Derinkuyu Yeraltı Şehri Hakkında Bilmedikleriniz Duymadıklarınız

Değerli gezilecekyer.org takipçileri bugün sizlere, doğası, tarihi ve kültürel değerleri ile Kapadokya Bölgesinin en önemli yeraltı şehirleri arasında gösterilen Derinkuyu Yeraltı Şehri ile ilgili bilgiler aktaracağız.

Derinkuyu Yeraltı Şehri Nerede, Derinkuyu Yeraltı Şehri Hakkında Bilgi, Derinkuyu Yeraltı Şehri Giriş Ücreti, Ziyaret Günleri ve Saatleri Derinkuyu Yeraltı Şehri’ne Nasıl Gidilir? Gibi soruların cevaplarının yer aldığı konumuza başlayalım.

Derinkuyu Yeraltı Şehri Nerede

 Kapadokya’ya özgü en ilginç ve en merak uyandıran yeraltı şehirlerinden biri sayılan Derinkuyu Yeraltı Şehri, Nevşehir- Niğde karayolu üzerinde ve Nevşehir’e 30 km. uzaklıkta bulunan Derinkuyu ilçesinde yer almaktadır.

 

Derinkuyu Yeraltı Şehri Hakkında Bilgi

Büyük bir insan kitlesini içinde barındıracak ve hemen hemen her türlü ihtiyacını karşılayabilecek ahır, kiler, yemekhane, yaşam alanları, sarnıçlar, erzak depoları, kilise, şırahane v.s mekanların olduğu Derinkuyu Yeraltı Şehri,1963 yılında ortaya çıkarılmış ve 1967 senesinde ziyarete açılmıştır.50 metre derinliği ve 8 açık katlı olan yeraltı şehri, adını içinde barındırdığı su kuyularından almaktadır. Dışarıdan çok da belli olmayan bir girişi olan yeraltı şehrinin katları yer yer basamaklı dar koridorlarla birbirine bağlanmıştır. Binlerce yıllık tarihinde sık sık saldırılara maruz kalan bu bölgenin altında saldırılardan gizlenilebilecek odalar ve gizli geçitler bulunmaktadır. MÖ 3000’li yıllara kadar uzanan tarihiyle bu etkileyici yeraltı şehri, aynı zamanda dünyanın en eski akıl hastanesinin olduğu yer olarak bilinmektedir. Derinkuyu Yeraltı Şehri tüflü yapısı ile etkileyici mimari yapılar ortaya çıkaran Kapadokya Bölgesi’nde mutlaka ziyaret edilmelidir.

Derinkuyu Yeraltı Şehri Ziyaret Günleri ve Saatleri

Nisan-Ekim: 08.00-19.00 / Kasım-Mart: 08.00-17.00
Tatil Günü: Yok, dini bayramların birinci günü saat 13.00’e kadar kapalı.

Derinkuyu Yeraltı Şehri Giriş Ücreti: 25 TL

Derinkuyu Yeraltı Şehri’ne Nasıl Gidilir

 Nevşehir – Derinkuyu arası mesafe yaklaşık 30 kilometredir. Şehir merkezinden Derinkuyu’ya gitmek için Nevşehir – Kaymaklı – Derinkuyu güzergahını takip etmek gerekmektedir. Göreme yönünden ulaşmak için ise Göreme – Uçhisar – Çardak – Kaymaklı – Derinkuyu yolunu kullanmalısınız. Kapadokya’ya havayolu ile gelmek isterseniz, Türk Hava Yolları’nın her gün İstanbul-Nevşehir arasında karşılıklı uçak seferleri bulunmaktadır. Nevşehir merkezine 30 kilometre mesafede olan Kapadokya Havalimanı’ndan 20 dakikalık yolculukla herhangi bir Nevşehir yerleşim yerinde olabilirsiniz. Diğer alternatif olan Kayseri Havalimanı’na inmeyi düşünürseniz Türk Hava Yolları, Anadolu Jet, Atlas Global, Onur Air, Pegasus ve Sun Express havayolu şirketlerinin uçuşları var. Nevşehir merkeze 100 kilometre uzaklıkta olan havalimanından 45 dakika içerisinde Nevşehir ilçelerinde olmanız mümkündür. Derinkuyu Yeraltı Şehri ise Kayseri’ye ise 100 kilometre uzaklıkta yer almaktadır.

Eşsiz ve çok değerli bir yapıya sahip olan gizemli şehir Derinkuyu Yeraltı Şehri ile ilgili görsellerimize aşağıdaki galeriden ulaşabilirsiniz.

Derinkuyu Yeraltı Şehri Resimleri

Bir önceki yazımız olan Çanakkale'nin En Güzel Gezilecek ve Görülecek Yerleri başlıklı makalemizde çanakkale, çanakkale gezilecek yerleri ve çanakkale tarihi hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Çanakkale’nin En Güzel Gezilecek ve Görülecek Yerleri

Değerli gezilecekyer.org takipçileri bugün sizlere, doğası ve tertemiz havasının yanında özellikle tarihi açıdan ülkemiz açısından ayrı bir önem taşıyan şehrimiz...

Kapat