Batı Sahra Nerede – Batı Sahra Gezilecek Yerleri

Batı Sahra Nerede – Batı Sahra Gezilecek Yerleri
3 Kasım 2014 tarihinde eklendi, 1.010 kez okundu.

Batı Sahra Nerede – Batı Sahra Gezilecek Yerleri; Ülkenin resmi adı Sahra Demokratik Cumhuriyeti’dir. Kuzeybatı Afrika’ da yer alan Batı Sahra toplam 266.000 km² yüz ölçüme sahip Atlas Okyanusu’ na komşu bir ülkedir.

Batı Sahra Nerede – Batı Sahra Gezilecek Yerleri

Diğer komşuları Fas, Cezayir ve Moritanya’dır. Başkenti Laayoune’ dir. Batı sahralılara sahravi ismi verilmektedir. Battı sahra zengin fosfat kaynaklarına, altın, uranyum, bakır, kuvartz gibi değerli madenlere ve petrol, gaz yataklarına sahiptir.

Batı Sahra Nüfusu

Son verilere göre Batı Sahra’nın nüfusu 300 bine yaklaşmış bulunmaktadır. Ülkenin göçebelerden oluşması sebebiyle net rakam bilinememektedir.Nüfusun azlığı sebebiyle oldukça seyrek nüfusa sahiptir. Nüfusun önemli bir kısmı başkent Laayoune de yaşamaktadır. Batı Sahra iki bölgeden oluşur: Kızıl Ark ve Altın Vadisi

Batı Sahra Önemli Şehirleri

Laayoune: Ülkenin başkenti konumunda olup nüfusun çoğunluğunu barındırmaktadır. 200 bine yakın nüfusu bulunmaktadır. Burası uzun yıllardır Fas kontrolünde bulunmaktadır.

Batı Sahra Din ve Konuşulan Dil

Arapça ve İspanyolca ağırlıklı olarak konuşulan dillerin başında gelmektedir. Konuşulan Arapça Hasaniyya lehçesidir. Batı sahra halkının çoğu İslam dinine mensup olup Sünni mezhebindendir. Ülke vatandaşları Araplardan oluşmaktadır. Halk göçebe olduğu için çoğunluğu hayvancılıkla uğraşmaktadır. Aynı zamanda ülkede halk su bulma sorunu çekmektedir.

Batı Sahra İklim/ Ne Zaman Gidilir

Atlas Okyanusuna kıyısı bulunan ülkenin kıyı bölgelerinde sıcak iklim görülür. Yaz aylarında sıcaklıklar ülkemize göre oldukça yüksek seyretmektedir. Kış aylarında ise 8-20 derecelere kadar sıcaklıklar düşebilmektedir. Bu sebeple Batı Sahra’ya gitmek isterseniz Nisan ve Mayıs aylarını tercih etmelisiniz hava sıcaklıklarının normal olduğu bu dönemde çöl ikliminden bunalmayacaksınızdır.

Batı Sahra Gezilecek Yerler

Ülkenin tarihi 1975 yılı ile başlar. Oldukça yeni bir devlet olması ve siyasi karışık sebebiyle ülkede gezilecek yer bulmak sorunlu olmaktadır. Her ne kadar sahil devleti olmasından dolayı deniz turizmi gelişmeye hazır olsa da yaşanan durum şimdilik bunu yavaşlatmaktadır. Ülkeye gitmeden önce araştırma yaparak gerekli aşıları ve ilaçları öğrenmeniz yararınıza olacaktır.

Ülkenin geneli çölle kaplı olduğu için doğal güzellik bulmak oldukça zordur.

Batı Sahra Tarihi Yerleri

Ülkede etnik grubu Araplar ve bedeviler oluşturur. Bedevilerin yaşadığı çadırlar ve camileri tarihi güzellikler olarak görebiliriz. Kişilerin kendi yaşamları hala modernleşmemiştir.

Batı Sahra Gece Hayatı

Ülkede güvenlik açığı bulunduğu için gece hayatı güvenli değildir.  Ülke katı Müslüman olduğu için gece sadece çadırlarda ya da dışarıda vakit geçirilebilir. Lokantalarda da gece vakit geçirilmektedir. Kaldığınız otelin standartlarına göre otelde de geceleri vakit geçirebilirsiniz.

Batı Sahra Ne Yenir/ Ne İçilir

Fas ile komşu olması sebebiyle Fas mutfağı yemek kültüründe etkindir. Ayrıca halkın göçebe olması yemeklerde çeşitliliğe sebep olmaktadır. Ülkede kuzu eti, dana eti ve tavuk eti çok sık tüketilir. Balık kültürü de gelişmiştir. Çok farklı deniz ürünlerinin olduğu bir ülkedir. Yemeklerin çoğunda balık kullanırlar. Sabah kahvaltısı için hafif yiyecekleri tercih ederler. Tereyağı, yumurta, reçel, peynir ve bal kahvaltı vazgeçilmezidir. Kahve ve çayı oldukça fazla tüketirler. Öğle yemeğinde ve akşam yemeğinde mutlaka çorba içilir. Ülkede nohuttan, mercimekten ve bakladan mezeler yapılır. Salata için de baklagiller kullanılır. Ülkede en çok tüketilen meyve armut ve ayva’dır. Ülkede ana yemekler tavada ya da ızgarada yapılır. Fırında da yemek yapmayı severler. Balıktan yapılmış birçok çorbaları vardır. Tatlı olarak da hamur tatlıları tercih edilir. Bahata kültürü de gelişmiştir. Daha çok tarcın kullanılır. Dana eti veya kuzu eti yemeye karar verirseniz domates, soğan ve biber ile birlikte yapılanlarından tercih ediniz.

Batı Sahra Nasıl Gidilir

Batı Sahraya henüz doğrudan ulaşım oldukça zordur. Aktarmalı olarak Fas üzerinden gidebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Palau Nerede - Palau Gezilecek Yerleri başlıklı makalemizde Belau Ulusal Müzesi, Kayangel ve Long Beach hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Palau Nerede – Palau Gezilecek Yerleri

Palau Nerede – Palau Gezilecek Yerler; Papau Yeni Gine’nin kuzeyinde yer alan Palau, bir okyanusya ülkesidir. Halk arasında Belau olarak...

Kapat