Bükreş’te Gezilecek ve Görülecek Yerler

Sevgili gezilecekyer.org takipçileri bugün sizlere tarihi ve doğal güzellikleriyle Romanya’nın en büyük şehri ve başkenti olan Bükreş ile ilgili bilinmesi gereken bilgiler paylaşacağız.

Bükreş bugün Romanya’nın kültür, endüstri ve yönetim merkezi durumundadır. Gelişmiş ulaşım ağıyla Bükreş, eğitim projeleri, sanatsal etkinlikleri ve mimarisiyle Romanya gezilecek yerler listesinde ilk sıralarda yer almaktadır.

Bükreş Nerededir

Son derece planlı ve konut sorununun olmadığı Bükreş, Romanya ovasının ortasında, Tuna Nehri’nin bir kolu olan Dambovita’nın kıyısında yer almaktadır.

Bükreş Hakkında Genel Bilgiler

Coğrafi konumu, başkent oluşu ve birçok kültürel ve doğal zenginliğiyle Bükreş Romanya’nın ticaret merkezidir. 23 milyonluk Romanya nüfusunun yaklaşık 2.2 milyonu Bükreş’te yaşamaktadır. Bu nüfus yoğunluğu ile Bükreş Avrupa Birliği ülkeleri arasında 6.en büyük kenti konumundadır.

Bükreş Para Birimi

Bükreş’te Romanya’nın para birimi olan Rumen Leyi kullanılmakta olup, bu paranın enternasyonal para birim kodu ise Ron olarak geçmektedir.

Bükreş Resmi Dil

Romanya’nın resmî dili Rumence’dir ve Roman dillerin doğu koluna mensuptur. Çoğu Romanya ve Moldova’da yaşayan 28 milyon kişi tarafından konuşulur. Moldova’nın resmî dili Moldovaca da Rumence ile aynı olmasına rağmen, ülke yasaları kapsamında ülkenin resmî dili Moldovaca olarak yer almaktadır.

Bükreş Gezilecek Yerler

Bükreş Parlamento Sarayı

Parlamento Sarayı, başkent Bükreş’de bulunan, Romanya Parlamentosu’nun iki Meclisi’nin de bulunduğu çok amaçlı binadır. Dünya Guinness Rekorlar Kitabı’na göre, dünyanın en büyük sivil yönetim, en pahalı yönetim ve en ağır binasıdır. Saray, politik ve yönetim yerleşkesi olarak Ceauşescu Rejimi döneminde planlanmış ve bitirilmiştir. Ceauşescu, sarayın ismini Cumhuriyet Evi koymuş, ancak Romenler halen Halkın Evi  olarak adlandırmaktadır.

Saray 270 m’ye 240 m tabana sahip olup, 86 m yüksekliğe ve 92 m yer alında derinliğe sahiptir. 1,100 odası bulunmakta ve 2 yeraltı otoparkı ile 12 kata sahiptir. Ayrıca iki ek yeraltı katı ile halka açık olarak yararlanılmakta ve 4 katın halen inşaası sürmektedir. Tamamen Romen Malı malzemelerle inşaa edilmiş olan Parlomento Sarayı, sergilere ev sahipliği yapıp, müze olarak gezilebilmekte ve üst katındaki kafe ile hala hizmet vermektedir.

Lipscani

Lipscani, Romanya’nın başkenti Bükreş’te bir sokak ve semttir. Orta Çağ’dan 19. yüzyılın başlarına kadar şehrin ve tüm Eflak’ın en önemli ticari alanı olmuştur. Lipscani nam-ı diğer Eski Şehir, tarihi atmosferi ve sosyal güzellikleri nedeniyle Bükreş gezilecek yerler listesinde yer alacak güzellikte bir mekandır. Bu sokak özellikle Barok, Neo-Klasik ve Art Nouveau tarzındaki mimari yapılarıyla ün kazanmıştır. Bükreş’in ticari ve önemli turizm mekanı olan Lipscani’de çok sayıda eğlence yeri, restoran, alışveriş merkezi ve sanat galerisi bulunmaktadır.

 Dimitrie Gusti Ulusal Köy Müzesi

Dimitrie Gusti Ulusal Köy Müzesi, Romanya’nın başkenti Bükreş’te Herăstrău Parkı içinde bulunan açık hava etnoğrafya müzesi olarak yer almaktadır.10 hektarlık bir yerleşke içerisinde yer alan Ulusal Köy Müzesi, daha çok 17. Yüzyıl ile 20.yüzyıllar arasında o zamanın inşa edilen otantik köy yapılarını içermektedir. İçerisinde köy evleri, kiliseler de değirmenler gibi yapıların olduğu bu Müze 1936 yılında açılmıştır. Bu yapıların içerisinde Romanya kırsal mimarisinin birçok etki olan halı ve mobilya gibi birçok dekoratif obje yer almaktadır. Dimitrie Gusti Ulusal Köy Müzesi ayrıca kronolojik sırası nedeniyle Avrupa’da kurulmuş üçüncü açık hava müzesidir.

Stavropoleos Kilisesi

1724 yılında Arşimandrit Ioanichie Stratonikeas tarafından inşa ettirilen bu kilise, Yunan dilinde ‘’haccın kenti’’ anlamına gelmektedir.8.000’e yakın kitaplığı ve müzik, sanat, tarih ve din bilimi alanlarında yazılan ve dönemine damga vuran kitaplar görülmeye değer bir mekan olarak Bükreş gezinizde sizi beklemektedir.

Avrupa’nın turistler tarafından en çok tercih edilen şehirlerinden biri olan Bükreş, Ortaçağ dönemine ait neoklasik tarihi yapılar, kiliseler, heykeller, anıtlar, müzeler, devrim öncesi dönemden kalma eserler ve çağdaş mimari örnekleri, park ve bahçeleri ile gezilecek yerlerle doludur. Bükreş’te gezilecek diğer yerler şöyledir.

The National Museum of Art of Romania, Herăstrău Parkı, Grigore Antipa National Museum of Natural History, Devrim Meydanı, Museum of Romanian Peasant, Zafer Takı, Calea Victoriei, Çeşmeci Parkı, Romanian Patriarchal Cathedral, Cantacuzino Saray, Unrii Meydanı (Unirii Square), National Museum of Romanian History, Yahudi Tarihi Müzesi (Bucharest Jewish Museum), Antim Monastery, Bükreş Türk Şehitliği, Bükreş Üniversitesi, Carol Park, Cotroceni Palace, Kretzulescu Church, Eski Mahkeme Kilisesi ve Jeoloji Müzesi.

Bükreş’e Ne Zaman Gidilir

Karasal iklime sahip Bükreş’te kış ayları oldukça soğuk, karlı ve rüzgârlı, yaz ayları ise sıcak geçiyor. Kış aylarında -10’lara kadar düşen hava sıcaklığı yaz aylarında 40 dereceye kadar yükselebiliyor. Yağışlar ise bahar ve sonbahar aylarında görülüyor. Bükreş’i ziyaret etmek için en iyi zamanlar ise hava sıcaklıkları makul seyreden Nisan, Mayıs ve Eylül ayları olarak görülmektedir.

Bükreş’e Nasıl Gidilir

Türk Havayolları, Pegasus ve Tarom Romanya Havayolları’nın İstanbul’dan Bükreş’e direk uçuşları bulunuyor. Uçuş süresi yaklaşık 1 ile 1,5 saat arasında değişmektedir. Bükreş’te 2 havalimanı bulunuyor. “Henri Coanda Uluslararası Havaalanı” şehir merkezinden 17 km uzaklıkta, “Bucharest Baneasa” ise 8 km uzaklıkta bulunuyor. “Henri Coanda” ’dan şehre gitmek için otobüs, tren ya da taksi kullanabilirsiniz. Yaklaşık 40 dakika sürüyor. “Bucharest Baneasa” ’dan merkeze gitmek için ise otobüs ve tramvay alternatifiniz var. Bu yolculuk ise yaklaşık 20 dakika sürüyor.

BÜKREŞ’İN EN GÜZEL YERLERİ VE FOTO GALERİSİ

 

 

Bir önceki yazımız olan Özgürlük Heykeli İle İlgili Genel Bilgiler başlıklı makalemizde özgürlük heykeli gezilecek yerleri, özgürlük heykeli nasıldır ve özgürlük heykeli nerededir hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Yedigöller Nerede ve Nasıl Gidilir?

Sevgili gezilecekyer.org okurları bugün sizlere sessiz ve sakin bünyesi, harika manzaraları, değişik tipte arazi şekilleri, yürüyüş yolları, şelaleleri, çeşitli cinste...

Kapat