Çad Hakkında Bilgi – Çad Gezilecek Yerler

Çad Hakkında Bilgi ve Çad Gezilecek Yerleri sizlere sunmaktayız,. Denize kıyısı olmayan ve Orta Afrika’da yer alan bir ülke olan Çad’ın büyük bir bölümü Sahra Çölü ile kaplı durumdadır.

Çad Hakkında Bilgi – Çad Gezilecek Yerler

Komşuları; batısında Nijer, Kamerun ve Nijerya,  kuzeyinde Libya, doğusunda ise Sudan olmak üzere beş adettir. Ülke ekonomisi oldukça kötü bir durumda olan bu ülkede ulaşım sıkıntıları ve tamamen kara ile çevrili olması nedeniyle büyük sorunlar yaşanmaktadır. Çad dünyadaki en fakir beş ülkeden bir tanesidir.

Çad Nüfusu

Ülkenin nüfusu yaklaşık olarak 10.329.208 kişiden oluşmaktadır. Kalabalık olmayan bu ülke nüfus olarak ortalama bir seviyeye sahiptir.

Çad Önemli Şehirleri

N’Djamena: Ülkenin başkenti olan bu şehrin nüfusu yaklaşık olarak 720.000 civarındadır. Çad’ın en büyük şehri olma unvanına sahiptir. Chari Nehri’nin Logon Nehri ile buluştuğu alanda kurulmuştur. Özel bir yönetim statüsü olan bu şehirde yönetim 10 birime ayrılmıştır. Kentteki en gelişmiş ticari uğraşların başında et işleme gelmektedir. Kentteki ulaşım çok büyük ölçüde karayolu ile yapılmaktadır. Demiryolu bağlantısı bu şehirde bulunmaz.

Çad Din ve Konuşulan Dil

Devletin resmi bir dili olmadığı bu ülkede halkın yüzde 55’i Müslüman’dır. Yüzde 35’lik kısmı Hıristiyan ve yüzde 7’si ise Animist’tir. Farklı inançların oranı yüzde 3 seviyesindedir. Müslüman Toubou haklı ülkenin en büyük etnik topluluğudur.  Resmi dili Fransızca ve Arapça olan Ülkede bunun yanı sıra 100’den fazla dil konulmakta olup ülkenin kuzeyinde Sara ve Sango dilleri yaygın olarak konuşulmaktadır.

Çad İklim/ Ne Zaman Gidilir

Kuzeyinde Sahra Çölü’nün bulunmasından ötürü çöl ikliminin hakim olduğu bölgenin güneyinde ise tropikal iklim görülmektedir. Güney kısmında sık ağaçlı ormanlar bulunmasından dolayı buralar fazla miktarda yağış alırken kuzeyde kuru ve tozlu rüzgârlar görülmektedir. Yıllık ortalama sıcaklık 25 derece seviyesinde olup bu ülkeye ziyaretlerin kasım ayı ve ocak ayları arasında gerçekleştirilmesi uygundur.

Çad Gezilecek Yerler

Başkent N’Djamena birçok güzel parklar bulunmaktadır bu noktalara gezi yapılabilir. Gezeceğiniz ilk yerler arasında eşsiz manzaralarıyla Zakouma Doğal Parkı yer almalıdır. Hadjer el Hamis’te bulunan fil şeklindeki kayayı mutlaka görmeniz gerekmektedir. Bununla beraber Chari Nehri üzerinde tekne turu yapabilir aynı zamanda da nehirdeki suaygırlarını izleyebilirsiniz.

Çad Tarihi Yerleri

Başkentte bulunan en sıra dışı yapı Grande Camii’dir. Bununla beraber N’Djamena Kilise’si mutlak ve mutlak gezilmesi gereken bir alandır. Bunun yanı sıra çeşitli müzeleri gezip günün tadını çıkartabilirsiniz. Yolunu kaybederseniz Grande Camii’nin minareleri sayesinde hemen bulabilirsiniz.

Çad Gece Hayatı

İç karışıklıklar ve açlık gibi etkenler nedeniyle pek fazla gece hayatına sahip olmayan bu ülkede sınırlı sayıda eğlenceli mekân mevcuttur. Lakin çeşitli restoranlarda bazı eğlenceli günler ara sırada olsa düzenlenmektedir. Bunun dışında büyük otellerde mevcut olan barlarda keyifli zamanlar geçirebilirsiniz.

Çad Ne Yenir/ Ne İçilir

Buğday unu yahut galeta unu kullanılarak yapılan ve ‘’Eş’’ adı verilen yemek ülkenin başlıca yemeğidir. Bu yemekle beraber kurutulmuş yahut taze et, soğan, yağ, sarımsak ile soslar hazırlanmaktadır. Kuzu eti en çok tercih edilenler arasında olup et Çad mutfağı için vazgeçilmez bir gıdadır. Damak tadı olarak epey farklı bir tada sahip olan ülke insanları her yemeğin yanında hazırladıkları bu sosları sunmaktadırlar. Nitekim alışkın olmadığınız bu sosları her yemekte kullanıyor olmanız pek hoşunuza gitmeyecektir. Bununla beraber çeşitlilik konusunda pek zengin değillerdir. Ülkenin açlık sınırında olması nedeniyle halk kendi çabaları doğrultusunda yeni ve maliyeti düşük yemekler keşfetmektedirler.

Çad Nerede Nasıl Gidilir

Türk Hava Yolları’nın Çad’a seferleri bulunmaktadır. Ayrıca Fransa ve Etiyopya’nın da aktarmalı olarak seferlerinden yararlanılabilir.

Çad Foto Galerisi

Bir önceki yazımız olan Avusturya Gezilecek Yerler - Avusturya Hakkında Bilgi başlıklı makalemizde Avusturya Din ve Konuşulan Dil, Avusturya Foto Galerisi ve Avusturya Gece Hayatı hakkında bilgiler verilmektedir.

Google Aramaları:

çad ülkesi,ÇAD GEZİLECEK YERLER,çad dili nedir

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Cibuti Hakkında Bilgi – Cibuti Tarihi Yerleri

Cibuti Hakkında Bilgi edinmek ve Cibuti Tarihi Yerlerini merak ediyorsanız makalemizi inceleyebilirsiniz. Cibuti Cumhuriyeti Doğu Afrika’nın küçük bir ülkesidir. Komşuları...

Kapat