Çamlıhemşin Zil Kalesi Nerededir Nasıl Gidilir?

Değerli gezilecekyer.org takipçileri bugün sizlere, Fırtına Deresi’nin eşsiz manzarası, karlı ve yemyeşil dağları ile doğanın ortasında tarihi dokusu ve ihtişamlı görüntüsüyle dikkatleri üzerine çekmeyi başaran Çamlıhemşin Zile Kalesi ile ilgili bilgiler aktaracağız.

Zil Kale Nerede, Zil Kale Hakkında Bilgi, Zil Kale Giriş Ücreti Ne Kadardır, Zil Kalesi Nasıl Gidilir? Gibi soruların cevaplarının yer aldığı konumuza başlayalım.

Zil Kale Nerede

Fırtına Deresi’nin batı yamaçları üzerine kurulu ve bu bölgeye hakim bir noktada yer alan bu eşsiz kale Rize ilinin Çamlıhemşin ilçe merkezinin yaklaşık 15 km güneyinde bulunmaktadır.

Zil Kalesi Hakkında Bilgi

Birinci derece Arkeolojik sit alanı içerisinde bulunan ve konumu itibari ile bölgenin en dikkat çekici yapılarından biri olan Zil Kale, sarp bir kaya kütlesi üzerine kurulmuştur.14.yy’da inşa edildiği düşünülen Zil Kale aynı zamanda İpek yolu üzerinde yer almaktadır. Trabzon İmparatorluğu zamanında yapılan bu 600 yıllık tarihe sahip kale, dış, surlar, iç kale,8 adet burç, bir gözetleme kulesi ve orta surlardan oluşmaktadır. Kule içerisinde orta kale bölümünde muhafız binası, şapel ve baş kule yapının en dikkat çekici bölümleri arasında gösterilmektedir. Yemyeşil dağlar arasında dimdik ve ihtişamlı duruşu ile doğa ve tarihin bu güzel buluşmasını en iyi yansıtan yapılardan olan Zile Kalesi son zamanlarda oldukça ilgi görmeye başlamıştır.

Zile Kalesi Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca 2008 yılında yapılan bakım, onarım ve yenileme çalışmaları neticesinde Rize’de ziyaret edilen en önemli merkezlerden biri haline gelmiştir. Tarihi zenginliği ile Karadeniz’in eşsiz doğal güzelliklerinin bir arada yer aldığı Zile Kalesi, Rize gezilecek yerler arasında mutlaka yer almalıdır.

Zil Kale Giriş Ücreti Ne Kadardır

Görkemli yapısı, konumu ve oldukça iyi şekilde korunmuş görüntüsü ile Zile Kalesi’ne giriş ücreti 3 TL’dir. Müzekartın geçerli olmadığı Kale’de ayrıca 18 yaş altı ve 65 yaş üstü ziyaretçiler için ise ayrı bir ücret alınmamaktadır.

Zile Kale Nasıl Gidilir

Zil Kaleye ulaşmak için herhangi bir toplu taşıma aracı bulunmamaktadır. Bu nedenle Zil Kaleye ulaşım en için en rahat yol kendi aracınız ile buraya ulaşmaktır. Rize il merkezinden Karadeniz sahil yolu ve Çamlıhemşin-Ardeşen yolundan yaklaşık 65 kilometrede Çamlıhemşin’e ulaşılmalıdır. Çamlıhemşin çıkışında yol ikiye ayrılmaktadır. Sağ tarafa giden yoldan Fırtına Deresi boyunca devam eden yoldan yaklaşık 13 km’lik bir yolculuk ile Zil Kaleye ulaşılabilmektedir.

Bu görkemli yapı ve bölgenin tüm doğal güzelliklerinin yer aldığı resimlere aşağıdaki galerimizden ulaşabilirsiniz.

Çamlıhemşin Zil Kalesinin En Güzel Resimleri

Bir önceki yazımız olan Saitabat Şelalesi Nerede ve Nasıl Ulaşılır? başlıklı makalemizde Saitabat Şelalesi giriş ücreti, Saitabat Şelalesi nerededir ve Saitabat Şelalesi ulaşım hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Mersin’de Gezilecek En Güzel Yerlerden Bozyazı

Mersin'de Gezilecek Yerler Mersin'de Gezilecek Yerler Mersin Bozyazı Hakkında Bilgi Bozyazı Nerede Bozyazı da Gezilecek Yerler Bozyazı Ulaşım Bozyazı Otelleri...

Kapat