Belgrad Gezilecek ve Görülecek Yerler

Değerli gezilecekyer.org takipçileri bugün sizlere, yemyeşil parkları, hareketli gece hayatı, güler yüzlü insanları ve vizesiz seyahat avantajı ile Balkanların en güzel şehirlerinden biri olan Belgrad ile bilgiler aktaracağız.

Belgrad Nerededir?

Deniz seviyesinden 116,75 metre yukarıda bulunan Belgrad, Tuna ve Sava nehirlerinin kesişme noktasında bulunmaktadır.

Belgrad Hakkında Bilgiler

Sırbistan’ın en büyük şehri ve başkenti olmasının yanında ülkenin en kalabalık kenti olan Belgrad, Tuna ve Sava nehirlerinin birleştiği yerde kurulmuştur. Sırpça ismi “Beograd”, beyaz şehir manasına gelen Belgrad, Güneydoğu Avrupa’nın en büyük şehirlerinden biri olarak kabul edilmektedir. Stratejik konumu nedeniyle kent antik çağda sayısız Doğu ve Batı ordusunun 115 savaşına sahne olmuş ve tarih boyunca 44 kez yerle bir edilmiştir. Belgrad, tipik Orta Avrupa kenti görünümünde mimari özelliklere sahip Zemun kent merkezinden modern mimari özellikleri sergileyen Yeni Belgrad’a kadar birçok farklı mimarinin buluştuğu bir kent olma özelliği taşımaktadır. Bu nedenle Belgrad şehri kültür, eğitim, ekonomi ve bilim merkezi kabul edilmektedir. Türk turistlerden vize istemediğinden dolayı son yıllarda daha da popüler bir gezi mekanı olan Belgrad Sırbistan gezilecek yerler gezinizde mutlaka yer almalıdır.

Belgrad Gezilecek Yerler

Belgrad Kalesi (Belgrade Fortress)- Kalemegdan Kalesi

Belgrad Kalesi, Belgrad kent bölgesinin çekirdeği ve en eski kesimi. Yüzyıllar boyu kentin nüfusu sadece kalenin duvarları içinde yoğunlaşmıştır ve kalenin tarihi, son zamanlara kadar Belgrad’ın tarihine eşittir. Türkçe’deki kale ve meydan kelimelerinin birleşmesi ile oluşan Kalemegdan Kalesi, Sava ve Tuna nehirlerinin birleştiği yere nazır halde yükselmektedir. Askeri Müze, St. Petka ve Ruzia kiliseleri, Kula Nebojsa (Cesaret Kulesi), Türk Hamamı, VI. Carl Kapısı, Roma Kuyuları ve Belgrad’ın sembolü olan Pobednik’de gibi yapıları, etkileyici parkları ve tarihi alanları ile Belgrad Kalesi, Belgrad gezinizde kesinlikle ziyaret edilmelidir.

Aziz Sava Katedrali

Aziz Sava Tapınağı veya Aziz Sava Katedrali, Belgrad’da bulunan bir Ortodoks kilisesidir. Ortodokslar için önemli bir şahıs olan Aziz Sava’ya ithafen yapılmış olan kilise, dünyanın en büyük Ortodoks kilisesi olarak bilinmektedir. Her ne kadar, bir piskoposun yeri olmayışı sebebiyle teknik anlamda katedral olmasa da yabancı dillerde büyüklüğü ve önemi sebebiyle sıklıkla katedral olarak anılmaktadır. .Şehrin en işlek yerlerinden biri olan Slavija Meydanı’na oldukça yakın bir konumunda yer alan Katedral, her yıl artan oranda birçok yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret edilmektedir.

Belgrad Gezilecek Diğer Yerler

Zemun, Belgrad Hayvanat Bahçesi, Ada Ciganlija, Skadarlija, Nova Grad, Prens Michael Heykeli, Nikola Tesla Müzesi, Belgrad Sarayı, Savamala, Knez Mihailova Caddesi, Republic Square

Belgrad Gece Hayatı

Gece hayatıyla ünlü Belgrad, ziyaretçilerine pek çok bar ve eğlence mekanı farklı seçenekler sunmaktadır. Sırbistan’ın başkenti Belgrad gece hayatıyla çoğu Avrupa ülkesinden oldukça ziyaretçi çekmektedir. Özellikle dans ve müzik kulüpleri şehrin eğlence hayatına şekil vermektedir. Tuna ve Sava Nehri büyüleyici görüntüsüyle barlara ve kulüplere ev sahipliği yapmaktadır. Kalamegdan Kalesi’nin hemen yakınında bulunan Andergraund burada bulunan en popüler mekanlardan birisi, aynı yerde Cvijeta ve Barutana da bulunmaktadır. Exie ve Blaywatch ise tekno müzik için kesinlikle uğramanız gereken alternatif mekanlar. Belgrad’ın ünlü caddeleri de eğlence yerlerine ev sahipliği yapıyor, mesela Karadjordjeva, Makedonska ve Pariska gibi caddelerde de eğlenebileceğiniz yerler bulunmaktadır.

Belgrad Ne Zaman Gidilir?

Karasal iklimin hakim olduğu Belgrad’a gidilecek en ideal zaman dilimi Mayıs – Eylül arası dönemdir.

Belgrad Nasıl Gidilir?

Türk Hava Yolları ve Pegasus’un direkt uçuşları ile İstanbul’dan Belgrad’a gidebilmeniz mümkündür. Ayrıca Alitalia, Lufthansa ve birkaç yabancı firma da aktarmalı olarak Belgrad’a uçuşları bulunmaktadır. Uçuş süresi ise yaklaşık olarak 1 saat 30 dakika civarında sürmektedir.

Belgrad gezilecek yerler ile ilgili arayacağınız her şeyi bulabileceğiniz görsellerimize aşağıdaki galeriden ulaşabilirsiniz.

BELGRAD GEZİLECEK YERLERİ VE FOTO GALERİSİ

 

Bir önceki yazımız olan Berlin Gezilecek Yerler ve Tüm Bilgileri başlıklı makalemizde berlin gece hayatı, berlin gezilecek yerler ve berlin hakkında bilgiler hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Batman Hasankeyf Hakkında Bilgiler

Değerli gezilecekyer.org takipçileri bugün sizlere, mağaralar şehri, kayalar kenti ve Hısnı Keyfa gibi isimlerle de anılan Mezopotamya’nın en önemli ticaret...

Kapat