Çeşme Gezilecek ve Görülecek Yerler

Değerli gezilecekyer.org takipçileri bugün sizlerle, şifalı sıcak suları, harika kalitede kumun, güneşin ve berraklığın kucaklaştığı, doğal güzellikleri, plajları, gece hayatı ve modern tesisleri ile İzmir’in en gözde tatil beldelerinden Çeşme’deyiz.

Çeşme Nerededir?

Ege Bölgesinde, İzmir iline bağlı turistik Çeşme ilçesi, 80 km. uzaklıkta Anadolu’nun batıdaki en uç noktasında yer almaktadır.

Çeşme Hakkında Bilgiler

İlk çağda Cyssus adıyla bilinen Çeşme’de bilinen ilk yerleşim milattan önce 1000 yıllarına uzanmaktadır. Çeşme, Lydia, Pers, Pergamon (Bergama) Krallığı, Roma ve Bizans egemenliklerini yaşamıştır. Çeşme Limanı’nın ön plana çıkmasındaki en önemli faktörlerden biri de Sakız Adası’ndan Anadolu kıyılarına en yakın ve güvenilir nokta olmasıdır. Bu nedenle liman, yüzyıllar boyunca ticari alışverişi canlı halde sürdürebilmiştir. Günümüzde kullanılan Çeşme ismi ise kaynak sularının bol olması ve gemicilerin su temin ettikleri bölgedeki buz gibi suların aktığı çeşmelerden kaynaklanmaktadır. Tarih boyunca pek çok medeniyete ev sahipliği yapan Çeşme’nin kuzeyi, güneyi ve batısı Ege denizi ile çevrilidir. Türkiye’nin yaz turizminde önemli bir yere sahip olan Çeşme, yıl içerisinde binlerce turistin ilgi odağı olmaktadır. İç ve dış turizm açısından ülkemizin sayılı merkezlerinden olan Çeşme, doğal güzelliklerinden tarihi değerlerine, yapılacak aktivitelerinden yöresel mutfağına kadar her gününüzü zenginleştiren tatil ve gezi olanakları ile ziyaret edilecek en güzel bölgelerden birisidir.

Çeşme Gezilecek Yerler

Çeşme Kalesi

1508 yılında Osmanlı Padişahı II. Beyazıt tarafından, Mimar Mehmet’e diktörtgen biçiminde yaptırılan yaptırılan Çeşme’nin en çok ziyaret edilen tarihi eseri olan Çeşme Kalesi, bugün müze olarak kullanılmaktadır. Kale, limanda demirlenmiş olan savaş gemilerine karşı bölgeyi korumak istenmesi Kale’yi konumu itibariyle stratejik bir konuma getirmiştir. İlk yapıldığı zamanlarda denize sıfır olarak inşa edilen kale, zaman içerisinden denizin doldurulmasıyla daha içte kalmıştır. Tarihi kalede her yıl kutlanan Uluslararası Çeşme Müzik Yarışması ve 2-7 Temmuz tarihleri arasındaki Çeşme Festivali düzenlenmektedir.

Erythrai Antik Kenti (Ildırı)

Çeşme’nin Ildırı köyünde yer alan Erythrai Antik Kenti, Yunancada “kırmızı” anlamına gelen Erythros’tan türediği ve bu nedenle Erythrai’nin “Kızıl Kent” anlamında kullanıldığı sanılmaktadır. Kent Pythagoras’la birlikte kısa süreli tiranlık dönemi yaşamış, bu dönemde üreterek dışarı sattığı değirmen taşlarıyla önem kazanmıştır. Kent, zengin tarihiyle Çeşme’ye gelen tatilciler tarafından yoğun ilgi görmektedir. Antik tiyatrodan tapınağa, mozaiklerden şehir surlarına kadar birçok kalıntıya tanık olabileceğiniz Erythrai Antik Kenti’ni Çeşme gezilecek yerler listenize mutlaka ekleyiniz.

Çeşme Gezilecek Diğer Yerler

 • Çeşme Kervansaray
 • Çeşme Müzesi
 • Eşek Adası
 • Çeşme Ilıcaları
 • Şifne (Reisdere) Kaplıca ve Çamuru
 • Dalyan
 • Sakızlı Koy
 • Çeşme Altınkum Plajı
 • Çeşme Çiftlikköy ve Pırlanta Plajları
 • Boyalık Koyu

Çeşme Gece Hayatı

Çeşme gece hayatı Ege ve Akdeniz kıyısında bulunan diğer ünlü tatil beldeleri gibi oldukça renkli ve hareketlidir. Çok sayıda gece kulübü ve bara ev sahipliği yapan ilçe gece yarılarına kadar süren, oldukça çeşitli ve bol seçenekli bir gece hayatı sunmaktadır. Türkiye turizminde de en popüler hizmet ve olanakların odak noktasını oluşturan Çeşme’de arka arkaya açılan beach club’ların çoğu gündüz dinlence, gece ise eğlence mekanına dönüşmektedir. Beach club eğlenceleri, Beach party, festival ve konserler, otel eğlenceleri gibi aktiviteler ile Çeşme, Türkiye’nin en iyisi olmak için mücadele etmektedir. Babylon Aya Yorgi, Quente Beach Club, Paparazzi Beach Club, Fly-Inn Beach Club, Star Bar, Goz Lounge, Tius Cafe & Bar, Seaside Club,Valentino Bar, Double Bar Çeşme’deki en popüler gece kulüpleri ve barlar arasında sayılmaktadır.

Çeşme Ne Zaman Gidilir

Çeşme’ye gitmek için en uygun dönem turizm sezonu olan mayıs – eylül arası dönemdir. Yaz aylarının gelmesiyle iyice hareketlenen Çeşme, yaz ayları boyunca oldukça kalabalıktır. Havaların bunaltıcı derecede sıcak olmadığı mayıs ve eylül aylarında ise oldukça sakin olan Çeşme gezi için en ideal dönemdir.

Çeşme Nasıl Gidilir

Çeşme ilçesine en yakın havaalanı, İzmir Adnan Menderes Havaalanı’dır. İlçe havaalanına 75 km uzaklıkta bulunmaktadır. Havaalanından ilçeye otobüs ve taksi gibi araçlarla ulaşmak mümkündür.

Çeşme Otelleri – Çeşme Nerede Kalınır

 • Miplaya Hotel by Corendon
 • Sheraton Cesme Hotel Resort Spa
 • Radisson Blu Resort Spa
 • Ceshme Plus Beach Hotel
 • Babaylon Hotel
 • Boyalık Beach Hotel and Spa Çeşme
 • Altın Yunus Resort & Thermal Hotel
 • Pırıl Hotel Thermal Beauty Spa

Çeşme gezilecek yerler ile ilgili arayacağınız her şeyi bulabileceğiniz görsellerimize aşağıdaki galeriden ulaşabilirsiniz.

ÇEŞME GEZİLECEK YERLER VE FOTO GALERİSİ

 

Bir önceki yazımız olan Sinop Gezilecek ve Görülecek Yerler başlıklı makalemizde Asinop gezilecek yerler, sinop hakkında bilgiler ve sinopta nerede kalınır hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Sinop Gezilecek ve Görülecek Yerler

Değerli gezilecekyer.org takipçileri bugün sizlere, Türkiye’nin keşfedilmemiş güzelliklerinin yer aldığı ve tarihi, kültürel ve doğal tabiatıyla ülkemizin en kuzey ucu...

Kapat