Çırağan Sarayı’nın Tarihi Hakkında Tüm Bilgiler

Değerli gezilecekyer.org takipçileri bugün sizlere, İstanbul’un en önemli saraylarından biri olan Çırağan Sarayı ile ilgili bilgiler aktaracağız. Çırağın Sarayı Nerededir? Çırağın Sarayı Hakkında Bilgiler, Çırağın Sarayı Nasıl Gidilir? Çırağın Sarayı kim tarafından yapılmıştır? Çırağın Sarayı’nda Kahvaltı Fiyatları nedir? Çırağan Sarayı’nda Düğün Fiyatları nasıldır? Gibi soruların cevaplarının yer aldığı konumuza başlayalım.

Çırağın Sarayı Nerededir

Çırağan Sarayı, İstanbul ilinin Beşiktaş ilçesinde, Çırağan Caddesi üzerinde yer almaktadır.

Çırağın Sarayı Hakkında Bilgiler

İstanbul’un en güzel yerlerinden, Asya ve Avrupa’nın birleştiği noktalardan birinde yer alan Çırağan Sarayı’nın bulunduğu noktada daha önceden III. Selim’in 1800 yılların ilk yıllarında yaptırdığı ahşap bir sahil köşkü bulunmaktaydı. Bu köşk yıkılarak; yerine Sultan Abdülaziz tarafından Sarkis Balyan’a yaptırılan meşhur Çırağan Sarayı yaptırılmıştır. Lale Devri diye bilinen ‘Çiçek ve Müzik Aşkı’ döneminin en önemli simgelerinden sayılan Çırağan Sarayı, entelektüel çevreler tarafından yenilikçi bir anlayışın ürünü olarak, doğu ile batı mimarisinin bir birleşimi olarak yorumlanmıştır. Dünyanın her yanından nadide mermer, porfir, sedef gibi maddeler getirtilerek sarayın yapımı için kullanılmıştır. Yalnız sahil inşasında 400.000 Osmanlı lirası harcanmıştır. Yapımına 1863’te başlanan Çırağan Sarayı 1871’de bitirilirken 2,5 milyon altın harcanmıştır. 1908 yılında II. Meşrutiyet’in ilanından sonra Meclis Binası olarak da kullanılan saray, Ocak 1910 yılında elektrik kontağından çıkan yangın sonucu çok değerli antikalar, II. Abdülhamid’in özel koleksiyonu ve V. Murad’ın kütüphanesi de yanarak kül olmuştur. Kül olduktan sonra, Çırağan Sarayı’nın duvarları arasında kalan boş arsa, Beşiktaş Kulübü’ne tahsis edilmiş ve Beşiktaş’ın Şeref Stadı olarak kullanılmıştır. 1990’lı yıllara doğru, tekrardan restore edilen saray, bugün lüks bir otel olarak kullanılmaktadır.

Çırağın Sarayı Nasıl Gidilir

Beşiktaş ile Ortaköy’e arasında bulunan Çırağan Sarayı ulaşım açısından çok fazla seçeneğe sahip değildir. Saraya ulaşım için iki seçenek bulunmaktadır. Bunlardan biri özel araç diğeri ise belediye otobüsleridir. Çırağan Sarayı’na Sarıyer, Kabataş, Beşiktaş ve Taksim’den kalkan belediye otobüsleri ile kolayca ulaşabilirsiniz. Ya da Kuruçeşme ile Ortaköy veya Beşiktaş’tan yürüyerek buraya ulaşabilirsiniz.

Çırağın Sarayı’nda Kahvaltı Fiyatları

Çırağan Sarayı’nda kahvaltı her pazar 12:00 ile 16:00 arasındadır. Ücret olarak kişi başı kahvaltı fiyatı 195 TL’dir. 6-11 yaş arasına %50 indirim ve 0-5 yaş arasına ise ücretsiz servis verilmektedir ve çocuklar için maskot eşliğinde oyun odaları yer almaktadır. Güncel fiyat bilgisi için aşağıda bulunan iletişim bilgilerinden otele ulaşabilirsiniz.

Çırağan Sarayı’nda Düğün Fiyatları 

Her köşesinde tarihin izlerini taşıyan, bir zamanlar Sultanlara ev sahipliği yapmış, İstanbul’un tek Saray Oteli Çırağan Palace Kempinski Istanbul, saray atmosferinde düğün yapma hayali kuran çiftlere unutamayacakları bir düğün daveti vadediyor. Ama bu konuda hatırı sayılır bir parayı gözden çıkarmanız gerekmektedir. Davetlerde kişi başı yemek için 600 TL, Düğün için seçilen malzemeler 20 bin ile 300 bin TL arasında değişmekte ve Orkestra için 50 bin ve kamera içinse 7 bin TL gibi bir rakam alınmaktadır. Toplantı ve ziyafet salonlarımız için veya detaylı bilgi ve rezervasyonlarınız için 0212 326 46 46 telefondan veya meetings.istanbul@kempinski.com adresinden de gerekli bilgileri alabilirsiniz.

İstanbul’un en önemli yapılarından biri olan Çırağan Sarayı ile ilgili arayacağınız her şeyi bulabileceğiniz görsellerimize aşağıdaki galeriden ulaşabilirsiniz.

ÇIRAĞAN SARAYI GEZİLECEK YERLERİ VE RESİMLERİ

Bir önceki yazımız olan Selimiye Camii Hakkında Tüm Bilgiler başlıklı makalemizde selimiye camii hakkında bilgiler, selimiye camii nerededir ve selimiye camiini kim yaptırdı hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Burgazada’da Yapılacak Şeyler Nelerdir ve Nasıl Giderim?

Değerli gezilecekyer.org takipçileri bugün sizlere, mistik tarihi ve doğal güzellikleriyle İstanbul’un Ege’si olan Burgazada ile ilgili bilgiler aktaracağız. Burgazada Nerededir...

Kapat