Baltalimanı Japon Bahçesi Nerededir ve Nasıl Gidilir?

Değerli gezilecekyer.org okuyucuları yazımızda sizler için, İstanbul’da bulunan İçerisinde Japon kültürünü yansıtan motifler, farklı bitki türleri, yapay gölü ve sakinliği ile sizi alıp uzak diyarlara götürecek olan Baltalimanı Japon bahçesini aktaracağız. Baltalimanı nerededir , nasıl gidilir ?

Baltalimanı Japon bahçesi

 İstanbul , Sarıyer ilçesinde bulunan Baltalimanı Japon Bahçesi Japonya ile Türkiye’nin işbirliğiyle kurulmuş bir park olup, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yönetilmektedir. İstanbul Üniversitesi sosyal tesislerinin hemen karşısında bulunmaktadır.
2015 Kasım’da her iki ülkenin işbirliği tarafından tadilatı tamamlanan Baltalimanı Japon Bahçesi, daha da etkileyici bir bahçe olarak yeniden doğmuştur. Japon Bahçesi’nin en önemli materyallerinden biri de giriş ve çitlerdir. Giriş kapısı, iki ülkede de bulunan Boğaz Köprüsü sembolize edilerek tasarlanmış olup kardeşliği simgelemektedir. Tasarımda Japon bahçelerinde sıklıkla kullanılan bitkiler yer almaktadır.

Parkta 4850 adet ağaç ve bitki kullanılmıştr. Japon Bahçesi´nin tüm özellik ve öğeleriyle yaşatılacağı bahçede, Şelale, Doğal Gölet, Ada, Ada´yı her iki yönde kıyılara bağlayan Taş ve Ahşap Köprüler ve Kuru Köprü inşa edilmiştir.

Bahçe, çok sayıda doğal taştan imal edilmiş fenerler bulunmaktadır. Bahçenin etrafı ise, Japon stili duvarla inşa edilmiştir.

Ayrıca Japonya’nın sembolü olan Kiraz(Sakura) Ağacı başta olmak üzere, dört mevsimin güzelliklerinin yaşandığı bir dinlenme alanı olarak çok sayıda İstanbullu ziyaretçi tarafından ziyaret edilmektedir. Bahçenin kuzey tarafında yer alan bu şelale, bahçenin yanında akan Baltalimanı deresi ve bahçe içindeki gölet ile birlikte ferah bir hava yaratmaktadır. Hafta içi yorgunluğunu atmanız için huzurlu , sakin , temiz hava almak istediğiniz bir yer arıyorsanız baltalimanı Japon parkı tam size göre bir yerdir.

Baltalimanı Japon bahçesine giriş ücretsizdir. Burada doğal bitki örtülerini keşfedebilir, yapay köprüleri görebilirsiniz. Haftanın Her günü açıktır.

Baltalimanı Japon bahçesine ulaşım

Adres: Çayır Caddesi, Pk. 34398, Baltalimanı – Sarıyer / İstanbul

İstanbul Sarıyer Çayır caddesi’ nde yer alan Japon bahçesi’ ne birçok ulaşım aracını kullanarak gidebilirsiniz.

Japon Bahçesi’ne ulaşım için Odunpazarı bölgesinden kalkan 17 numaralı otobüsler kullanılabilir. Karlıtepe Caddesi üzerinde indiğinizde bahçe hemen karşınıza çıkacaktır.

 Baltalimanı Japon bahçesi Galerisi

Bir önceki yazımız olan Erzurum Hakkında Bilgiler ve Gezilecek Yerler başlıklı makalemizde erzurum gezilecek yerleri, erzurum hakkında bilgiler ve erzurumda ne yenir ne içilir hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Erzurum Hakkında Bilgiler ve Gezilecek Yerler

Değerli gezilecekyer.org takipçileri bugün sizlere, pamuk beyazı karları, yüksek heybetli dağları, tarihsel yapıları, kış sporları ve doğal güzellikleriyle Erzurum hakkında...

Kapat