Bolu Hakkında Bilgiler ve Gezilecek Yerler

Değerli gezilecekyer.org takipçileri bugün sizlere, yeşil ve mavinin kucaklaştığı, birçok uygarlığın filizlendiği, Köroğlu’nun koçaklamalarını duyabileceğiniz, doğanın, insanın ve tarihin bir arada yoğrulduğu Bolu ile ilgili bilgiler aktaracağız.

Bolu Nerededir?

Bolu, Türkiye’nin Batı Karadeniz Bölgesinde yer almaktadır. Bolu’nun doğusunda Çankırı, kuzeydoğusunda Karabük, kuzeyinde Zonguldak ve Karadeniz, batısında Düzce, güneyinde Ankara bulunmaktadır.

Bolu Hakkında Bilgiler

Arkeolojik eserler ve tarihî kaynaklara göre, Bolu tarihi, Bithynialılar ile başlamaktadır. Bu yüzden Bolu’nun da içinde bulunduğu Kuzeybatı Anadolu’ya “Bithynia” denilmiştir. Bithynler tarafından Salonia Campus denilen Bolu Ovası ve çevresinin adı Romalılar tarafından “Claudio Polis” olarak değiştirilmiştir. Bolu isminin de “Polis”ten geldiği düşünülmektedir. Bolu’da hakim bitki örtüsü ormanlardır. İl topraklarının %55’i ormanlarla kaplıdır. Karadere, Seben ve Aladağ Ormanları yurdumuzun en zengin ormanları arasındadır. Ankara ve İstanbul’un neredeyse tam ortasında ve bu iki merkezi birbirine bağlayan anayolu üzerinde yer alan Bolu, içerisinde bulundurduğu camileri, kaleleri, türbeleri, hamamları, evleri, kaplıcaları, kayak merkezleri, yaylaları, hanları ve gölleri ile turizm sektörünün her mevsim canlı ve bol çeşitli olduğu nadide şehirlerden biridir.

Bolu Gezilecek Yerler

Yedigöller Milli Parkı

Batı Karadeniz bölgesinde Bolu ilinin kuzeyinde yer alan Milli Parka Bolu İli Mengen ilçesinden ulaşılabilmektedir. 642 hektar büyüklüğündeki Yedigöller Havzası, kuzeyden güneye 1500 m. mesafede sıralanmış 7 gölden oluşmuştur. Daha çok kayın ağaçlarının hakim olduğu Milli Parkta Ayrıca meşe, gürgen, kızılağaç, karaçam, sarıçam, köknar, karaağaç, ıhlamur ve porsuk gibi değişik tür ağaçlar da görülmektedir. Milli Park içerisinde kampçılık, günübirlik piknik, tabiat içerisinde yürüyüş, fotoğrafçılık gibi faaliyetler turistlerin en yoğun aktiviteleri arasındadır. Milli Parkta çadırla ve karavanla konaklanabildiği gibi, misafirhane ve bungalovlardan da faydalanılarak bu doğa harikası Parkın tüm güzelliklerini yaşayabilirsiniz.

Mudurnu Evleri

İl merkezine 52 km uzaklıktaki Mudurnu İlçesi eski Türk evleri bakımından önemli bir özelliğe sahip olan Mudurnu, ilk Türk yerleşiminin Selçuklu döneminde başlandığını daha sonra Osmanlı İmparatorluğunun çekirdeğini oluşturan ana bölge içinde yer aldığı bilinmektedir. Mudurnu’da bulunan 165 adet ev ve 8 Cami, çeşme ve hamam olmak üzere toplam 173 adet mimari değeri yüksek yapı nedeniyle “Kentsel Sit Alanı” ilan edilmiştir. Bolu gezilecek yerler listenizde mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri olarak ziyaretçilerini beklemektedir.

Bolu Gezilecek Diğer Yerler

Abant Gölü, Gölcük, Bolu Kaplıcaları, Kartalkaya Kayak Merkezi, Göynük ve Mudurnu Geleneksel Türk Evleri, Sünnet Gölü, Gerede Esentepe-Arkut Dağı, Bolu Yaylaları, Sülüklü Göl, Akşemsettin Türbesi, Seben Kaya Evleri, Bolu Müzesi, Seben-Pavlu Kaplıcaları, Yıldırım Beyazıt Camii, Aladağ Göleti, Dörtdivan, Kiliseli Han, Keçi Kalesi Kalıntıları

 Bolu Gece Hayatı

Bolu’da çok renkli ve hareketli bir gece hayatı bulunmamaktadır. Şehirde bulunan az sayıda eğlence mekanı ise şehir merkezi dışında, Kartalkaya Yolu’nda veya Abant gibi bölgelerde yer alan otellerin barlarında Bolu gece hayatının şekillendiği söylenebilir. Lim10 Cafe Bar, Sıla Bar, Cıtrus Bar, Geyikli Bar, Destina Bar Bolu’nun en ünlü barları arasındadır.

 Bolu Ne Zaman Gidilir?

Doğa turizmi ve kış turizminin yoğun bir şekilde yaşandığı Bolu’da, nisan ayının sonundan ekim ayının başlarına kadar özellikle Abant ve Yedigöller bölgesi doğa turizmi için, kasım – mart arası dönem ise özellikle Kartalkaya ve Gerede bölgelerinde kış turizmi için en ideal zamanlardır.

Bolu Nasıl Gidilir?

Bolu’da havaalanı bulunmamasına rağmen büyükşehirler oldukça yakın bir konumda olması sebebiyle öncelikle büyükşehirlerin havaalanları kullanılarak Bolu’ya ulaşılabilir. Ayrıca İstanbul ve Ankara gibi büyük şehirleri birbirine bağlayan yollar üzerinde olduğu için neredeyse tüm şehirlerden otobüs ile şehir merkezine de ulaşım mümkündür. Otogarda bulunan otobüs firmalarının özel servisleriyle, taksiler ile veya otogar çevresinde kalkan otobüsler vasıtasıyla şehir merkezine ulaşabilirsiniz.

Bolu gezilecek yerler ile ilgili arayacağınız her şeyi bulabileceğiniz görsellerimize aşağıdaki galeriden ulaşabilirsiniz.

 BOLU GEZİLECEK YERLER VE FOTO GALERİSİ

 

Bir önceki yazımız olan İskenderun Gezilecek ve Görülecek Yerleri başlıklı makalemizde iskenderun gece hayatı, iskenderun gezilecek yerler ve iskenderun nerede hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
İskenderun Gezilecek ve Görülecek Yerleri

Sevgili gezilecekyer.org  okuyucularımız bu yazımızda Hatay ilinin incisi en büyük ilçesi olan maviliğiyle,güzellikleriyle,tarihiyle İskendurun’u sizlere aktaracağız. İSKENDERUN İskenderun, Hatay ilinin...

Kapat