Brunei Nerede – Brunei Gezilecek Yerleri

Brunei Nerede – Brunei Gezilecek Yerleri; Brunei Sultanlığı olarak da bilinen ülke, Asya kıtasının güneydoğusunda yer alan Borneo adasında üzerinde kurulmuştur. Kuzeyinde Çin denizi, güneyinde ise tek komşusu olan Malezya ile çevrili ülkenin başkenti Bandar Seri Begawan kentidir.

Brunei Nerede – Brunei Gezilecek Yerleri

Ülkede çıkarılan petrol ile bilinen Brunei’nin yüzölçümü 5.762 kilometre karedir.

Brunei Nüfusu

Ülkenin nüfusu 2009 yılı verilerine göre 389.000 civarındadır. Nüfusun yüzde 45’ini Malaylar oluştururken, onları yüzde 23 ile Çinliler, yüzde 10 ile Kedaylar, yüzde 5 ile Melanular gibi yerli halklar takip etmektedir. Geriye kalan nüfusu ise azınlıklar ve kabileler oluşturmaktadır.

Brunei Önemli Şehirleri

Bandar Seri Begawan: Ülkenin başkenti ve en büyük şehri olan Bandar Seri Begawan 140.000 civarında bir nüfusa sahiptir. Son derece modern bir mimariye sahip olan şehir, ülkenin yönetim merkezi olmakla beraber aynı zamanda da turizm merkezidir.

Kuala Belait: Brunei’nin ikinci büyük şehridir ve Çin denizi kıyısındadır. Yaklaşık olarak 34.000 civarında bir nüfusa sahiptir. Aynı zamanda bir nehre de sahip olan şehirde ulaşım genellikle akarsular üzerinden sağlanmaktadır.

Brunei Din ve Konuşulan Dil

Ülkede en çok konuşulan ve aynı zamanda resmi dil olan lisan Malaycadır. Bunun yanı sıra Çince ve son olarak da İngilizce en çok konuşulan dillerin başında gelir. Ülkenin resmi dini İslam’dır ve nüfusun yüzde 70’i Müslüman’dır. Müslümanlardan sonra yüzde 15 civarında Budist, yüzde 9 civarında ise Hıristiyan nüfus bulunmaktadır. Bunun dışında ise yüzde 6 civarında azınlıklara ait dinlere inanan bir kesim de mevcuttur.

Brunei İklim/ Ne Zaman Gidilir

Ülkede genel olarak tropikal iklim görülür ve sıcaklıklar 20 ile 30 derece arasında değişir. Brunei’yi ziyaret etmek için en uygun aylar Şubat ve Mart aylarıdır.

Brunei Gezilecek Yerler

Küçük bir ülke olmasına rağmen Brunei’de gezilecek çok yer vardır. Özellikle başkentteki modern mimari ve gösterişli saraylar görülmesi gereken yerlerin başında gelir. Başkentteki sultanlık sarayı son derece ihtişamlıdır ve 200.000 metre kare gibi devasa bir alan üzerine inşa edilmiştir. Istana Nurul Iman adı verilen saray, içerisinde insanların hayatlarını sürdürdüğü en büyük yapı olarak da bilinmektedir. Bunun yanı sıra Kota Batu’da yer alan ve altın kaplamalı kubbesi ile dikkat çeken Sultan Bolkiah mezarı da mutlaka gezilmesi gereken yerlerdendir. İtalyan tarzı mimarisi ile bilinen ve son derece görkemli olan Sultan Ömer Ali Seyfeddin Camiside gezilecek başka bir yerdir. Kampong Ayer kenti ise adeta su üzerine kurulmuş bir şehirdir ve deniz taksisi ile buralar ziyaret edilebilir. Doğunun Venedik’i olarak bilinen bu bölge, gezilmesi gereken yerlerin başında yer almalıdır.

Brunei Tarihi Yerleri

Çok eski bir geçmişe sahip olmasa da, tarihi yerlere de sahip olan Brunei’de, ziyaret edilmesi gerekilen en önemli yerlerin başında Brunei Müzesi gelmektedir. Burada çok eski dönemlere ait arapça yazılmış eski kitabelere ve çizimlere rastlamak mümkündür.

Brunei Gece Hayatı

Brunei, gece hayatının pek de hareketli olmadığı bir yapıya sahip olmasına rağmen, turistlerin dini inancına göre farklılık gösteren kurallara sahiptir. Müslüman nüfusun içki tüketmesi yasaktır ancak Müslüman olmayanlar ve turistler bu kuralın dışında tutulmuştur. Ülkede her ne kadar içki satışı yasaksa da, turistlerin Malezya sınırından geçerek içki almasına izin verilmiştir.

Brunei Ne Yenir/ Ne İçilir

Son derece zengin bir mutfağa sahip olan Brunei’de pirinç kullanılarak pişirilen yemekler çok meşhurdur. Nasi katok adı verilen ve pirinç, tavuk ve köri den yapılan yemek mutlaka denenmelidir.

Brunei Nasıl Gidilir

Türkiye’den direkt ya da endirekt uçuşlarla gidebileceğiniz Brunei, Türk vatandaşlarından vize istememektedir. Uçakla Brunei yolculuğu yaklaşık 11 saat sürmektedir.

Brunei Foto Galerisi

Bir önceki yazımız olan Güney Osetya Nerede - Güney Osetya Gezilecek Yerleri başlıklı makalemizde Güney Osetya Din ve Konuşulan Dil, Güney Osetya Gezilecek Yerler ve Güney Osetya Gezilecek Yerleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Güney Osetya Nerede – Güney Osetya Gezilecek Yerleri

Güney Osetya Nerede – Güney Osetya Gezilecek Yerler; Güney Osetya, Kafkas Sıradağları’nın güneyinde yer alan ve  3.990 kilometrekarelik alana sahip...

Kapat