Çıldır Gölü Nerededir? Nasıl Gidilir?

Değerli gezilecekyer.org okuyucuları yazımızda sizler için Doğu Anadolu’nun en büyük ikinci gölü olan Çıldır Gölünü sizler için araştırdık. Çıldır gölü nerededir , nasıl gidilir?

 Çıldır Gölü

Çıldır Gölü, Ardahan ve Kars il sınırları içerisinde kalan göl, 123 km2 alanı ile Doğu Anadolu Bölgesi’nin en büyük tatlı su ve en büyük ikinci göldür. Çıldır Gölü, bir lâv akıntısı ile bir moloz mahrutu tarafından müştereken meydana getirilmiş bir doğal set gölüdür. Deniz seviyesinden 1959 metre yükseklikte bulunan gölün en derin noktası 42 metre ve tektonik oluşumlu bir göldür. Anadolumuzun en güzel gölleri arasında yer alan Çıldır Gölü bir doğa harikasıdır.

Çıldır Gölünün tek çıktısı yani göle bağlı olarak oluşmuş tek adacık Arpaçay’ dır. Bu ada üzerinde turizme yönelik faaliyetler günümüzde artarak devam etmektedir. Arpaçay kolu Çıldır Gölünün kuzey batısında yer alır ve Ermenistan sınırında bulunmaktadır. Çevresinde önemli yerleşim yerleri bulun­mayan Çıldır Gölünün suyu tatlıdır. Kışın donan gölde balıkçılık yapılır. Gölde balıkçılık önemli bir insan aktivitesi olup, kışın buz tutan gölde kalın buz tabakası kırılarak balık avlanmaktadır. Göl, kışın buz ve karın kattığı nefis görüntülerle cezbeden, yaz mevsiminde martıları ve etrafındaki çiçeklerle bezenmiş doğanın manzarasıyla unutulmaz anlar yaşatmaktadır. . Göl öyle temizmiş ki, bahar ve yaz aylarında yüzerken suyu içilebiliyormuş.

Çıldır gölü üzerinde festivaller düzenlenmektedir. Çıldır Göl Festivali sadece ülkemiz sınırları içerisinde yaşayan Kars ve Ardahanlıların katılımıyla değil, aynı zamanda yakın coğrafyada yaşayan Azerbaycan, Kırgızistan, Kazakistan ,Gagavuz ya,Gürcistan ve Türkmenistan  gibi komşu ve akraba ülkelerden gelenlerin de katılımıyla büyük ve bölgesel bir şenliğe dönüşmektedir.

Buz tutmuş Çıldır Gölü üzerinde düzenlenen festivale yerli ve yabancı turistler ile çevre illerden gelen vatandaşlar da yoğun ilgi göstermektedir.

Çıldır gölünde neler yapılır ?

Donmuş göl üzerinde yürüyüş yapabilirsiniz.Göl üzerindeki Atlı kızaklara binebilirsiniz.Buz kırıp altındaki sudan balık tutma keyfini yaşayabilirsiniz.

Göl kenarında yer alan restaurantlar da balıkçıların tuttuğu tazecik sazan balığını, buzda rakı eşliğinde yiyebilirsiniz.

Çıldır Gölüne ulaşım

Ardahan Merkez ile Ardahan Çıldır arası mesafe 46,4 km dir.

Ardahan Merkez ile Ardahan Çıldır arasıdaki seyahat süresi yaklaşık olarak 40 dakika sürmektedir.Çıldır gölünün muhteşem resimlerini incelemek istiyorsanız aşağıda sizler için sunmuş olduğumuz galerimizi inceleyebilirsiniz

ÇILDIR GÖLÜ RESİMLERİ VE FOTO GALERİSİ

 

Bir önceki yazımız olan Balıklı göl Nerede Nasıl Gidilir? başlıklı makalemizde balıklı göl hakkında bilgiler, balıklıgöl gezilecek yerler ve balıklıgöl nerede hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Balıklı göl Nerede Nasıl Gidilir?

Sevgili Gezilecekyer.org okuyucuları bu yazımızda Peygamberler şehri olarak bilinen Şanlıurfa’nın turistik yeri , hikayesiyle ,bilgileriyle bizi şaşırtan Balıklı Göl’ü sizlere...

Kapat