Assos Gezilecek Yerler ve Nasıl Gidilir?

Değerli gezilecekyer.org takipçileri bugün sizlerle, Çanakkale’nin gözbebeği ve taş evleriyle antik çağlardan kalan bir mirasa Assos’ a gidiyoruz.

Assos Antik Kenti Nerededir?

Assos, günümüzde Behramkale, Çanakkale’nin Ayvacık ilçesinin yaklaşık 17 km. güneyindeki Behramkale Köyü’nde yer alan bir antik kenttir.

Assos Hakkında Bilgiler

İlkçağ Assos kentinin görkemli kalıntıları, Çanakkale İli Ayvacık İlçesine bağlı Behram Köyü ile iç içe geçmiştir. Antik kent sönmüş bir volkanın denize bakan yamacında yer almaktadır ve yaklaşık 240 m. yüksekliktedir. Assos’un etrafında bol bulunan andezit taşı kentin inşasında kullanılmıştır. Assos taşı zor işlenen ama çok dayanıklı bir taş olması nedeniyle eskiler onun için insan yiyen taş derlermiş. M.Ö. 2000 yıllarında Lelegler tarafından kurulan bu eski kent, M.Ö. 8. Yüzyılda Midilli Adasından gelen İonlar tarafından ele geçirilmiştir. Ünlü filozof Aristo tarafından M.Ö. 348 yılında ilk felsefe okulu burada kurulmuştur. Kenti kuşatan surlar antik çağdan günümüze kadar çok iyi korunmuş örneklerdendir.

Assos Gezilecek Yerler

Assos Athena Tapınağı

Antik kentin en yüksek noktasında Athena Tapınağı bulunmaktadır. Assos’un en önemli eseri sayılan ve akropolün en yüksek düzlüğünde M.Ö.530 tarihlerinde inşa edilen Athena Tapınağı, önce Anadolu’daki ilk ve tek arkaik çağ Dor mimari örneği olması. bunun yanı sıra Dor mimari üslubuna kabartmalı friz ve süsleme elemanları ile İon mimari öğelerinin katıldığı ilk örnek olması sebebiyle oldukça önemlidir. Tapınağın kutsal odasında bulunan tanrıça heykeli 1800’lü yıllarda Amerikalılar tarafından götürüldüğü söylenmektedir. Sütunların üzerlerindeki frizlerin(kabartmaların) bir kısmı Boston Müzesi, Louvre Müzesi ve İstanbul Arkeoloji müzesinde saklanmaktadır.

Assos Amfi Tiyatro

Agoranın batı kapısından aşağı inen taş yol önce hamamlara oradan da tiyatroya ulaşmaktadır. Kent merkezinin güneyinde doğal bir kaya oyuğuna inşa edilmiş olan amfi tiyatro, yapım tekniği ve plan özellikleri açısından bir Roma çağı tiyatrosudur. 5000 seyirci kapasiteli Assos tiyatrosu, deprem sonucu kaymış ve büyük ölçüde harap olmuş, yenileme sonucunda yeniden örülen duvarlar, aslına uygun oturma sıraları yeniden dökülerek yapılmıştır. . Şu anda tiyatro 1500 kişiyi ağırlama kapasitesinde ve çeşitli festival ve konserlere ev sahipliği yapabilmektedir.

 Assos Gezilecek Diğer Yerler

Assos Surlar, Assos Liman, Assos ve Palamut Depoları, Behramkale Köyü, Hüdavendigar Camii, Hüdavendigar Köprüsü, Apollon Smintheus, Nekrapol, Agora, Bouleuteiron (Meclis) , Stoa, Gymnasium, Adatepe, Yeşilyurt, Sütüven Şelalesi, Hasan Boğuldu Göleti

Assos Nerede Yüzülür?

Assos yani Behramkale küçük bir yerleşim yeri, denize girmek için Assos’un kuzeyinde ve güneyinde çok sayıda koy bulunmaktadır. Assos Limanı, Kadırga Plajı, Yeşil Liman, Koruoba Sahil, Sivrice ve Sokakağzı denize girebileceğiniz başlıca koylardır.

Assos Otelleri

  • İda Costa Hotel
  • Club Albena Hotel
  • Assos Kervansaray
  • Assos Park Hotel
  • Assos Barbarossa Hotel
  • Assos Eden Gardens Hotel
  • Assos Dove Hotel Resort & Spa
  • Assos Eden Beach Hotel

Assos Ne Zaman Gidilir?

Daha çok yaz turizmi için tercih edilen Assos’a gitmek için en uygun dönem yaz aylarıdır.Tarihi yerleri ziyaret etmek için ise yaz ve bahar aylarını tercih edebilirsiniz.

Assos Nasıl Gidilir?

Büyükşehirlerden Assos’a direk otobüs seferleri bulunmamaktadır. Ayvacık, Küçükkuyu ya da Altınoluk’a ulaştıktan sonra Assos’a saat başı kalkan minibüslerle ya da taksi ile ulaşabilirsiniz. Ayvacık-Assos 17 km., Küçükkuyu-Assos 60 km. mesafede bulunuyor. İstanbul’dan THY ile Çanakkale’ye veya Borajet ile Edremit’e uçabilir, Assos’a aktarmalı minibüsler ya da taksi ile ulaşabilirsiniz. Assos- Edremit arası 60 km., Assos- Çanakkale arası 90 km.dir.

Assos gezilecek yerler ile ilgili arayacağınız her şeyi bulabileceğiniz görsellerimize aşağıdaki galeriden ulaşabilirsiniz.

ASSOS GEZİLECEK YERLERİ FOTO GALERİSİ

 

Bir önceki yazımız olan Halfeti'nin Gezilecek Yerleri başlıklı makalemizde halfeti gezilecek yerler, halfeti nerededir ve halfetide nerede kalınır hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Halfeti’nin Gezilecek Yerleri

Gezilecekyer.org okuyucuları bu yazımız Siyahgül’ün yetiştiği yer ,eşsiz güzelliğiyle Güneydoğunun incisi birçok medeniyete ev sahipliği yapmış , Halfeti’yi sizler için...

Kapat