Ayvalık Gezilecek Yerleri ve Tüm Bilgileri

Değerli gezilecekyer.org takipçileri bugün sizlerle, doğal güzellikleri, plajları, tarihi ve kültürel mekânları, iklimi ve adaları ile Balıkesir ilimizin turizm potansiyeli en yüksek olan ilçelerinden Ayvalık’tayız.

Ayvalık Nerededir?

Ayvalık, Marmara Bölgesi’nde bulunan Balıkesir‘in en batısında, Ege Denizi kıyısında bulunmaktadır.

Ayvalık Hakkında Bilgiler

Ayvalık, Antik Çağ’da bir tür yabani ayva anlamına gelen Kidonia olarak anılmaktaydı. Balıkesir’in en batı ucunda yer alan Ayvalık, ülkemizin turistik anlamda en dinamik bölgelerinden bir tanesidir. Türkiye’nin en önemli turizm merkezlerinden biri olan Ayvalık, zengin geçmişi, benzersiz doğası, kültürel potansiyeli, marka değerine sahip ürünleri, sıra dışı mutfağı ve uygar insanlarıyla kendine özgü bir ruhun oluşmasını sağlamıştır.  Bu nedenle, önemli turistik ve kültürel turizm potansiyeli açısından hep başlarda yer almıştır. Ayvalık kış mevsimlerinde büyük bir kasaba nüfusuna sahip olmakla birlikte, yaz mevsimlerinde turizmin de etkisiyle nüfus bazı küçük illerin nüfusunu aşabilmektedir.

Ayvalık Gezilecek Yerler

Cunda Adası (Alibey Adası)

Ayvalık ilçesine bağlı irili ufaklı 22 kadar ada bulunmaktadır. Bu adaların en büyüğü Alibey Adası ya da diğer ismi ile Cunda Adası olup 1964 yılında bir köprü ile Lale Adası’na oradan da ilçe merkezine bağlanmıştır. İrili ufaklı 22 adanın içerisinde yerleşime açık tek ada Alibey Adası’dır ve Türkiye’nin Ege Denizi’nde bulunan 4. büyük adası durumundadır. Batı Anadolu’da deniz yollarının kesişme noktasında bulunan Cunda Adası’nın anakaraya bağlantısı iki ayrı köprü ile sağlanmaktadır. Alibey Adası doğal güzellikleri ve tarihi yapıları nedeniyle koruma altına alınmış ve 1976 yılında Ayvalık ve çevresindeki 17.900 hektarlık alan doğal ve tarihi sit alanı olarak kabul edilmiştir. Çamlı Manastır, Koruyan Meryem Manastırı, Ay Işığı Manastırı, Tavuk Adası Manastırı, Güvercin Adası Manastırı, İlyas Peygamber Manastırı, Kızlar Manastırı ada içerisinde bulunan tarihi yapılardan bazılarıdır.

Saatli Cami

Saatli Camii (Ayos İanni Kilisesi), Ayvalık’ta yer alan önemli camilerden biridir. Kesin olmamakla birlikte 1850 dolaylarında Agai İanni Kilisesi olarak inşa edilmiştir. Cumhuriyetin ilanına müteakip birinci mübadele kapsamında yöreye yerleşen halkın ihtiyaçlarına binaen 1928 yılında camiye dönüştürülmüştür. Camiye dönüştürüldüğü için içinde ikonalar dışındaki her türlü detay aslına uygun olarak görülebilir. İkonaların üzerinin boyanması hariç değişiklik yapılmamıştır. Saatli Camii, adını çan kulesi üzerindeki saatten almaktadır.

Ayvalık Gezilecek Diğer Yerler

Şeytan Sofrası, Kozak Yaylası, Kaz Dağları, Kartal Yuvası, Delikli Taş, Cennet Ada Koyu, Sarımsaklı Plajları, Hamidiye Camisi, Taksiyarhis Kilisesi, Agia Paraskevi Manastırı, Ayazma Kilisesi

 Ayvalık Gece Hayatı

Ayvalık’ta gece hayatı açısından en önemli yerler Sarımsaklı ve Cunda’dır. Çok sayıda restoran ve otelin olduğu Sarımsaklı ‘da, barlarda ve diskolarda gece boyunca sabaha kadar eğlence müzik ve eğlence sürmekte… Babylon Disko, Casa Nostra ,Check Point Disko, CNN Cafe-Bar, Grand Hotel Diskove Sokak Bar en çok rağbet gören mekanlardan bazılarıdır. Cunda Adası’nda bulunan gece kulüpleri, barlar ve özellikle buranın simgesi olan Rum taverna ve meyhanelerini tercih edebilirsiniz. Ayvalık’ta gece hayatında restoranlar da oldukça büyük bir paya sahiptir. Ayvalık’taki bar ve pub seçenekleri daha çok sahil şeridinde toplanmıştır. Bunun dışında otellerin bar ve kulüpleri de eğlenmek için iyi birer seçenek olarak size eğlenme fırsatı sunmaktadır.

Ayvalık’a Ne Zaman Gidilir?

Ayvalık yaz turizmi için tercih edilen bir bölge olması sebebiyle özellikle mayıs ayında havaların ısınmasıyla beraber başlayan turizm sezonu eylül ayının sonlarına kadar etmektedir.

Ayvalık’a Nasıl Gidilir?

Yurtiçinden Ayvalık’a ulaşım genellikle karayolu ile sağlanmaktadır.. Hemen hemen tüm büyükşehirlerden direkt seferler mevcuttur. Ayvalık karayolu ile İzmir’e 155, Bursa’ya 277, Susurluk’a 170 km, Çanakkale’ye 167, Ankara’ya 657, Bergama’ya 45, Truva’ya 154, Behramkale’ye 155, Efes’e 239, Alibey Adası’na 8 kilometre mesafededir. Balıkesir veya İzmir üzerinden otobüs seferleri ile ilçeye ulaşabilirsiniz.

Ayvalık’ta Nerede Kalınır?

  • Cunda Fora Butik Otel
  • Kidalyo Hotel
  • Egesade Hotel
  • Butik Sizmahan
  • Ayvalık Çınar Hotel
  • Billurcu Hotel

Ayvalık gezilecek yerler ile ilgili arayacağınız her şeyi bulabileceğiniz görsellerimize aşağıdaki galeriden ulaşabilirsiniz.

AYVALIK GEZİLECEK YERLERİ VE RESİMLERİ

Bir önceki yazımız olan Kayseri Erciyes Dağı Hakkında Bilgiler başlıklı makalemizde erciyes dağı nerede, Erciyes Otelleri ve kayseri erciyes nerede hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Kayseri Erciyes Dağı Hakkında Bilgiler

Kışın vazgeçilmez tatil yerleri kayak yerleri, dağlardır. Türkiye’de birçok kayak merkezi , dağlık alan bulunmaktadır. Onlardan biride Kayseri ilinde bulunan...

Kapat