Çal Mağarası Nerede ve Nasıl Gidilir?

Değerli gezilecekyer.org okuyucuları bu yazımızda Trabzon ilindeki  yer altı cenneti misali bir yer olan Çal Mağarası’nı sizler için araştırdık ve sizlere aktaracağız.

Çal Mağarası – Trabzon

Trabzon’un Düzköy ilçesi sınırlarında bulunan Çal Mağarası, şehrin turizm açısından önemli noktalarından biridir.  Çal Mağarası, Trabzon’da yeşil alanlarda zaman geçirmek istemeyen turistler için adeta saklı bir cennet konumundadır. Aynı ismi taşıdığı Çalköy beldesinde bulunur ve mağaranın içinde küçük bir dere akar.  Dünyanın en uzun ikinci mağarası olarak kabul edilen, rahat bir hava hareketi bulunduğu için astım ve sinüzit rahatsızlığı olanlara iyi geldiği belirtilen Çal Mağarası, içindeki sarkıt ve dikitlerden oluşan muhteşem doğal şekilleri, deresi, şelaleleri ve göletler bulunmaktadır. Mağaranın içindeki yer altı nehrinin taşıdığı su mevsimsel olarak değişmektedir. Yağışlı mevsimlerde mağaranın içindeki suyun derinliği 50 cm.’ye kadar yükselirken, yaz aylarında bu seviye 25-30 cm.’ye kadar düşmektedir.

Çal Mağarası, içindeki  sarkıt ve dikitlerden oluşan muhteşem doğal şekilleri, zaman zaman 1,5 metre  derinliğe ulaşan deresi, şelaleleri ve göletleri ile her mevsim turistlerin  ilgisini çekiyor.

Bu alana 2003 yılında İl Özel İdaresi ahşap yürüyüş yolu ve ışıklandırma yaparak daha çok turistin ziyaret etmesine olanak vermiştir.

Mağaranın içerisinde attığınız her adım size farklı oluşumları gösterecek loş ışıkların altında. Kendinizi sadece mağaranın atmosferine bırakıp, dış dünyayı bir an olsun unutacaksınız.

Yıl boyunca ziyarete açık tutulan ancak özellikle yazın 4 aylık sürede  20 bin yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği mağaranın yaklaşık 1 kilometrelik  bölümü gezilebiliyor.

Dışında yer alan doğal güzelliklerin yanı sıra içerisinde bulunan sarkıt ve dikitleri ile gelen turistlerin gözlerini kamaştırıyor.

Mağara içerisinde yer alan uzun yürüyüş yolunda ilerlerken sağ tarafta bulunan göl ve çağlayan gelenleri büyülüyor.

Çal Mağarası için sabit fiyat bulunmaktadır. Kişi başına giriş ücreti 7,5 TL’dir.

Her yıl doğal güzellikleri ile dikkat çeken Trabzon, turistlere alışkın bir il olduğu için, diğer turistlik yerlerde olduğu gibi çal mağarası yakınlarında da turistleri kalabileceği yaklaşık 6, 7 km uzaklıkta bütçenize uygun oteller ve pansiyonlar bulunmaktadır.

Çal Mağarasına nasıl gidilir?

Trabzon merkezine 40-45 km uzaklıktadır. Akçaabat’tan kalkan Çal köyü minibüsleri vardır. o minibüsle köye gidip 30 dakikalık yürüyüşten sonra mağaraya gidilebilir.

Çal Mağarasının muhteşem fotoğraflarını incelemek istiyorsanız. Aşağıda sizler için sunmuş olduğumuz galerimizi inceleyebilirsiniz.

ÇAL MAĞARASI RESİMLERİ VE FOTO GALERİSİ

Bir önceki yazımız olan Rize Kalesi Gezilecek Yerleri ve Bilgileri başlıklı makalemizde rize kalesi gezi rehberi, rize kalesi giriş ücreti ve rize kalesi nerede hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Macaristan Budapeşte Hakkında Tüm Bilgiler

Sevgili gezilecekyer.org takipçileri bugün sizlerle, Bir zamanlar “Doğu Bloğunun Paris’i” olarak adlandırılan, tarihi binaları, köprüleri, müzeleri, sanatı ve mimariyi; kafelerle, tiyatrolarla ve...

Kapat