Bhutan Gezilecek Yerler Hakkında Bilgi

Bhutan Hakkında Bilgi ve Bhutan Gezilecek Yerler. Bhutan Asya’da Hindistan ve Çin arasında bulunan bir ülkedir. Bu dev Ülküler arasında kalmış az bir yüzölçümüne sahip olan ülkedir.

Bhutan Hakkında Bilgi Gezilecek Yerler

Dünya’nın en küçük ülkelerinden biridir. Türkiye olarak Bhutan adını hiç duymamış olabiliriz. Denize hiç kıyısı yoktur.  Hiç trafik ışığı olmayan bir ülkedir, okçuluk ise Bhutan’da 1961 yılına kadar ülkeye yol yapılmamıştır. Başka ülkelerle iletişimini her zaman sınırlı tutmuştur. Sadece yaya olarak ulaşılmış bir ülkedir. İlk turist ise 1974 yılında kabul etmişler ve hala da sınırlı sayıda turist alan bir ülkedir. Kendi gelenek ve göreneklerini korumak için izlediği bu politika ise yılda 40 bin turist almaktadır. Vizesiz gidilemeyecek ülkeler arasındadır. Ülkemizden 4 saat daha ileri zaman diliminde yer alır.

Bhutan Nüfusu

750.000 nüfusu ile küçük bir ülkedir. Köken olarak Tibet’ten gelmişlerdir.  Hindistan ve Nepal’e yakınlığından dolayı melez gruplar oluşmuştur. İçerisinde Avrupalıların olduğu topluluklar da az sayı da yer almaktadır. Fakat hiç Türk vatandaşı bulunmamaktadır. Ortama yaş ömür 66 yıldır.

Bhutan Önemli Şehirleri

Timpu: Ülkenin başkentidir. Anayasal Monarşi ile ülkenin yönetildiği yer burasıdır.  Ülkenin en gelişmiş şehridir. Yayla havasının yaşandığı topraklar üzerine kurulmuştur. Dağlarım arasında kurulmuştur ve yüksek kesimlerde karlı dağları izlemek için ideal sakin bir yerdir.

Bhutan Din ve Konuşulan Dil

Yerli dilleri Zomka’dır. 30 harften oluşur ve Tibet diline çok yakındır. Fakat eğitim dili İngilizcedir. Bu yüzden İngilizce toplum içinde çok güzel konuşulur.

Toplumun neredeyse hepsi Budist’tir. Rahipler dini ayinlerinde insanın ayak kemiğinden yapılan bir alet çalarlar.

Bhutan İklim/ Ne Zaman Gidilir?

Çoğunlukla dağlık arazilerden oluşmaktadır. Kışları çok sert geçer. Yazları da serin geçer.  Hindistan’a yakın olan güney bölgesinde ise tropikal iklim yaşanmaktadır.  Bu yüzden ülke ziyareti için yaz aylarını tercih etmeniz daha iyi olur.

Bhutan Gezilecek Yerler

Zonk’ları ziyaret edebilirsiniz. Zonk yönetim binalarıdır ve eskiden kale olarak kullanılmıştır. Tapınaklarının hepsine ayrı ayrı hayran kalacaksınız. Orada yapılan tüm her şey çok dikkatinizi çekecek. Ayrıca Nozillam başkentin kalbidir. Burası bir meydandır ve özellikle gündüz çok hareketli bir yapıya sahiptir. Dışarıda gezerken yerel kıyafetlere bürünmüş insanlar ile çok fazla karşılaşacaksınız. Milli elbiseler ile farklı bir yapıda olan insanlar arasında kendinizi bambaşka bir dünyada sanacaksınız. Manastırlarları, tapınakları ve okullarda bulunan dua silindirlerini gezip görebilirsiniz.

Bhutan Tarihi Yerleri

17. yüzyılın ortalarında inşa edilmiş kaleleri mevcuttur. Her bölgede bu kalelerden görebilirsiniz. Tarihinde hiçbir ülkeye saldırmamış olan Bhutan’a Tibet birkaç defa saldırmış. O saldırılardan korunmak için de kaleler inşa edilmiş. Artık bu kaleler ülkede yönetim binaları olarak kullanılmaktadır. Ayrıca ülke dinine çok bağlıdır. Çin mimarisini andıran Budist tapınaklarının muhteşem mimarisi ve renk uyumu ülkenin her yerine yayılmıştır.

Bhutan Gece Hayatı

Güvenli bir ülkedir.

Bhutan Ne Yenir/ Ne içilir

Kendilerini daha çok Tibetliymiş gibi hissettikleri ülkelerinde daha çok Tibet kültürüne ait yemekler sunulur.

Bhutan Nasıl Gidilir

Dünyada Bhutan’a uçan bir havayolu şirketi vardır. Bu havayolu şirketi ülkenin kendine ait havayolu şirketi DrugAir’dir.  Sadece 3 uçağı vardır. Ülkeye gelmek gerçekten kolay değildir. Turist ülkede konaklayabilmek için gelmeden önce kalacağı gün başına para ödemektedir. Üstelik kalacağı otelin kalitesine göre de bu miktar yükselmektedir. Peşin olarak uluslar arası seyahat şirketine para ödenmeden ülkeye girilemiyor. Bhutan ülkesine zengin kişilerin gelmesinden yana o yüzden yüksek fiyatlarla kendine kota koyduğunu düşünüyor. Az sayıda paralı turist isteyerek ülkenin doğal güzelliklerini ve geleneklerini korumak istiyorlar.

Bhutan Foto Galerisi

Bir önceki yazımız olan Danimarka Gezilecek Yerleri Hakkında Bilgi başlıklı makalemizde Danimarka Din ve Konuşulan Dil, Danimarka Foto Galerisi ve Danimarka Gece Hayatı hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Cezayir Hakkında Bilgi – Cezayir Gezilecek Yerler

Cezayir Hakkında Bilgi – Cezayir Gezilecek Yerler. 2.381.741 kilometrekarelik yüzölçümüyle Akdeniz’in ve Afrika kıtasının ise en büyük ülkesi olan Cezayir,...

Kapat