Ayder Yaylası Hakkında Bilgi ve Gezilecek Yerler

Değerli gezilecekyer.org okurları bugün sizlere Karadeniz yayları arasında doğal güzellikleri ile ön plana çıkan ve ayrıca Türkiye’de en çok bilinen ve yayla turizminde popülerliği gittikçe artan Ayder Yaylası’ndayız. Ayder Yaylası nerede? Ayder Yaylası hangi ilde? Ayder Yaylası hakkında bilgiler? Ayder Yaylası otelleri? Ayder Yaylası gezilecek yerleri nerelerdir? Gibi soruların cevaplarının yer aldığı konumuza başlayalım.

Ayder Yaylası Nerede-Ayder Yaylası Hangi İldedir

Ayder Yaylası, Türkiye’nin kuzeydoğusunda bulunan Rize ilinin Çamlıhemşin ilçesinin 19 km güneydoğusunda yer almaktadır.

Ayder Yaylası Hakkında Bilgi

1350 m yükseklikte kurulu Ayder Yaylası, çam ormanları, dereleri ,Aşağı ve Yukarı Ambarlık Şelaleleri, yayla evleri, çeşit çeşit çiçeklerden elde edilen balları ve en çok da şifalı kaplıcasıyla ün salmış doğal bir cennettir. 1300’lü yıllarda Hemşinliler tarafından kurulduğu bilinen Ayder, eski çağlardan beri dinlenme yeri olarak kullanılmaktaydı. Özellikle Halalılar, Hala Köyünden yaylalarına (Kavrun, Ceymakçur, Paákçur) göç ederken Ayder’de kaplıcada dinlenirlermiş. Coğrafi koşulları ile özellikle doğa sporları ile ilgilenenlerin gözde duraklarından biri olan Ayder Yaylası, helikopterli kayak sporu ve yazın debisi yükselen Fırtına Deresi’nde rafting yapma imkanı sunmaktadır. Ayrıca Kaçkar Dağları’na kuzey yönünden yapılan tırmanışların başlangıç noktası olan Ayder, zengin bitki örtüsü ve çeşitliliği ile de büyülemektedir.

Ayder Yaylası Kaplıcaları

Ayder Yaylası kaplıcaları ile geçmişte olduğu gibi bugün de her bölgeden gelen misafiri bölgeye çekmektedir. Yaklaşık 250 metre derinlikten gelen 50 dereceye yakın sıcak ve şifalı suları ile Ayder Kaplıcaları, uzun yıllardır özellikle cilt, kadın hastalıkları, iç hastalıkları  ve romatizmal hastalıkların tedavisinde yardımcı olmaktadır. Modern turistik tesislerin inşasıyla birlikte kaplıca turizminde önemli adımlar atılan bu bölge, kaplıca havuzları, dinlenme salonları, duş kabinleri, fizik tedavi merkezlerinin bulunduğu modern termal tesislerle birlikte her yıl binlerce ziyaretçi çekmektedir.

Ayder Yaylası Gezilecek Yerler

Tepeleri sis bulutları içinde kalan,  Fırtına Vadisi’ni çevreleyen orman ve doğal güzellikleri nefesinizi tutmaya hazır olun.  Ekolojik yapısıyla ünlü, SİT alanı olmuş  Fırtına Deresi’nin sesi içinde metrelerce yüksekten akan Gürgendibi ve Gelintülü Şelalaeri, deniz seviyesinden 750 metre  yüksekte olan Zil Kalesi,  Ayder köy evleri, Galer düzü, Kaçkar Gölleri, Bulut Şelalesi, Çaymakçur Yaylası, Ayder gezilecek yerler listenizde mutlaka yer almalıdır.

Ayder Yaylası Ne Yenir

Karadeniz mutfağının en önemli lezzetlerini tadabileceğiniz birçok restoran ve Ayder Yaylası Otellerinde bulabileceğiniz yerel ve temiz ürünlerden yapılmış olan bu bölgeye münhasır yemeklerin tadına bakabilirsiniz. Hamsili pilav, karalahana sarması, ısırgan yemeği, pekmezli asude, ekşaşi, laz böreği, kabak sütlacı ve mıhlama Ayder Yaylası gezinizde tadına bakılması gereken lezzetlerden sadece birkaçıdır.

Ayder Yaylası Ne Zaman Gidilir

Tam bir oksijen deposu olan bu bölge özellikle İlkbahar ve Sonbaharda benzersiz bir görüntüye kavuşan ormanların içinde yürümek, trekking yapmak isteyenler için en uygun dönemlerdir.

Ayder Yaylası Otelleri

  • Ayder Avusor Butik Hotel
  • Kalegon Hotel
  • Memisoglu Konak Hotel
  • Gelgör Otel
  • Serender Otel
  • Manzara Butik Otel
  • Ayder Doğa Resort
  • Ayder Ümit Otel

Ayder Yaylası Nasıl Gidilir

Ayder Yaylası Rize merkeze 83 km mesafede yer almaktadır. İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlerden Ayder Yaylası’na ulaşabilmek için öncelikle Trabzon’a ulaşmanız gerekmektedir. Trabzon’dan Artvin yönünü takip eden araçlar vasıtasıyla Rize’nin Pazar ilçesine, buradan da yaylaya direk ulaşabileceğiniz dolmuşlar vasıtasıyla ulaşabilirsiniz.

Ayder Yaylası’nın doğal güzellikleri ile ilgili arayacağınız her şeyi bulabileceğiniz görsellerimize aşağıdaki galeriden ulaşabilirsiniz.

AYDER YAYLASI GEZİLECEK YERLERİ VE FOTO GALERİSİ

 

Bir önceki yazımız olan Kumbağ Gezilecek Yerler ve Bilgiler başlıklı makalemizde kumbağ gezilecek yerler, kumbağ hakkında bilgiler ve kumbağda nereye gidilir hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Hattuşaş Antik Kenti Nerededir ve Nasıl Giderim?

Değerli gezilecekyer.org okurları bugün sizleri, kadim bir devlet olan Hitit medeniyetinin Anadolu’daki ilk başkentine Hattuşaş Antik Kenti’ne götürüyoruz. Hattuşaş Nerede-Hangi...

Kapat