Bursa Suuçtu Şelalesi Gezilecek Yerler

Sevgili gezilecekyer.org okuyucuları bu yazımızda Bursa ilinin  doğal güzelliklerinden biri olan Suuçtu şelalesini sizler için araştırdık. Suuçtu şelalesi nerededir, nasıl gidilir?

Suuçtu şelalesi – Bursa

 Bursa ili Mustafakemalpaşa ilçesine 17 km uzaklıktaki Muradiye sarnıç köyü yakınındaki Suuçtu, Karadere üzerinde 36 metre Yükseklikte bir şelaledir. rakımı 464 metredir. Suuçtu Şelalesi bir fay hattının çökmesi ile oluşmuştur.  Mustafakemalpaşa ilçesine 18 km uzaklıkta bulunan ve ilçenin içme suyu ihtiyacını karşılamaktadır.  Şelalenin suyunun döküldüğü göletteki su miktarı, yazın azalsa da kış aylarında dolup oldukça güzel bir görüntü oluşturmaktadır. Suuçtu Şelalesi’nin ve güzel bir ormanın yer aldığı Suuçtu orman içi dinlenme yeri, şelaleyi görmeye gelenleri tüm doğa güzellikleriyle karşılamaktadır. Suyun yüksek bir yerden serbest bir şekilde düşmesiyle meydana gelen şelaler ise hem dünyada hem de Türkiye’de ilgi gören doğal güzelliklerdendir.

Şelalenin çevresinde ve suyun içinde yer alan piknik masalarıyla ziyaretçilerine güzel saatler yaşatmaktadır. Kuş ve şelalenin çağlama sesi gibi doğayla baş başa olacağınız bu mesire yerinde. Piknik alanındaki ocaklarda ızgara yapabilirsiniz.  Ayrıca şelaleye yakın noktalarda açık hava lokantası ve alabalık yiyebileceğiniz tesisler de bulunuyor.

Çam, kayın, meşe ve alfat gibi ağaç türleri bulunmaktadır. Şelalenin bulunduğu alan, yaz aylarında bunaltıcı sıcakların olduğu dönemlerde bile oldukça serin ve ferahtır.

Suuçtu, her mevsim farklı bir tat veriyor insana. Özelikle fotoğraf çekmeyi seviyorsanız 4 farklı mevsimde buraya gelerek farklı sonuçlar alabilirsiniz. Bu şelaleyi daha sakin şekilde gezip görmek istiyorsanız, burayı hafta sonu değil de hafta içi ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca suyun debisinin yüksek ama kalabalıkların en az olduğu  Mart – Nisan en ideal zamanlarıdır.

Mustafakemalpaşa ünlü Peynir Tatlası yada diğer adı Kemalpaşa tatlası ile ünlü. Şehir merkezinde  bu tatlıyı yemeden gitmeyin.

Suuçtu Şelalesine Ulaşım

 Bursa’nın Mustafakemalpaşa ilçesinde, ilçe merkezine yaklaşık 20 km. uzaklıkta yer almaktadır.

Yalıntaş Beldesi yolu takip edilerek Muradiyesarnıç Köyü üzerinden ulaşım sağlanabilmektedir.

Bursa ile Bursa Suuçtu Şelalesi arası 20 km’dir. Ayrıca Suuçtu şelalesine giden burulaş otobüsleriyle ulaşım sağlayabilirsiniz.  Ulaşmak için virajlı yollardan geçerken karşılaştığınız, tarihi yapısı korunmuş küçük köy evleri ve sıra sıra dizilmiş ağaçlar,keyifli bir yolculuk imkanı sunmakta, şelalenin etrafında yer alan değişik renk ve görünümdeki kayalar ise ziyaretçileri şaşırtmaktadır.Bursa Suuçtu Şelalesinin birbirinden güzel resimlerini görmek ve daha yakından incelemek isterseniz aşağıda sizler için sunduğumuz galerimizi ziyaret edebilirsiniz.

Suuçtu Şelalesi Foto Galerisi

 

Bir önceki yazımız olan Zeugma Mozaik Müzesi Nerededir? başlıklı makalemizde Zeugma Mozaik Müzesi gezilecek yerler, Zeugma Mozaik Müzesi giriş ücreti ve Zeugma Mozaik Müzesi hakkında bilgiler hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Zeugma Mozaik Müzesi Nerededir?

Sevgili gezilecekyer.org takipçileri bugün sizlerle, şaheser mozaiklerin yer aldığı ve Dünya’nın en büyük ikinci mozaik müzesi olarak da faaliyet gösteren...

Kapat