İbradınin Saklı Cennetleri

2016 Ramazan Bayramı Tatil Programı

Gündoğmuş Gezilecek Yerler

Gazipaşa Gezilecek Yerler

Bakü Gezilecek Yerler – Bakü Tarihi Mekanlar

Bakü Gezilecek Yerler- BaküTarihi Mekanlar; Azerbaycan’ın başkenti Bakü; Kafkasların en önemli ticaret ve kültür merkezlerinden biridir.

Bakü Gezilecek Yerler – Bakü Tarihi Mekanlar

Hazar Denizi kıyısındaki bu güzel şehir aynı zamanda da önemli bir liman kenti olma özelliğini taşımaktadır. “Rüzgârlı şehir” anlamına gelen isminin hakkını verircesine Bakü, yaz kış esen rüzgârlara ev sahipliği yapar.

Bakü Hakkında Bilgi ve Tarihi

Bakü’nün tarihinin çok eski devirlere kadar uzandığı öngörülmekle beraber, ne zaman kurulduğu kesin olarak bilinmemektedir. Büyük oranda Azeriler’ in yaşadığı şehirde,  az sayıda da olsa Ruslar, Tatarlar, Ukraynalılar, vb. gibi farklı kökende insanlar da yaşamaktadır. Ana dil Azerice olmakla birlikte şehirde Rusça en çok bilinen ikinci dildir.

Bakü Gezilecek Yerler

Bakü, gerçek anlamda bir kültür merkezidir. Şehrin birçok yerinde bulunan, gösterişli mimarilere sahip opera, sinema, konser ve tiyatro salonlarında yöre halkı ve turistler sanata doymaktadırlar. Müze ve kütüphaneler de şehrin mutlaka ziyaret edilmesi gereken binalarını kapsamaktadır. “Eski Şehir” olarak bilinen bölge Bakü’nün mutlaka görülmesi gereken yerlerinden biridir.

2012 yılı Eurovision Şarkı Yarışmasına ev sahipliği yapan Bakü’de, bu yarışma için özel olarak inşa edilen Kristal Salon (Crystal Hall) görülmesi gereken bir başka binadır. Ancak, bina zaman zaman ziyarete kapalı tutulabilmektedir.

Bakü’de gezilmesi, vakit geçirilmesi gereken yerlerden biri de Hazar Denizi’ne nazır sahil boyunca uzanan bulvardır. Oldukça bakımlı parkları içeren bu alanda yer alan Devlet Bayrağı Meydanı simgesel bir anlam taşımaktadır.

Bakü’de alışveriş yapmak için tavsiye edilen ilk adreslerden biri ise Nizami Caddesidir.

Bakü de Ne Yenir

Bakü mutfağı, kuyruk yağından hoşlanan damaklar için oldukça seçkin ve zengin bir mutfağa sahiptir. Kebaplar ve hamur işleri Azeri mutfağında önemli bir yer tutar. Ayrıca, bölgeye yapılan yatırımlar ile çok sayıda Türk markasını ve uluslararası mutfakları da şehirde bulmak mümkündür.

Bakü ye Nasıl Gidilir

Bakü’ye havayolu ya da karayolu ile ulaşmak mümkündür. Şehre, ülkemizden de direkt uçuşlar gerçekleştirilmektedir.

Bakü İlçeleri / Semtleri

Bakü’de 11 adet idari bölge bulunmaktadır:

 • Binegedi
 • Karadağ
 • Hazar
 • Sebail
 • Sabuncu
 • Nerimanov
 • Surahanı
 • Nesimi
 • Nizami
 • Hatai
 • Yasamal
Bakü Foto Galerisi

Bir önceki yazımız olan Sakız Adası – Sakız Adası Nerede başlıklı makalemizde Sakız Adası Fotografları, Sakız Adası Gezi ve Sakız Adası Konaklama hakkında bilgiler verilmektedir.

Google Aramaları:

 • bakü gezilecek yerler
 • baküde gezilecek yerler
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
Finike Gezilecek Yerler

Finike Gezilecek Yerler

27 Mayıs 2016
Elmalı Gezilecek Yerler

Elmalı Gezilecek Yerler

23 Mayıs 2016
Demre Gezilecek Yerler

Demre Gezilecek Yerler

18 Mayıs 2016
Alanya Gezilecek Yerler

Alanya Gezilecek Yerler

17 Mayıs 2016
Aksu Gezilecek Yerler

Aksu Gezilecek Yerler

13 Mayıs 2016
Akseki Gezilecek Yerler

Akseki Gezilecek Yerler

11 Mayıs 2016
Adana Gezilecek Yerler

Adana Gezilecek Yerler

9 Mayıs 2016