Beyaz Rusya Gezilecek Yerleri Hakkında Bilgi

Resmi adı Belarus Cumhuriyetidir. Kuzey Avrupa’da yer alır. Ülkenin başkenti Minsk’tir. Sınır komşuları güneyde Ukrayna, doğuda Rusya Federasyonu, kuzeyde Letonya, batıda Polonya, kuzeybatıda Litvanya’dır.

Beyaz Rusya Hakkında Bilgi Gezilecek Yerleri

İdam cezasının görüldüğü tek Avrupa ülkesidir.

Beyaz Rusya Nüfusu

Nüfusun % 82’sini etnik Beyaz Ruslar oluşturur. Rus, Polonya ve Ukrayna asıllı kişilerde burada yaşamaktadır. Nüfusu 10 milyon civarındadır.

Beyaz Rusya Önemli Şehirleri

Minsk: Başkenttir. Gözyaşı adası il ve çeşitli mimari yapıları ile ünlüdür.

Brest: Polonya’ya en yakın yerdir. Ülkenin güneybatısında bulunur. Çok fazla tarihi eser ve müzeleri bulabilirsiniz.

Grodno: Ülkede ortaçağ eserlerini bulabilirsiniz. Nerman nehri kıyısında yer alır. Stefon Batory’nin şatosu buradadır.

Vitebsk: Kültürel bir merkezdir. Batı Dvina Nehri’nin Luçesa ile birleştiği yerde konumlanmıştır.

Beyaz Rusya Din ve Konuşulan Dil

Katolik, Ortodoks ve Protestanlıktan oluşan Hıristiyanlık bu ülkenin dinidir. Rus Ortodoks Kilisesine ait mensuplar ülkede sayıca daha fazladır.

Ülkenin resmi dili Rusça ve Beyaz Rusçadır.

Beyaz Rusya İklim/ Ne Zaman Gidilir?

Denize kıyısı yoktur. Birçok yerinde bataklıklar oluşmuştur. Orman bitki örtüsü ise %40’lık bir oran teşkil etmektedir. Üç büyük nehri bulunmaktadır ve iklim sıcaklıkları Ocak ayında 4 derecedir, temmuz ayında sıcaklık 18 dereceye ulaşır. Bazı bölgelerde sıcaklık sıfırın altındadır. Kış aylarında kar kalınlığı 30 cm’ye kadar çıkabilir.

Kış aylarında ziyaret daha keyifli olacaktır. Soğuğa karşı hazırlıklı olmanız gerekmektedir. Yaz aylarında ziyaret düşünüyorsanız yağışlı bir hava sizi bekliyor olacaktır.

Beyaz Rusya Gezilecek Yerler

Minsk başkentinde çeşitli festivallere katışabilirsiniz. Temmuz ayında da Vitebsk’te Vitebsk Festivalinde eğlenebilirsiniz.  Minskte bulunan hayvanat bahçesini ziyaret edebilirsiniz. Brest’te bulunan 2. Dünya savaşı olan devasa anıtta güzel resimler çekilebilirsiniz. Mir kalesini de görmenizi tavsiye ederiz. Çeşitti müzeleri ziyaret ederek ülke geçmişini daha iyi anlayabilirsiniz.

Brest şehrinde gezilecek yerler arasında renkli ahşap evler, yaya sokakları, Brest Kalesi, çeşitli Katolik kiliseler bulunmaktadır.

Beyaz Rusya Tarihi Yerleri

Oktyabrskaya Meydanındaki tarihi doku ile buluşabilirsiniz. Privakzalnaja Meydanında dolaşabilirsiniz. Rus köylerine uğrayabilir, kendinizi başka bir dünyada hissedebilirsiniz. Geçmiş yüzyıllardan kalma eserleri ülkenin her yerinde bulabilirsiniz. Katdetrallere uğrayabilir 18 ve 19. Yüzyıl mimari yapılar arasında keyifle gezebilirsiniz.

Beyaz Rusya Gece Hayatı

Gece hayatı çok hareketlidir.  Minsk’te bulunan en güzel eğlence mekanları Next ve Madison Royal Clup’tır. Ayrıca West Word Club ve Titanda da eğlenebilirsiniz. Gece geç saatte dışarıda güvenle dolaşabilirsiniz. Ayrıca Belarus’un tüm şehirlerinde gece hayatı oldukça eğlencelidir. Brest’te bulunan bar seçenekleri La Suite, Red Dragon’dur. Eğer Gomel’de bulunuyorsanız Plaz Club’ta eğlenebilirsiniz. Diğer şehirlerde de oldukça güzel eğlence mekanları vardır.

Beyaz Rusya Ne Yenir/ Ne içilir

En çok sebze çeşitleri, domuz eti ve ekmek tüketilir. Etli ekmekleri bulunur ve etler domuz etidir. Çorbalarında bol malzeme kullanırlar ve lezzetlidir. Machanka yemeği,  domuz eti kızartılır ve krema ve mantarla pişirilir. Krupenya,  mantar çorbasıdır. Borshch, pancar kökünden elde edilen çorbadır. Holodnik, soğuk içilen ve içinde kuzukulağı, pancar, soğan ve krema olan bir çorba çeşididir. Çorbalar dışında daha eti içerikli yiyecekler göz atarsak, dana sosisi tüketebilirsiniz. Dana sosisinin adı zrazydir. Ayrıca pelmini olan mantıyı tadabilirsiniz.

Rus Votkası veya Kvass içebilirsiniz. Kvass alkolsüz bir içecek türüdür. Ayrıca komposto, kefir içebilirsiniz. Sert bir şeyler arıyorsanız krupnik tam size göre olacaktır.

Beyaz Rusya Nasıl Gidilir

İstanbul’dan Minsk’e he hafta 4 kez uçuş olanağı vardır. Oradan dönüş içinse haftada 3 kez seferler bulunmaktadır. Yaz mevsiminde Antalya, İzmir gibi tatil bölgelerinden tarifesiz uçak seferleri yapılmaktadır. Moskova aktarmalı olarak da daha ucuza gidebilirsiniz.

Beyaz Rusya Foto Galerisi

Bir önceki yazımız olan Belçika Gezilecek Yerler ve Belçika hakkında bilgi başlıklı makalemizde Belçika Din ve Konuşulan Dil, Belçika Foto Galerisi ve Belçika Gece Hayatı hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Belize Hakkında Bilgi – Belize Gezilecek Yerler

Orta Amerika’da yer alır. Güneyinde Guatemala bulunur. Kuzeyinde ise Meksika’ya komşudur. Doğudan Karayip Denizine kıyısı vardır. Ülke 1981 yılında bağımsızlığına...

Kapat