Cehennem Deresi Kanyonu Nerededir ve Nasıl Gidebilirim?

Değerli gezilecekyer.org okurlarımız bu yazımızda kendine has özellikleriyle eşsiz doğa manzarasına sahip olan bir kanyonu sizler için araştırdık. Henüz çok fazla ismi bilinmese de dünyanın en güzel kanyonlarından biri olabilir. Bu kanyon Artvin Ardanuç ilçesinde bulunan cehennem deresi kanyonudur. Cehennem deresi kanyonu nerededir, nasıl gidilir? Bunları sizler için araştırdık ve sizlere aktaracağız.

Cehennem Deresi Kanyonu – Artvin

 Cehennem deresi kanyonu Artvin ilinin Ardanuç ilçesinde bulunmaktadır. Çok sarp ve derin bir kanyon olduğu için yöredeki insanlar cehennem deresi olarak isimlendirmişlerdir. Artvin’in muhteşem bir parçası olan Cehennem Deresi Kanyonu, aynı zamanda harika bir koydur.  Dar bir alandan geçtikten sonra dik bir patikadan ilerleyip kanyonun geniş bölgesine ulaşım sağlanmaktadır.

Kanyon çok fazla bilinmediği için turistik bir alp yapısı bulunmamaktadır.

Cehennem deresi kanyonu yaklaşık bin 68 metrekarelik bir yüzölçümüne 180 metre yüksekliğe, 500 metre uzunluğa ve 70 metre genişliğe sahip bir kanyondur.

Ölçüleriyle dünyanın en büyük ikinci kanyonu olma özelliğini taşımaktadır.

Fazlasıyla ilgi çekici ve görülmeye değer doğal yapısı bulunmaktadır. Kanyon girişinde yer alan ufak bir tabela ve giriş merdivenleri dışında burada harika bir kanyon olduğunu malesef anlamak pek mümkün değildir. Artvin’in turizm merkezlerinden biri olma potansiyeline sahip olan kanyon, ne yazık ki hak ettiği ilgiyi göremiyor.

Cehennem deresi kanyonu dik ve yamaç kayalarla çevrilidir. Kanyonu rahatça gezebilmek için rahat kıyafetler giymenizi öneririz. Yola çıkmadan önce yanınıza su, yiyecek, fener vb. can kurtarıcı ekipmanları almayı unutmayın.

Cehennem deresi Kanyonu özellikle doğaseverler için kesinlikle ihtişamlı bir yapıya sahiptir. Fotoğraf çekimi için oldukça ilginç ve ihtişamlı bir yapıya sahiptir. Cehennem deresi  kanyonunun etrafında konaklama imkânınız yoktur, fakat bireysel olarak çadır kurabilirsiniz. Bunun yanı sıra Ardanuç ilçesinde konaklayabilirsiniz.

Cehennem Deresi Kanyonu ulaşım

Artvin ilimizin Ardanuç ilçesi sınırları içerisindedir. Cehennem deresi kanyonu tam olarak turizme açılmadığından dolayı oraya toplu taşıma araçları ile biraz zor ulaşım sağlanabilir. Kendi araçlarıyla gitmek isteyen ziyaretçiler için Cehennem deresi kanyonu Ardanuç ilçesinin7 kilometre kuzeybatısında Artvin-Ardanuç karayolunun 25 kilometre uzaklığında bulunmaktadır.

Bu yol üzerinde bulunan tabelaları takip ederek kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz.

 Cehennem deresi kanyonun muhteşem fotoğraflarını görmek için aşağıda sizler için hazırladığımız galerimize bakabilirsiniz.

Cehennem Deresi Kanyonu Galerisi

Bir önceki yazımız olan Değirmenbükü Koyu Nerede ve Hakkındaki Bilgiler başlıklı makalemizde Değirmenbükü Koyu gezilecek yerleri, Değirmenbükü Koyu hakkında bilgi ve Değirmenbükü Koyu nerede hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Değirmenbükü Koyu Nerede ve Hakkındaki Bilgiler

Değerli gezilecekyer.org takipçileri bugün sizlere, renklerin bütün tonlarının özellikle mavisi ve yeşili ile doğanın bozulmadığının kanıtı olan Gökova Körfezi’nin en...

Kapat