Çanakkale’nin En Güzel Gezilecek ve Görülecek Yerleri

Değerli gezilecekyer.org takipçileri bugün sizlere, doğası ve tertemiz havasının yanında özellikle tarihi açıdan ülkemiz açısından ayrı bir önem taşıyan şehrimiz Çanakkale ile ilgili bilgiler aktaracağız.

Çanakkale Nerede, Çanakkale Hakkında Bilgi, Çanakkale Gezilecek Yerler, Çanakkale Ne Zaman Gidilir, Çanakkale’ye Nasıl Gidilir? Gibi soruların cevaplarının yer aldığı konumuza başlayalım.

Çanakkale Nerede?

Hem Asya hem de Avrupa kıtasında topraklarının yer aldığı Çanakkale, Marmara Bölgesi sınırları içerisinde ve ülkemizin kuzeybatısında bulunmaktadır.

Çanakkale Hakkında Bilgiler

Kendi adıyla anılan bir boğaz tarafından ikiye ayrılan Çanakkale, antik zamanlardan Troya diye bilinen kalıntıların yer aldığı ve bu bölgede yerleşimin yaklaşık 3000 yıldan eskiye dayandığı tarihi bir kenttir. Eski dönemlerde Hellespontos ve Dardanel (Dardanelles) olarak anılan bu kadim şehir içerisinde barındırdığı Çanakkale Boğazı ile Anadolu ile Avrupa, Akdeniz ile de Karadeniz’i birbirine bağlayan önemli geçit bölgelerinden birisidir. Boğazın en dar yerinde Fatih Sultan Mehmet döneminde Çanak Kalesi diye anılan kalelerin yapılması bu bölgenin zamanla Çanakkale olarak anılmasını sağlamıştır.

Çanakkale tarihi, doğal ve kültürel değerleri ile Türkiye’nin gezi anlamında en dikkat çekici bölgelerinden birisidir. Antik çağlarda Truva şehrini temsilen kullanılan ve Truva atı olarak bilinen tahta at Çanakkale’nin simgelerinden biri olmuştur. Bugün hala Çanakkale Kordon Boyunda yer alan tahta at yoğun bir turist akınına uğramaktadır. Çanakkale’de türkülere konu olmuş ve pek çok yöresel ürüne ulaşabileceğiz Aynalı Çarşı, Türkiye açısından büyük önem taşıyan Çanakkale Anıt ve Şehitlikleri, kent merkezinde yer alan Çanakkale Saat Kulesi,  şehir merkezine yaklaşık 35 km mesafede yer alan Truva (Troya) Antik Kenti ve Çanakkale Deniz Müzesi ve Arkeoloji Müzesi Çanakkale gezisinde en dikkat çekici ve ilgi gören yerlerin başında gelmektedir.

 Çanakkale Gezilecek Yerler

 • Çanakkale Şehitler Abidesi
 • Assos Antik Kenti
 • Troia Ören Yeri
 • Alay Şehitliği
 • Aynalı Çarşı
 • Kilitbahir Kalesi
 • Bayramiç Ayazma
 • Yenice Etnogrofya Müzesi
 • Bozcaada
 • Soğanlıdere Şehitliği
 • Gelibolu Mevlevihanesi
 • Mıhlı Şelalesi
 • Apollon Smitheion Örenyeri
 • Peynir Kayalıkları/Kaya Mezarlıkları
 • Behramkale

Çanakkale Ne Zaman Gidilir

Çanakkale’de daha çok kültür ve yaz turizmi görülmektedir. Ilıman iklimi sayesinde kültür turizmi açısından en uygun dönemler mart ve ekim ayları arasında, yaz turizmi açısından ise iklim şartlarının en uygun dönem ise haziran-ağustos ayları arasıdır.

Çanakkale Nasıl Gidilir

Coğrafi konumu sayesinde karayolu, denizyolu ve havayolu ile ulaşımın sağlandığı Çanakkale iline havayolu ile gelecekler için; şehir merkezine yaklaşık 3 km. mesafede yer alan Çanakkale Havalimanı’ndan il merkezine taksi veya minibüslerle ulaşabilirler. Deniz yolu ile gelecekler; İstanbul Yenikapı – Bandırma arasını hızlı feribotları ile Bandırma – Çanakkale arasında karayolundan seyahat ederek Çanakkale’ye ulaşabilirler. Ayrıca Eceabat İlçesi ile Çanakkale arasında karşılıklı olarak 24 saat arabalı feribotlar çalışmaktadır. İstanbul ve Çanakkale arasındaki diğer feribot hattı Gelibolu Lapseki arasındadır. Gelibolu – Lapseki arasında karşılıklı olarak sürekli seferler yapılmaktadır. Karayolu ile gelecekler; İstanbul üzerinden hem Avrupa hem de Anadolu üzerinden buraya ulaşmak mümkündür. İstanbul-Çanakkale güzergâhı üzerinden Avrupa yakasından gelecekler, Büyükçekmece-Silivri-Tekirdağ-Gelibolu Karayolu üzerinden Çanakkale’ye ulaşılabilmektedir.

Tarihi, kültürel ve doğal güzellikleri ile Çanakkale ve Çanakkale ilçeleri gezilmeye ve görülmeye değer ender yerlerden biridir. Çanakkale bölgesine ait özel çekim fotoğraflara ulaşmak için aşağıdaki galeriyi ziyaret edebilirsiniz.

ÇANAKKALE EN GÜZEL RESİMLERİ VE FOTO GALERİSİ

Bir önceki yazımız olan İstanbul Deniz Müzesi Hakkında Bilgiler başlıklı makalemizde gezilecek yerler, İstanbul Deniz Müzesi ve istanbuldaki müzeler hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
İstanbul Deniz Müzesi Hakkında Bilgiler

Değerli gezilecekyer.org okurları bugün sizlere Türkiye'nin denizcilik alanında en büyük müzesi olan ve içerdiği çeşitlilik bakımından dünyanın sayılı müzelerinden sayılan...

Kapat