Bodrum’un Gezilecek Güzel Yerleri Nerelerdir?

Sevgili gezilecekyer.org okurları bugün sizlerle, eski zamanlardan beri kadim medeniyetlere ev sahipliği yapmış ve her devirde önemini korumuş olan, bugün ise sadece Türkiye’nin değil tüm Dünya’nın en gözde ve en önemli turizm beldesi olan Bodrum’dayız.

Dünyaca ünlü Bodrum; tarihi,  kültür ve sanatı, doğal güzellikleri, iklimi, denizi ve muhteşem koyları, sabaha kadar süren eğlence hayatı, ziyaretçilerin her türlü ihtiyacına cevap veren nitelikli otelleri ile yurdumuzun, beklentilerinizi fazlasıyla karşılayacak cennet köşelerinden birisidir.

Bodrum Nerededir

Muğla ilinin batısında yer alan Bodrum topraklarının büyük çoğunluğu kendi adını taşıyan bir yarımada içerisinde bulunmaktadır. Türkiye’nin güneybatısında yer alan Yatağan, Aydın-Muğla karayolu kavşağında olup, Bodrum ve Milas’a giden yol üzerinde yer almaktadır. Muğla’ya 27 km, komşu il Aydın’a 79 km. uzaklıktadır.  Denize kıyı şeridi olmayıp, kırsal karakterde coğrafyaya sahiptir. Kuşadası ve Didim’in güneyinde, Datça’nın kuzeyi, Marmaris’in ise kuzeybatısında yer almaktadır.

Bodrum İsmi Nereden Gelir

Bodrum’un antik çağdaki adı Halikarnassos olarak bilinmektedir. Ünlü Tarihçi Homeros tarafından “Ebedi Mavilikler Cenneti” olarak adlandırılan Halikarnassos Türkçe Halikarnas olarak okunmuştur. Aziz Petrus Kalesi(Castle of St. Peter) adı verilen kale ile birlikte şehrin Aziz Petrus’a adanmasıyla şehre Petrium adı verilmiştir. Bu isim zaman içerisinde önce petrum sonra potrum ve en sonunda Bodrum olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Bodrum Gezilecek Yerler

Bodrum Kalesi ve Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi

Bodrum’un simgesi haline gelmiş Bodrum Kalesi, iki liman arasında kayalık bir alan üzerinde kurulmuştur. Bodrum Kalesi içerisinde yer alan ve “Sualtı Arkeoloji Müzesi” olarak kullanılan mekan kalenin en çok ziyaret edilen yerlerinden biridir. Müze içerisinde; Türk hamamı, Amphora sergilemesi, Doğu Roma Gemisi, Cam Salonu, Cam Batığı, Sikke ve Mücevherat Salonu, Karyalı Prenses Salonu, İngiliz Kulesi, İşkence ve Katliam Odaları gibi koleksiyonlar yer almaktadır. Kalenin yapımında, depremde yıkılmış olan dünyanın yedi harikasından biri Mausoleion’un taşları kullanmıştır.  Ülkemizin tek, Dünya’nın ise en önemli sualtı arkeoloji müzelerinden biri olan bu müze, 1995 yılında Avrupa’da Yılın Müzesi yarışmasında “Özel Övgü” ödülünü almış .

Halikarnas Mozolesi

Yunan ve Mısır mimarilerini buluşturan, Dünya’nın Yedi Harikasından biri olarak kabul edilen Halikarnas Mozolesi, müthiş bir anıt mezardır. Milattan önce 353 yılında ölmüş olan Karya Kralı Mausolos adına, eşi ve kız kardeşi tarafından Halikarnassos’da yaptırılmıştır. Yunan mimarisinin karakteristik özelliklerini taşıyan kolon işçiliği ve Mısır mimarisinin önemli özelliklerini taşıyan piramit çatı yapısı, bu mozolede bir araya gelmiştir ve bu yapının öneminden dolayı sonra yapılan aynı tarzdaki tüm yapılar mozole olarak anılmıştır.

Mausoleion, dört bölümden oluşmaktadır. En altta yüksek bir kaide (podyum); onun üzerinde kenarlarında onbir, kısa kenarlarında dokuz olmak üzere 36 İon sütunlu tapınak şeklinde bir bölüm vardır; onun da üzerinde 24 basamaklı piramit şekilli bir çatı ve en tepede dört atın çektiği araba içinde Mausolos ve Artemisia’nın heykelleri yer almaktadır. Mozole alanı bugün açık hava müzesi olarak düzenlenmiştir. İçeri girildiğinde sağda Bodrum tipi bir ev görülmektedir. Solda görülen uzun yapı içinde Mausoleion’la ilgili kabartmalar, maket ve bazı çizimlerle yapıya ait mimari parçalar sergilenmektedir. Bodrum gezilecek yerler listenizde ilk sıralarda olması gereken tarihi bir mekandır.

Zeki Müren Sanat Müzesi

Türk Sanat Müziği Sanatçısı  Zeki Müren nam-ı diğer ‘’Sanat Güneşi’’nin Bodrum’da yaşadığı evi, ölümünden sonra düzenlenerek  2000 yılında Zeki Müren Sanat Müzesi adıyla ziyarete açılmıştır.

Zeki Müren Sanat Müzesi’nde; sanatçının özel eşyaları, sahne kostümleri, takıları, aldığı ödüller, fotoğrafları ve kendi yaptığı suluboya çalışmalarını yine kendi sesinden şarkıları eşliğinde gezip görebilirsiniz.

Bodrum Antik Tiyatro

Halikarnassos’tan günümüze gelen önemli yapılardan biri de, Mausolos döneminde inşa edilen antik tiyatrodur. Anadolu’nun en eski tiyatrolarından  biridir. Antik Tiyatro; Sahne, Orkestra ve Oturma Kademeleri olmak üzere üç ana bölümden oluşmaktadır. 13.000 kişi kapasiteli tiyatronun  oturma kademelerinden bazılarının üzerinde oturacak kişilerin isimlerinin yazılmış olması ilginçtir. Bodrum gezi listesiniz de yer alacak güzellikte olan bu antik tiyatro o dönemin tarihini size ordaymışsınız gibi yaşatacak özelliktedir.

Bodrum Çevresinde Gezilecek Yerler

Bodrum’un çevresinde yer alan doğal zenginlikleriyle büyüleneceğiniz yerler şunlardır;

 • Karaincir
 • Aspat
 • Akyarlar
 • Bitez
 • Turgutreis
 • Gümüşlük
 • Yalıkavak
 • Gündoğan
 • Göltürkbükü
 • Güvercinlik
 • Karaada
 • Gümbet
 • Yalıkavak Marina
 • Bitez Plajı
 • Tavşan Adası
 • Kargı Koyu
 • Bardakçı Koyu
 • Yel Değirmenleri
 • Bodrum Barlar Sokağı
 • Myndos Kapısı
 • Pedasa Antik Kenti

Bodrum Yarımadası Antik Kentler

Bodrum Yarımadası’nda nerdeyse antik kent fışkırmaktadır.Bu kadar önemli bir tarihe ev sahipliği yapmış Yarımadada Halikarnassos, Pedasa, Telmissos (Gürece), Termera ve Aspat Kalesi, Müsgebi (Ortakent), Eski ve Yeni Myndos, Uranion, Madnasa, Sibda (Side),Syangela, Theangela antik kentleri bulunmaktadır.

Bodrum Gece Hayatı

Bodrum dünyanın sayılı eğlence merkezlerinden biri sayılmaktadır.Bodrum’da havanın kararmasıyla başlayan eğlenceler, sabaha dek sürmektedir. Bodrum’un ünlü Barlar Sokağı, Halikarnas Disko ve  Küba Bar adeta Bodrum’la özdeşleşen eğlencenin başlıca adreslerindendir. Bunun yanı sıra yat limanında ve çevresinde farklı eğlence mekanları da bulunmaktadır. Göltürkbükü ise, yerli ve yabancı sosyetenin başlıca tercih noktaları arasında yer almaktadır. Bodrum merkeze beş dakika mesafedeki Gümbet ise, özellikle yabancılar tarafından tercih edilen bir eğlence merkezi olarak adeta Barlar Sokağı’na bir alternatif haline gelmiştir.

Bodrum’a Nasıl Gidilir

Türkiye geneli bütün büyük şehirlerden Bodrum’a düzenli seferler düzenlenmektedir. Bodrum İzmir arası otobüs ile 4 saat, İstanbul arası 12 saat, Ankara’dan 12 saat sürmektedir Muğla – İzmir karayolu kavşağında bulunan Yatağan’a karayolu ile ulaşım kolaydır. Günün birçok saatinde İzmir üzerinden ülkenin her yanına ulaşım olanağı vardır. Havayoluyla ulaşım Yatağan’a 50 km uzaklıktaki Milas-Bodrum Havalimanından sağlanmaktadır.

BODRUM GEZİLECEK YERLER FOTO GALERİSİ

 

Bir önceki yazımız olan Yabancı Turistlerin Türkiye'de En Çok Ziyaret Ettiği 7 Şehir başlıklı makalemizde turistlerin gelmek istediği şehirler, türkiyede gezilecek yerler ve türkiyede ziyaret edilen şehirler hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Göteborg Hakkında Bilgiler ve Gezilecek Yerler

Değerli gezilecekyer.org takipçileri bugün sizlerle, İskandinavya’ya, İsveç’in Stockholm’den sonra en büyük ikinci ve İskandinavya’da en çok öğrenci barındıran şehrine Göteborg’a...

Kapat