Bursa Cumalıkızık Hakkında Tüm Bilgiler

Sevgili gezilecekyer.org takipçileri bugün sizlerle, Uludağ’ın kuzey eteklerinde kurulmuş beş Kızık köyünden biri olan, Bursa’nın en ünlü Osmanlı köylerinden sayılan ve evleri ile meşhur Cumalıkızık’tayız.

Cumalıkızık Nerededir?

Osmanlıların Bursa’da ilk yerleştikleri bölgelerden olan Cumalıkızık, Bursa’nın Yıldırım ilçesine bağlı bir  köy olup, Bursa’nın 15 km doğusunda yer almaktadır.

Cumalıkızık Köyü Hakkında Bilgi

Cumalıkızık Köyü’nün kuruluşu yaklaşık 1300’lü yıllara denk gelmektedir. Cumalıkızık vakıf köyü olarak kurulmuş ve vakıf köyü özelliğini yerleşim dokusu mimarisine, yaşam biçimine yansıtmıştır. Cumalıkızık, Osmanlı dönemi konut dokusunu günümüze kadar korumuş ender yerleşimlerden biridir. Bu özelliği nedeniyle çok ilgi çeken ve ziyaret edilen bir yerleşim yeri olan Cumalıkızık Köyü, sık sık tarihsel filmlere de mekan olmaktadır. Osmanlıların Bursa’da ilk yerleştikleri bölgelerden olan Cumalıkızık, 180’i halen kullanılan, bazılarında ise koruma ve yenileme çalışmalarının yapıldığı toplam 270 evden oluşmaktadır.

Cumalıkızık Evleri’nin Özellikleri

700 yıllık geçmişi olan Cumalıkızık, kızık köyleri içinde en iyi korunan ve en orijinal kalanıdır. Cumalıkızık evleri moloz taş, ağaç ve kerpiçten yapılmıştır. İki ya da üç katlı olarak inşa edilmiş olan evlerin üst katlarındaki pencereleri kafesli ve ya cumbalıdır. Evler sarı, beyaz, mavi, mor renklere boyalıdır. Çivit mavi Bursa’ya özel bir renktir ve karakteristik duruşunu hemen hissettirmektedir.

Cumalıkızık evlerinde genelde iki türlü plan uygulanmıştır. Birincisinde etrafı moloz taşlarla yüksek şekilde örülmüş bir duvarla çevrili dış avlu vardır. İkinci tip evlerde ise dış avlu bulunmamaktadır. Evlerin ana giriş kapıları çift kanatlıdır. Genellikle ceviz ağacından yapılan bu kanatlar dövme demir kuşaklar ve iri başlı çivilerle bağlanmıştır. Bu kapı kulpları ve tokmakta dövme demirdendir. Evlerin ana giriş kapıları çift, iç kapıları ise tek kanatlı ve pencereleri üst katlarda kafesli veya cumbalı olarak yapılmıştır. UNESCO tarafından 2014 yılında Dünya Mirası olarak tescil edilen Cumalıkızık, içine giren herkesi yüzyıllar ötesine götürmektedir.

Cumalıkızık Gezilecek Yerler

Cumalıkızık Etnografya Müzesi

1992’de hizmete giren ve 2015 yılında yeniden düzenlenerek ziyarete açılan Cumalıkızık Etnografya Müzesi, Bursa’nın Cumalıkızık köyünde yer alan ve köyün geçmişine ait eşyaların sergilendiği bir müzedir. Bahçesinde at arabaları, dibek taşı, yalak, üzüm çiğneme teknesi gibi nesneler, müzenin içinde ev eşyası, mutfak eşyası, aydınlatma ve ısınma araçları, av malzemeleri, Uludağ’da bir zamanlar sürüler hâlinde yaşayan geyiklerden kalma dev geyik boynuzu, semerler sergilenmektedir.

Cumalıkızık Cin Aralığı, Zekeriya Hatun Çeşmesi, Cumalıkızık Cami, Cumalıkızık Hamamı, Cumalıkızık Anıt Ağaçlar, Koca Mezarlık, Cumalıkızık gezinizde mutlaka görülmesi gereken yerler arasında yer almalıdır.

Cumalıkızık Ne Yenir?

Serpme köy kahvaltısı ile ünlü Cumalıkızık köyü özellikle Bursalılar tarafından hafta sonları güzel ve keyifli bir kahvaltı için burayı tercih etmektedirler. Birçok kahvaltıcı alternatifinin olduğu köyde elinizi çabuk tutmazsanız yer bulma problemi yaşayabilirsiniz. Gözleme, yufka çeşitleri, ev yapımı reçel, köy ekmeği, taze peynir ve birçok kahvaltı çeşidiyle hem gözünüz hem de karnınız doyacaktır.

Cumalıkızık Ulaşım

Bursa’nın doğusundan, Ankara karayolunun 10. kilometresinden güneye Uludağ yamaçlarına doğru 3 km. sonra, “Cumalıkızık” yerleşimine ulaşılabilmektedir.

Cumalıkızık Konaklama

  • Narli Bahce Cumalikizik Otel
  • Bulanlar Konak Pansiyon

Cumalıkızık gezilecek yerler ile ilgili arayacağınız her şeyi bulabileceğiniz görsellerimize aşağıdaki galeriden ulaşabilirsiniz.

CUMALIKIZIK GEZİLECEK YERLERİ VE FOTO GALERİSİ

 

Bir önceki yazımız olan Düden Şelalesi Nerededir ve Gezilecek Yerleri başlıklı makalemizde düden şelalesi hakkında bilgiler ve düden şelalesi nerededir hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Floransa Gezilecek Yerleri ve Hakkındaki Bilgiler

Değerli gezilecekyer.org takipçileri bugün sizleri, yeniden doğuşun şehri, Rönesans’ın büyülü şehri, Da Vinci’nin şehri, çiçekler şehri ve aşıklar şehri gibi...

Kapat