ferhatlı Kalesi, Otingo Kaplıcası, Dolishane Kilisesi, Artvin Atabarı Kayak Merkezi

Artvin’de Ne Yenir

Kuru Fasulyeli Kesme Çorba, Herisa Tatlısı, Kada, Siyah Mercimek Çorbası, Silor, Hamsili Ekmek, Beyaz Lahana Çorbası , Nişoşlu Yoğurt Çorbası ,Artvin İrsa Böreği, Artvin Çağ Döneri, Çarğala Pazı Yemeği  Puçuko, Kayısefe, Mantılı Süt Çorbası

Artvin Nasıl Gidilir

Artvin’de havaalanı bulunmadığı için alternatif olarak Trabzon veya Erzurum’dan karayolu ile buraya ulaşabilirsiniz. Trabzon-Artvin arası yaklaşık 232 km, Erzurum-Artvin arası ise 210 km mesafede yer almaktadır. Artvin’e birçok büyük ilden direk olarak otobüs seferleri düzenlenmektedir. Bunların dışında İstanbul’dan Trabzon’a belli dönemlerde arabalı vapur seferleri ile önce Trabzon’a buradan da Artvin’e karayolu ile gidebilirsiniz. Ayrıca tren yolu ile Erzurum’a oradan da karayolu ile Artvin’e ulaşabilirsiniz.

Artvin Nerede Kalınır

  • Paluri Hotel
  • Hopa Heyamo Hotel
  • Villa Art Otel
  • Artvin Koru Otel
  • Nana Otel
  • Sadıkoğlu Otel

Doğa zengini Artvin ile ilgili arayacağınız her şeyi bulabileceğiniz görsellerimize aşağıdaki galeriden ulaşabilirsiniz.

ARTVİN GEZİLECEK YERLER VE FOTO GALERİSİ

 

Bir önceki yazımız olan Şirince Hakkında Merak Ettikleriniz ve Tüm Bilgiler başlıklı makalemizde şirince gezilecek yerler, şirince hakkında bilgiler ve şirince nerededir ve nasıl gidilir hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Şirince Hakkında Merak Ettikleriniz ve Tüm Bilgiler

Değerli gezilecekyer.org takipçileri bugün sizlere, Türkiye’nin en gözde tatil ve gezi noktalarından, zeytin ağaçları, inciri, yemyeşil doğası, tarihi evleri ve...

Kapat