Bulgaristan Sofya’da Neresi Gezilir ve Neresi Görülmeli?

Değerli gezilecekyer.org takipçileri bugün sizlere, Bulgaristan’ın başkenti, en büyük şehri ve en yeşil şehri olmasının yanında Avrupa ve Balkanların en hızlı gelişen şehirlerinden biri olan Sofya ile ilgili bilgiler aktaracağız.

Sofya Nerededir

İskar Nehrinin ve soldaki kollarının şeritleri üzerine kurulu bulunan Sofya,  Balkan Yarımadasının merkezinde, Bulgaristan’ın batısındaki Sofya Havzasında yer almaktadır.

Sofya Hakkında Bilgiler

Yaklaşık olarak 1 milyon 300 bin nüfusuyla Bulgaristan’ın başkenti olan Sofya, Avrupa’nın en eski kentlerinden ve Balkanlar’ın zengin kültür çehresinin en bilinen tanığı olarak bilinmektedir. Milattan önce 7. ve 8. asra dayanan geçmişi ile Sofya’nın tarihi dokusuna bakıldığında genel olarak üç kısma ayrıldığı söylenebilir. Bunlar; eski dönem tarihi eserler, komünizm döneminden kalma yapılar ve Avrupa Birliği’ne giriş ile birlikte yapılan modern yapılardır. Özellikle son 10 yılda hem ekonomik hem de turistik olarak oldukça gelişen Sofya, zengin tarihi, kültürel yapısı, gece hayatı ve tarihe tanıklık eden kimliğiyle bir nevi Bulgaristan’ın can damarı niteliğindedir.

Sofya Gezilecek Yerler

Aleksandr Nevski Katedrali

 Aleksandr Nevski Katedrali, kentin simgelerinden olduğu kadar dünyanın en büyük Doğu Ortodoks katedrallerinden biridir. Bulgaristan’ın bağımsızlığını kazanmasını sağlayan Rus-Osmanlı Savaşı’nda ölen 200.000’e yakın Slav kökenli asker anısına inşa edilmiş olan Katedral, 3170 metrekarelik bir alan kaplar ve aynı anda yaklaşık 10.000 kişiyi içine alabilecek bir kapasiteye sahiptir. Aleksandr Nevski Katedrali, Belgrad’daki Aziz Sava Katedrali’nden sonra Balkanlar’daki ikinci büyük katedraldir.

Boyana Kilisesi

 Sofya’nın 8 km. güneyinde, Vitoşa Dağı eteklerinde yer alan Boyana Kilisesi (Boyana Church), farklı dönemlerde inşa edilmiş üç ayrı yapıdan oluşmaktadır. İç duvarlarındaki freskler kilisenin en önemli özelliği olarak görülmektedir. Duvarlarına işlenmiş Orta Çağ sanatının günümüze ulaşmış en başarılı örnekleri arasında gösterilen ve 80 sahnede 240 insan figürü bulunan Boyana Kilisesi 1979’da UNESCO Dünya Mirası Listesi ‘ne girmiştir.

 Sofya Gezilecek Diğer Yerler

 

 • Aziz George Rotunda Kilisesi
 • Aziz Nikolas Rus Kilisesi
 • Saint Sofia Church
 • Vitoşa Bulvarı
 • Sofya Ulusal Arkeoloji Müzesi
 • Sofya Ulusal Kültür Sarayı
 • Ivan Vazov Ulusal Tiyatrosu
 • Rus Kilisesi
 • Aziz Nedelja Kilisesi
 • Kodi Seyfullah Efendi Camii
 • Borisova Gradina
 • Ulusal Doğal Tarih Müzesi
 • Ivan Vazov National Theater
 • Sofya Hayvanat Bahçesi

Sofya Gece Hayatı

Sofya’da oldukça hareketli bir gece hayatı bulunmaktadır. Ziyaretçilerine neredeyse 24 saat boyunca dur durak bilmeyen bir eğlence hayatı sunan Sofya’da çok fazla sayıda disko, bar, gece kulübü, pub bulunmaktadır. Türkiye’den gidenlerin büyük bir kısmı Sofya gece hayatının renkli ve hareketli olmasından dolayı tercih etmektedir. Sadece Türkiye’de değil Avrupa’nın birçok ülkesinden de Sofya’ya eğlenmeye gelenler bulunmaktadır. Çok sayıda restoran, bar, kafe bulabileceğiniz gibi bir o kadar da gece kulübü ve dans mekanı bulabileceğiniz ve ilk gidilmesi gereken yer Vitosha Bulvarı’dır. Rakovski caddesi, Sheraton Otel civarında da güzel mekanlara ulaşabilirsiniz. Tabu Club,  Buddha Bar, Avenue, Clubhouse 19th Hole Sofya’nın en iyi eğlence mekanlarından bazılarıdır. Sofya gece kulüplerinin büyük bir kısmında striptiz şovları ve dans gösterileri de oldukça ilgi görmektedir.

Sofya Ne Zaman Gidilir

Sofya’ya seyahat için en uygun zamanlar Mayıs, Haziran, Eylül, Ekim aylarıdır.Bu aylarda Sofya en canlı dönemlerini yaşamaktadır.

Sofya Nasıl Gidilir

Havalimanı ile şehrin merkezi arasında sadece 5 km mesafe bulunduğundan dolayı merkeze ulaşım oldukça kolaydır. Şehir merkezine ulaşım için otobüs, taksi ve araç kiralamaları kullanabilirsiniz. Türk Hava Yolları ile Sofya’ya aktarmasız olarak uçuşlar bulunmaktadır. Yaklaşık uçuş süresi ise 1 saat 20 dakikadır.

Sofya Nerede Kalınır

 • Radisson Blu Grand Hotel, Sofia
 • Holiday Inn Sofia
 • Arena di Serdica Hotel
 • Grand Hotel Sofia
 • Sense Hotel Sofia

Sofya gezilecek yerler ile ilgili arayacağınız her şeyi bulabileceğiniz görsellerimize aşağıdaki galeriden ulaşabilirsiniz.

SOFYA GEZİLECEK YERLER VE FOTO GALERİSİ

 

 

Bir önceki yazımız olan St.Petersburg Tatili Hakkında Bütün Bilgiler Burada başlıklı makalemizde St.Petersburg gece hayatı, St.Petersburg gezilecek yerler ve St.Petersburg hakkında bilgiler hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
St.Petersburg Tatili Hakkında Bütün Bilgiler Burada

Değerli gezilecekyer.org takipçileri bugün sizlere, büyük sarayları, müzeleri, muhteşem kiliseleri ile Rusya gezilecek yerler arasında en önemli şehirlerden sayılan St....

Kapat