Borabay Gölü Bungalov Evleri ile Muhteşem Bir Tatil

Değerli gezilecekyer.org takipçileri bugün sizlere, dinlenme, gezi ve seyahat planları içerisinde göl kenarında harika bir tatil fırsatı sunan Amasya ilimizdeki Borabay Gölü ile ilgili bilgiler aktaracağız. Borabay Gölü nerede, hakkında bilgiler, hangi ilimizdedir, Borabay Gölü’nde nerede kalınır, Borabay Gölü’ne nasıl gidilir, Borabay Gölü-Amasya-Samsun arası kaç km’dir? Gibi birçok sorunun cevabının yer aldığı konumuza başlayalım.

Borabay Gölü Nerededir

Deniz mesafesinden yaklaşık olarak 1035 metre yüksekte bulunan Borabay Gölü, Amasya’nın Taşova kazasının 17 kilometre kuzey batısında yer almaktadır.

Borabay Gölü Hakkında Bilgi

Amasya’ya yaklaşık 62 kilometre mesafede yer alan Borabay Gölü, bağlı bulunduğu Borabay Köyü’nün güneybatısında olup doğal bir şekilde oluşmuş heyelan gölüdür. Borabay Gölü’nün doyumsuz manzarası ve göle vuran yüksek ağaçların yansıması dolayısıyla oluşan mükemmel görüntü sebebiyle bölge halkı tarafından Borabay Gölü, Aynalı Göl olarak da anılmaktadır. Orman Genel Müdürlüğü tarafından kurulan bungalovlar ve belediye tarafından kiralanan kütük evler dışında Turizm merkezi ilan edilen bu bölgede ayrıca 9 adet bungalov, kamp, gazino ve dinlenme, doğa yürüyüşü ve piknik yapma imkânının da bulunduğu Borabay Gölü’nde eşsiz bir deneyim yaşayabilirsiniz.

Borabay Gölü’nün etrafında yer alan sedir, kestane, kayın, karaçam gibi ağaçlar ile gölün zümrüt yeşili renginin bir bütün olduğu bu cennet köşe, kuş cıvıltıları içinde, sakin, huzurlu ve tertemiz havasıyla doğayla baş başa kalabileceğiniz ender yerlerden biridir. Göl kıyısında yürüyüş, kayıklar ile göl gezintisi, oksijen deposu ormanda dinlenme ve piknik aktiviteleri için biçilmiş kaftan olan Borabay Gölü bu sebeplerle yerli ve yabancı birçok kişi tarafından ziyaret edilen bir merkez durumuna gelmiştir.

Borabay Gölü Nasıl Gidilir

Borabay Gölü-Samsun arası yaklaşık 110 km, Amasya-Borabay Gölü arası ise yaklaşık olarak 62 km mesafede bulunmaktadır. Amasya-Taşova arası ise 50 km mesafededir. Amasya-Taşova karayolu üzerinden 45 km’den sola doğru Taşova-Samsun karayoluna devam edilir. Yaklaşık 13 km sonra tekrar sola Borabay yolu takip edilerek Borabay Gölü’ne ulaşabilirsiniz.

Borabay Gölü Konaklama

Borabay Gölü kış ayında ayrı sonbahar ayında ayrı farklı güzellikler sergileyen Türkiye’nin cennet köşelerinden biridir. Borabay Gölü’nde Orman Genel Müdürlüğü’ne ait bungalovların dışında belediyenin apart şeklinde tanzim etmiş olduğu ahşap evlerde konaklama yapabilirsiniz. Onun dışında Borabay Gölü’nde kamp için günübirlik veya haftalık olarak çadır ile de konaklama yapabilirsiniz.

Çevresinde yer alan orman örtüsünün bütün güzelliklerinin göle yansıdığı bu tabiat harikası yer ile ilgili hazırlamış olduğumuz bütün resimlere aşağıdaki galerimizden ulaşabilirsiniz.

BORABAY GÖLÜ GEZİLECEK YERLERİ VE RESİMLERİ

Bir önceki yazımız olan Haldizen Yaylası Gezilecek Yerlerini Görmek İstermisiniz? başlıklı makalemizde haldizen yaylası gezilecek yerler, haldizen yaylası hakkında bilgiler ve haldizen yaylası nerededir nasıl gidilir hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Haldizen Yaylası Gezilecek Yerlerini Görmek İstermisiniz?

Değerli gezilecekyer.org takipçileri bugün sizlere,bakir doğası ve oksijen deposu havasıyla tabiat severlerin Trabzon’da rağbet gören en önemli yaylalardan biri olan...

Kapat