Danimarka Gezilecek Yerleri Hakkında Bilgi

Danimarka Hakkında Bilgi Gezilecek Yerleri. Danimarka Kuzey Avrupa’da bulunmaktadır. İskandinavya’nın en küçük İskandinav ülkesi olup İskandinavya’nın en güneyinde bulunur.

Danimarka Hakkında Bilgi Gezilecek Yerleri

Almanya Danimarka’nın tek kara sınırıdır. Doğusunda Baltık Denizi ve batısında ise Kuzey Denizi ile çevirilidir. Faroe Adaları’yla Grönland Danimarka’ya aittir. İzlanda da Danimarka’nın egemenliği altında 1944 yılına dek kalmıştır. Avrupa’nın önemli ülkeleri arasında yer alan Danimarka turistlerin sıkça ziyaret ettiği bölgeler arasındadır. Yüz ölçümü 43.094 kilometre karedir. Başkenti Kopenhag’dır

Danimarka Nüfusu

Danimarka’nın nüfusu 5.540.241 civarındadır. Nüfus artış planlaması ile nüfusta genç nüfusun arttırılması amaçlanmaktadır.

Danimarka Önemli Şehirleri

Kopenhag: Danimarka’nın başkenti olan bu şehir tarihi ve coğrafi yapısıyla gösterişli bir şehirdir. 2012 yılında yapılan sayıma göre şehrin nüfusu yaklaşık olarak 1.212.822 kişidir. Deniz ticareti konusunda üst sıralarda yer alan bu şehirde düzenleme ve şehir yapılanması oldukça düzgün ve yerleşiktir.

Odense: Danimarka’da bulunan şehirlerarasında büyüklük bakımından 3.sıradadır. nüfusu 200 bin civarında olan bu şehir sakin ve hayat akışının normal düzeyde seyrettiği rahat bir yerdir. İnsanların gezmeleri için birçok tarihi eseri de içersinde bulundurmaktadır.

Danimarka Din ve Konuşulan Dil

Danimarka’nın resmi dili Danca’dır. Bunun yanı sıra ülkede Almanca ve Grönlandca da çok sık konuşulan diller arasında yer almaktadır. Ülkenin yüzde 95’lik kısmını Evangelist Lutherciler oluştururken diğer dini inançlar ise Roma Katolikleri ve Müslümanların oluşturduğu dilimdir.

Danimarka İklim/ Ne Zaman Gidilir

Ilıman derecede bir iklime sahiptir. Kışların uzun yazların ise kısa sürdüğü bir ülkedir. Kuzeyde bulunan yerlerde kışın gündüzler çok kısa olup geceler hayli uzundur. Yaz aylarında ise tam tersi durum mevcuttur. Bol yağış alan bir ülkedir. Ocak ayları civarında ortalama derece sıfırdır. Yaz aylarında bu 15–16 derece civarına çıkmaktadır. Sıcak su kaynakları ve akıntıları sayesinde kışlar çok fazla soğuk geçmemektedir. Bu ülkeye temmuz-ağustos aylarında gitmek uygun olacaktır.

Danimarka Gezilecek Yerler

Mimarı yapılar gezilmesi ve görülmesi gereken yerler arasındadır. Yılın belirli aylarında düzenlenen festival ve konserlere katılabilir ve bolca eğlenebilirsiniz. Nehir turlarına katılmanız sizi epey mutlu edecektir. Ayrıca liman kenti olan Aarhus’taki yapıları gömeniz gerekir. Turistlerin bolca ziyaret ettiği yerler arasında yer alan Kopenhag şehrinde vaktiniz oldukça gezip görülecek yer sayısı hayli fazladır.

Danimarka Tarihi Yerleri

Kopenhag şehrinde bulunan ve tarihi neredeyse 17. Yüzyıla kadar uzanan saray, kale, kilise ve kraliyet yapılarını kesinlikle ziyaret etmeniz gereklidir. Bu yapılar oldukça etkileyici ve tarihin izlerini hala üzerlerinde taşıyan mimari eserlerdir. Ayrıca tarihi yapılara ek onlarca tarihi müzenin de bulunduğu ülkede tarihe doyabilirsiniz.

Danimarka Gece Hayatı

Danimarka’da gece hayatı Avrupa’da bulunan ülkeler arasında en hızlılarının arasında yer almaktadır. Bu nedenle ülkede ve şehirlerinde birçok bar ve disko mevcut olup sabahlara kadar süren eğlenceler ve gösteriler mevcuttur. Özellikle Kopenhag şehrinde gece hayatı durmadan akar bir vaziyette aralıksız devam etmektedir.

Danimarka Ne Yenir/ Ne İçilir

Bol çeşitli sandviçleriyle ünlü bir ülke olan Danimarka’ya ziyaretlerinizde mutlaka bu sandviçleri tatmanızı öneririz. Ayrıca ülkede en çok et, balık ve patates ürünleri tüketilmektedir. Danish olarak bilinen ünlü hamur işine bu ülkede Vienna ekmeği denilir. Ülkede her adımda birçok fırına rastlayabilirsiniz ve bu ekmeğin tadına bakmanız için ekmek her fırında mevcut durumda olacaktır. Bununla beraber soğan, yumurta, ciğer ezmesi yemeklerde bolca kullanılan gıdalar arasında yer almaktadır. Damak tadı olarak oldukça lezzetli yemekleri bulunmaktadır.

Danimarka Nasıl Gidilir

Türkiye’den düzenli olarak Danimarka’ya uçak seferleri mevcuttur. 2-3 saat gibi bir zamanda Kopenhag’a ulaşmış olabilirsiniz.

Danimarka Foto Galerisi

Bir önceki yazımız olan Cezayir Hakkında Bilgi - Cezayir Gezilecek Yerler başlıklı makalemizde Cezayir Din ve Konuşulan Dil, Cezayir Foto Galerisi ve Cezayir Gece Hayatı hakkında bilgiler verilmektedir.

Google Aramaları:

azor nerede

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Dağlık Karabağ Cumhuriyeti Hakkında Bilgi

Dağlık Karabağ Cumhuriyeti Hakkında Bilgi. Fiilen bağımsız olan bu ülke Azerbaycan’a ait 7 adet ili kapsayan topraklar üzerine kurulmuş olan...

Kapat