Balıklı göl Nerede Nasıl Gidilir?

Sevgili Gezilecekyer.org okuyucuları bu yazımızda Peygamberler şehri olarak bilinen Şanlıurfa’nın turistik yeri , hikayesiyle ,bilgileriyle bizi şaşırtan Balıklı Göl’ü sizlere sunacağız.

Balıklı Göl – Şanlıurfa

Şanlıurfa’nın kent merkezinde bulunan Balıklı Göl, hikayesi ve görünümü ile oldukça etkili bir yerdir. Sürekli yerli ve yabancı turistler, olarak ziyaret edilen Balıklı Göl, Halil-ur Rahman ve Aynzeliha göllerinden oluşmaktadır.  Bu sayede başta Şanlıurfa iline olmak üzere Ülkemize de ciddi anlamda ekonomik katkılar sunmuştur.  Şehir merkezinin güneybatısında yer alan ve İbrahim Peygamberin ateşe atıldığında düştüğü yer olarak bilinen bu iki göl, kutsal balıkları ve çevrelerindeki tarihi eserler ile Şanlıurfa’nın en çok ziyaretçi çeken yerlerindendir. İki gölden oluşmasının nedeni, Nemrut padişahın kızı Zeliha’nın da İbrahim peygambere inanmasından dolayı kızını da ateşe atmış olmasıdır. Oluş hikayelerinden dolayı her iki göl de, şehir halkı tarafından büyük ilgi görmekte ve özenle korunmaktadır.

Şanlıurfa iline oluş şeklinden ve güzel mimarisinden dolayı artı katan Balıklı Göl, insanların akın akın burayı ziyaret etmelerine neden olmaktadır.

Özellikle yaz aylarında görselliği inanılmaz güzel olan Balıklı Göl, etrafındaki ağaçları ve oturma alanları ile tam bir huzur bulma ve dinlenme yeridir. Hikayesi ile dinleyen herkesin tüylerinin ürpermesine neden olmaktadır. İbrahim peygamberin üç büyük dinin kutsal kitaplarında adı geçerek bilinmesi ve padişahın da Allah’ı inkâr etmesi sonucunda gelişen olaylar nedeniyle oluşan göllerdir. Allah tarafından ateşe serin bir su haline dönüşmesi emredilir ve ateş oracıkta serin bir suya dönüşür içerisindeki odunlar ise balık haline dönüşmektedir. O günden sonra burası göl haline gelmiş ve adına da balıklı göl denilmiştir.

Balıklı Gölün Özellikleri Nelerdir?

 Bazı rahatsızlıklara iyi geldiği gözlemlenmiştir.

  • Ülkemizin en önemli göllerindendir.
  • İnanışına göre kutsal balıklara sahip olmaktadır.
  • Günün her saatinde çok sayıda ziyaretçi tarafından ziyaret edilmektedir.

Balıklı Göle Ulaşım

 Kendi aracınızla gitmek isterseniz; İstanbul’a 1263 km, İzmir’ e ise 1251 km, Ankara’ ya 810 km uzaklıktadır. Diğer şehirlerden düzenlenen otobüs seferleriyle, uçakla veya trenle ulaşabilirsiniz. Şehrin merkezinin her yerinden Balıklı Göle ulaşım mümkündür.Balıklıgöl’e giriş ücreti yoktur.

BALIKLIGÖL RESİMLERİ VE FOTO GALERİSİ

 

Bir önceki yazımız olan Antalya Kaş Gezi Rehberi ve Görülecek Yerleri başlıklı makalemizde antalya kaş gece hayatı, antalya kaş gezilecek yerler ve antalya kaş hakkında bilgiler hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Belgrad Gezilecek ve Görülecek Yerler

Değerli gezilecekyer.org takipçileri bugün sizlere, yemyeşil parkları, hareketli gece hayatı, güler yüzlü insanları ve vizesiz seyahat avantajı ile Balkanların en güzel şehirlerinden biri...

Kapat