Cezayir Hakkında Bilgi – Cezayir Gezilecek Yerler

Cezayir Hakkında Bilgi – Cezayir Gezilecek Yerler. 2.381.741 kilometrekarelik yüzölçümüyle Akdeniz’in ve Afrika kıtasının ise en büyük ülkesi olan Cezayir, Sahra çölünün büyük bir kısmını da toprakları içersinde bulundurur.

Cezayir Hakkında Bilgi – Cezayir Gezilecek Yerler

Cezayir’in kıyıları dağlara yakın olmakla beraber çok sarptır. Doğal liman konusunda zengin bir ülke değildir. Ülke ismi (El Cazayir) Arapçada ‘’adalar’’ anlamına gelir. Komşuları ise kuzeydoğusunda Tunus, güneydoğusunda Nijer, doğusunda Libya, güneybatısında Moritanya ve Mali, batısında ise Fas ve Batı Sahra olmak üzere şekillenir.

Cezayir Nüfusu

Ülkenin nüfusu 2009 yılında yalpan sayımda 34.895.000 olarak belirlenmiştir. Son yapılan sayım olan yılı olan 2012 yılında ise net olarak 38.480.000 kişi olarak belirlenmiştir.

Cezayir Önemli Şehirleri

Cezayir Şehri:  Cezayir’in başkenti olan bu şehirde yaklaşık olarak 3,6 milyon insan yaşamaktadır. Afrika kıtasında bulunan ülkelerin başkentleri arasında en büyük ikinci başkenttir. Bir Akdeniz şehri olan Cezayir, deniz ve çölün buluştuğu bir şehirdir. Berberi kültürü ve Fransız hayatının bir karışımının olduğu bir yerdir.

Vahran: Akdeniz kıyısında bulunmakta olan bir şehir olup yaklaşık olarak nüfusu 897.000 civarındadır. Başkent olan Cezayir’e yaklaşık olarak 450 km uzaklıkta olup üzerinde Osmanlılardan, Endülüslere, İspanyollara ve Kartacalılara kadar birçok medeniyetin izlerini bulundurmaktadır. Kendin adının Arapçada ‘’iki aslan’’ manasına gelmekte olan ‘’Wahran’’ kelimesinden gelmiş olabileceği tahmin edilmektedir.

Konstantin: Cezayir’in kuzeybatısında yer almakta olan şehir başkent Cezayir ve Oran’dan sonra ülkenin üçüncü büyük şehridir. Yaklaşık olarak 540.000 kişilik bir nüfusa sahip olan bu şehir denize 80 km uzaklıkta olup 640 metre yüksekliğe sahip olan bir plato üzerinde kurulu durumdadır. Üzerinde çok çeşit güzelliklere sahip köprüler bulunan bu şehrin oldukça güzel bir görüntüsü vardır.

Cezayir Din ve Konuşulan Dil

Cezayir’de yaşayan insanların %99’u Müslümanlardan oluşmaktadır. Hıristiyan ve Museviler ise sadece nüfusun %1’ini oluşturmaktadırlar. Birden çok resmi dil konuşulan bu ülkede Arapça başta olmak üzere Fransızca ve Berber dilleri konuşulmaktadır.

Cezayir İklim/ Ne Zaman Gidilir

Cezayir’de üç farklı çeşitte iklim görülmektedir. Akdeniz sahilleri ile Tell Dağları arasında kalmış olan kıyı bölgede Akdeniz iklimi hakimiyetini sürdürürken iki dağ arasında daha sert bir iklim hakimdir. Sahra Çölünün güneyinden itibaren mevcut olan çölde ise tipik çöl ikliminin en belirgin özellikleri görülmektedir. Yazların sıcak ve kurak kışların soğuk ve yağışlı olarak geçmekte olduğu kıyı kesimlerde yıllık yağış miktarı ortalama olarak 500 mm seviyesindedir.

Cezayir Gezilecek Yerler

Tarihi bir şehir olan Cezayir’de birçok medeniyet hüküm sürmüş ve geriye renklerini ve izlerini bırakmışlardır. Hama Mahallesi görülesi yerler arasında ilk sırada yer almalıdır. Cezayir’e gittiyseniz buraya mutlaka uğramalısınız. Kültür Sarayı ve Makam-ı Şehir Anıtı’da görülmesi gereken yerler arasında yer alır. Tarih kokan bu şehirde kendinizi eski devirlerde seyahat ediyormuş gibi hissedeceğinize emin olabilirsiniz.

Cezayir Tarihi Yerleri

Tarihi yerler bakımından oldukça zengin olan bu ülkede çok sayıda yüksek mimariye sahip ve tarihi Camii bulunmaktadır. Bu Camiiler arasında en dikkat çekeni ve mutlaka görülmesi gerekeni 400 yıllık olan ve katedralden dönüştürülen Keçava Camiidir.

Cezayir Gece Hayatı

Gece hayatı konusunda biraz sönük kalmış olan Cezayir’de sabaha dek açık olan disko, bar gibi mekânlar ile karşılaşmak neredeyse imkânsızdır. Sakin bir gece hayatına sahip olan bu şehirde özellikle El Djazair Otel’in içinde bulunan Pasha Club sayesinde gece hayatına dalmak isteyenler bir nevi olsun aradıklarını bulabilmektedirler.

Cezayir Ne Yenir/ Ne İçilir

Evde yapılmakta olan khobz dar ve galette ekmekleriyle meşhur olan bu ülke aynı zamanda kahvaltıları ile de tanınmaktadır. Kahvaltıları sütlü kahve yahut çay, reçel ile tereyağı sürülmüş ekmek dilimlerinden oluşmaktadır. Temel yemekler arasında birçok Kuzey Afrika ülkesinde mevcut olan kuzu eti bulunmaktadır. ‘’meşui’’ adı verdikleri fırında kuzu ve ‘’merguez’’ adı verilen ızgarada pişirilen yemekleri en ünlülerindendir. Sosa bulanmış tencere yemeklerini de sevmekte ve sürekli tüketmektedirler.

Cezayir Nasıl Gidilir

Hava yolu ile direkt uçuşların bulunduğu Cezayir’e yaklaşık olarak hava yolu ile ulaşım 3 saat 45 dakika civarı sürmektedir. Houari Boumediene veya Darü-l Beyda uluslar arası havaalanlarından toplu taşıma araçlarıyla yahut araç kiralayarak şehir merkezine ulaşabilirsiniz.

Cezayir Foto Galerisi

Bir önceki yazımız olan Beyaz Rusya Gezilecek Yerleri Hakkında Bilgi başlıklı makalemizde Beyaz Rusya Din ve Konuşulan Dil, Beyaz Rusya Foto Galerisi ve Beyaz Rusya Gece Hayatı hakkında bilgiler verilmektedir.

Google Aramaları:

cezayir şehirleri,cezayir de gece hayatı,wahran

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Beyaz Rusya Gezilecek Yerleri Hakkında Bilgi

Resmi adı Belarus Cumhuriyetidir. Kuzey Avrupa’da yer alır. Ülkenin başkenti Minsk’tir. Sınır komşuları güneyde Ukrayna, doğuda Rusya Federasyonu, kuzeyde Letonya, batıda...

Kapat