Brüksel Gezilecek Yerleri ve Tüm Bilgileri

Değerli gezilecekyer.org okurları bugün sizlere diplomatik yapısıyla Avrupa’nın başkenti sayılan ve şehirde bulunan turistik gezi noktaları sayesinde oldukça fazla sayıda turisti kendine çeken Brüksel’deyiz.

Brüksel Nerede-Brüksel Hangi Ülkede

Belçika’nın başkenti olan Brüksel, ülke sınırları düşünüldüğünde hemen hemen tam ortasında yer almaktadır. Brüksel coğrafi konum ve siyasi ilişkiler bakımından Belçika’nın kalbi sayılmaktadır.

Brüksel Hakkında Genel Bilgiler

Birkaç yüzyıl önce bataklığın kurutulması sonucu ortaya çıkmış bir şehir olan Brüksel, bu nedenle bataklığın içindeki yerleşim yeri olarak da anılmaktadır. Belçika başkentliği dışında, Belçika’nın üç federal bölgesinden biri olan Brüksel Bölgesi’nin de başkentidir. Ayrıca Avrupa Birliği’nin 3 ana kurumu olan AB Komisyonu, AB Bakanlar Konseyi ve Avrupa Parlamentosu içinde ilk ikisinin resmi organlarının büyük çoğunluğu Brüksel’de bulunmakta, üçüncüsü Avrupa Parlamentosu ise Strazburg ile dönüşümlü olarak Brüksel’de çalışmalarını yürütmektedir. Bunun gibi yüzlerce kurum ve kuruluş dikkate alındığında Brüksel, AB veya Avrupa başkenti olarak gösterilir. Son olarak NATO Merkez Karargâhı’nın da Brüksel’de olduğunu belirtelim.

Brüksel Resmi Dil

Brüksel’de iki resmi dil kullanılmaktadır. Bunlar Fransızca ve Felemenkçe’dir ve hukuken eşit ve her alanda zorunludur.

Brüksel Para Birimi

Avrupa Birliği üyesi olan Belçika’da, birliğin resmi para birimi olan EURO kullanılmaktadır.

Brüksel Gezilecek Yerler

Grand Place

Brüksel’in gecesi farklı gündüzü ayrı güzel mekanlarından biridir. Ayrıca bu meydan Brüksel’in en önemli ve hareketli meydanlarından biridir. Grand Place Brüksel’in en bilindik meydanı olmasının yanı sıra genel olarak şehrin en turistik yeridir. Meydana ayak bastığınız andan itibaren meydanın ihtişamı aklınızı alabilir.

Grand Place aynı zamanda Brüksel’in merkez meydanıdır. Muhteşem Guildhalls ve iki büyük bina, kentin Belediye Sarayı ve Brüksel Kenti Müzesini içeren Breadhouse binası ile çevrilidir. Meydan, Brüksel’deki en önemli turistik yer ve en unutulmaz simge yapı konumunda olup UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer almaktadır.

Her iki yılda bir Ağustos ayında yapılan ‘’çiçek halı’’ birkaç günlüğüne bu meydan da kurulur.1971 yılında ilk çiçek halının yapılması ile başlayan bu serüven popülerliğini arttırarak günümüze kadar gelmiştir. Özellikle o dönemlerde çiçek halılar için yoğun şekilde turist çeken bu meydan Brüksel gezilecek yerler listenizde kesinlikle olmalıdır.

Manneken Pis

Flaman heykeltraş Jerome Duquesnoy tarafından yapılan,  Hiëronymus Duquesnoy the Elder tarafından da dizayn edilmiş olan Manneken-Pis Heykeli diğer adıyla ‘’İşeyen Çocuk Heykeli’’ Brüksel’in en popüler turist çeken mekanlarından biridir. Grand Place Meydanı’na oldukça yakın bir konumda yer alan bu heykel 61 cm uzunluğunda ve bronzdan yapılmıştır.17.yüzyılda yapılan bu heykel küçük boyutuyla ziyaretçilerini hüsrana uğratsa da heykel dünya çapında oldukça popülerdir.

Atomium

Atomium, 1958 yılında Expo 58 fuarı için yapılmış Belçika’nın Brüksel şehrinde bulunan ve 102 metre yüksekliğinde olup dokuz çelik kürenin birleştirilmesi ile oluşturulmuş bir yapıdır. André Waterkeyn tarafından tasarlanmış ve modern çağı temsil eden atomun yapısını hissederek tasarladığını belirtmiştir. Ayrıca Waterkeyn, demirin kristal kafes yapısının 165 milyar kez büyütülmesinden esinlenerek bu yapıyı ortaya çıkarmıştır.. Planlandıktan sonra 6 ay içerisinde inşa edilmiştir. 6 ay boyunca durması beklenirken günümüzde modern Brüksel mimarisinin sembolü haline gelmiştir. Sahip olduğu sıradışı tasarım ile Brüksel gezilecek yerler listenizin en ilginç gezi noktalarından biri olmaya adaydır. Özellikle geceleyin bu yapı ışıklandırma sistemleriyle bambaşka bir güzelliğe bürünmektedir.

Mini Europe ( Mini Avrupa)

Mini Avrupa, Avrupa’nın ve Dünya’nın en önemli ve en ünlü minyatür parklarından biri sayılmaktadır. Avrupa Birliği içerisindeki önemli binaların 1:25 ölçeğinde minyatürlerinin sergilendiği bu eşsiz minyatür park, özellikle Türkiye’deki Miniatürk’ün biraz daha gelişmiş hali olarak düşünülebilmektedir. Mini Avrupa Minyatür Parkın içerisinde 80 Şehirden 350 bina yer almakta olup, bu parkı yaklaşık olarak yılda 300.000 kişi ziyaret etmektedir.

Brüksel gezilecek diğer yerler ise şöyledir;

 • Hotel de Ville
 • Michael ve St. Gudula Katedrali
 • Belçika Kraliyet Sarayı
 • Belçika Karikatür Müzesi
 • Kraliyet Güzel Sanatlar Müzesi
 • Müzik Enstrümanları Müzesi
 • Cinquantenaire Parkı
 • Autoworld
 • Kraliyet Silah ve Askeri Tarih Müzesi
 • Saint Jacques sur Coudenberg Kilisesi
 • Brüksel Oyuncak Müzesi
 • Horta Müzesi
 • Notre Dame de la Chapelle
 • Basilique Nationale du Sacre-Coeur
 • Doğal Bilimleri Müzesi

Brüksel’e Nasıl Gidilir

Avrupa’nın en önemli şehirlerinden biri olan Belçika’nın başkenti Brüksel’e hemen hemen tüm büyük havayolu şirketleri uçuş düzenlemektedir. İstanbul’dan haftanın her günü, Brüksel’e yaklaşık olarak 3 saat 25 dakikada ulaşabilirsiniz.

 Belçika ve Avrupa’nın en önemli şehirlerinden biri olan Brüksel gezilecek yerler ile ilgili geziniz sırasında size yardımcı olacağını düşündüğümüz resimlerimize aşağıdaki galerimizden ulaşabilirsiniz.

BRÜKSEL GEZİLECEK YERLER FOTO GALERİSİ

 

Bir önceki yazımız olan Pattaya Gezilecek Yerleri ve Gece Hayatı başlıklı makalemizde pattaya gece hayatı ve geceleri, pattaya nerededir ve pattaya nightlife 2017 hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Pattaya Gezilecek Yerleri ve Gece Hayatı

Değerli gezilecekyer.org takipçileri bugün sizlerle, Tayland gezilecek yerler listesinin en önemli şehirlerinden biri olan ve muhteşem doğal güzellikleri yanında 24...

Kapat