Çin Seddi Hakkında Bilgiler ve Özellikleri

Merhabalar gezilecekyer.org‘un değerli okurları.Bu yazımızda dünyanın en önemli yapıtlarından birisi olan Çin Seddi hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Çin Seddi, Çin’in Kuzeybatısı boyunca alabildiğine uzanan ve dünyanın en büyük savunma duvarı olmasının yanında tamamlanması yaklaşık olarak ikin bin yılı bulan şaheser bir yapıdır. Bu duvarın kalıntıları Po hay körfezindeki deniz kıyısından başlar, Pekin’in kuzeyinden batıya yönelir ve Huang-Ho nehrini ikiye bölerek güneybatıya uzanır. Uzaydan bakıldığında uzun ve ince bir nehir görüntüsü veren Çin Seddi 1986 senesinde UNESCO Dünya Mirasları listesine eklenmiştir. Çin Halk Cumhuriyeti Devlet Kültürel Miraslar İdaresi ile Devlet Ölçme ve Haritalama Dairesi’nin 18 Nisan 2009 tarihli açıklamasına göre Çin Seddi’nin toplam uzunluğu 8.851,8 kilometredir.

Çin Seddi Neden Yapılmıştır

Çin’in ilk İmparatoru ve Qin Hanedanlığı’nın kurucusu olan Qin Shi Huang Hunlara ve diğer savaşan beyliklere karşı Çin Seddi’ni yani boydan boya aşılmaz savunma duvarını inşa ettirmiştir. Çin Seddi’nin temeli 20’den fazla ayrı ayrı krallık tarafından atılmıştır. Be dev savunma duvarının yapılış amacıyla ilgili tarihçiler arasından birbirinden farlı görüşler bulunmaktadır. Bunlardan bazıları şöyledir:

 • MÖ 3.yüzyıl sonlarından itibaren özellikle Çin’in Kuzey sınırlarını tehdit eden Hiung-nu veya bazı kaynaklara göre Hunlar başta olmak üzere Moğol ve Türk boylarının saldırılarına karşı savunmak.
 • Ülkeden kaçışları önlemek veya en aza indirmek
 • Ülkenin tek yönetim altında birleştiğini göstermek.
 • Savaşlar sonunda yıktığı beyliklerinden ele geçen yöneticilerinin sürgün ve ağır işlerle cezalandırmak.

7 Temmuz 2007 yılında, Dünya’nın Yeni Yedi Harikası’ndan biri seçilen Çin Seddi, her yıl milyonlarca yerli ve yabancı turisti ağırlamaktadır. Yaklaşık iki bin yıllık tarihiyle insanı zaman yolculuğuna çıkartan Çin Seddi ihtişamıyla da tarihe meydan okumaktadır. Çin Seddi’nin kalınlık ve yüksekliği yer yer değişmektedir. Bilinenin aksine Çin Seddi’nin tamamı tuğlalardan oluşmamaktadır. Ayrıca duvarların ortalama yükseklikleri 4-6 metre, taban kalınlığı 7 metre ve üst kalınlığı ise 6 metre civarındadır. Kalın duvarların olduğu yerlerde atlar ve arabalar gidebilmektedir.

Çin Seddi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

      * Çin Seddi’nin inşası esnasında ölen insan sayısının fazlalığı nedeniyle bu set dünyanın en uzun mezarlığı olarak bilinmektedir.

 • Çin Seddi’nin yapımında ölen insanların tabutuna ölünün ruhunu uyanık tutacağına inanıldığı için kafes içerisinde horoz konulmaktaydı.
 • Çin Seddi’nin Ay’dan görüldüğüne dair kanı gerçek değildir. Ay’dan Dünya üzerindeki ve yörüngesindeki insan yapımı hiçbir cisim çıplak gözle görülmemektedir.
 • Çin Seddi’nin yapımında işsizler, çiftçiler, tutuklular ve itaatsiz asilzadeler insan gücü olarak çalıştırılıyorlardı.
 • Çin Seddi’nin yapımını hızlandırmak ve kolaylaştırmak amacıyla Çinliler el arabasını icat etmişlerdir.
 • Dünya’nın çevresinin uzunluğu 40.000 km olmasına karşın Çin Seddi’nin toplam uzunluğu 50.000 km’dir.
 • Çin Seddi’nin yapımında kullanılan harçta sanılanın aksine insan kemiği değil de pirinç kullanılmıştır.
 • Cenneti simgeleyen Uranüs Kabartmaları Çin Seddi’nin stratejik noktalarında yer almaktadır.
 • Hanedanlık döneminde yaklaşık bir milyon askerin Çin Seddi’ni barbarlar ve Çinli olmayanlardan koruduklarına inanılmaktadır.
 • Çin Seddi’ndeki son savaş 1938 yılındaki Çin ve Japonya arasında yapılan savaştır.
 • Yaşadıkları döneme göre Çinliler ,Çin Seddi’ni inşa ederken balta, balyoz, yay, baltalı kargı ve barutu kullanarak oldukça yenilikçi araçlar kullanmışlardır.
 • Çin Seddi’nin 3.460 km’lik taş ve kerpiçten oluşan ana duvarının yanında 2.860 km’lik kısmı çalılık, dik yamaç ve yükseltilerden oluşmaktadır.
 • Çin Seddi’nin en yüksek noktası 1534 metre yüksekliğinde olan Pekin’in Heita dağında bulunmaktadır. En alçak noktası ise Laolongtou’da deniz seviyesinde yer almaktadır.
 • Çin Seddi’nin batı kısmı üzerinde kurulan gözetleme kuleleri İpek Yolu üzerinde seyahat edenleri korumak için yapılmıştır.
 • Çin Seddi boyunca yapılan tapınakların birçoğu Çin inanışına göre savaş tanrısı olan Guandi’ye tapınmak ve onu onurlandırmak içindir.
 • Çin Seddi’nin en çok ziyaret edilen kısmı Pekin’e yakın Badaling bölgesinde bulunmaktadır. Bu bölge aynı zamanda 1957 yılında turistlere açılan ilk bölüm özelliğini taşımaktadır.
 • Çin Seddi üzerinde yer alan gözetleme kulelerinin bazıları 12 metreyi bulmaktadır. Bu kulelerin gözetleme görevinin yanında sinyal vermek için de kullanılmaktaydı. Haberleşmeyi ise genel olarak fener, duman ya da bayraklarla yapılmaktaydı.

Çin Seddi Nasıl Gidilir

Çin Seddi’nin en güzel bölümünün yanı sıra modern ve doğal alanları ile gezinizi daha zevkli bir hale getirecek birçok yeri barındırdığı için Pekin’den Çin Seddi’ne ulaşım daha kolay gözükmektedir.Çin Seddi şehir merkezine yaklaşık 80 km uzaklıktadır. Türkiye’den direk olarak THY uçuşları bulunmaktadır. Pekin’e aktarmasız olarak uçuşlar yaklaşık 9 saat sürmektedir. Ayrıca aktarmalı olarak birçok havayolu şirketiyle buraya ulaşmak mümkündür. Şehir içi ulaşım genel olarak taksi ve metro ile sağlanmaktadır.

www.hdnicewallpapers.com

Çin Seddi Ne zaman Gidilir

Nemli karasal bir iklimin hakim olduğu bu bölgede kışlar soğuk ve kurak yazlar ise sıcak ve nemli geçmektedir. Yağışlar en çok yaz aylarında görülmektedir. Bu nedenlerle bu bölgeyi gezme için en uygun zamanın ilkbahar ve sonbahar ayları olduğu düşünülmektedir.

Çin Seddi Ulaşım

Öncelikle Çin Seddi’nin bulunduğu yere giriş ücretli olduğunu bilmek gereklidir. Onun dışında Çin Seddi’ne çıkmak için iki alternatif bulunmaktadır. Bunlardan birincisi yaya olarak yürümek ikincisi ise teleferikle çıkmaktır. Muhteşem manzaranın tadını doya doya yaşamak istiyorsanız teleferiği kullanabilirsiniz ama kendinize güvenip yürüyebilirseniz tarihi dokuyu daha yakından görme şansını elde edersiniz.

Çin Seddi’ni daha yakından tanımanız için Çin Seddi ile ilgili en güzel resimlere aşağıdaki galeriden ulaşabilirsiniz.

ÇİN SEDDİ’NİN EN GÜZEL RESİMLERİ

Bir önceki yazımız olan Dnipropetrovsk Gece Hayatı ve Gece Kulüpleri Bilgileri başlıklı makalemizde dnepropetrovsk gece hayatı, dnepropetrovsk gece kulübü ve dnepropetrovsk gece kulüpleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
15 Tatil için En Uygun Termal Oteller ve Fiyatları

Bildiğimiz gibi termal oteller kış soğuklarında en iyi gelen ve rahatlatan şeydir. Yoğun iş temposundan sağlığımızın etkilendiğinden habersiz yaşıyoruz. Bu...

Kapat