Diyarbakır’ın Gezilecek ve Görülecek Yerleri

Değerli gezilecekyer.org okurları bugün sizlerle tarih boyunca farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmış olan ve Mezopotamya ile Anadolu medeniyetlerinin geçiş bölgesinde yaklaşık 9 bin yıllık geçmişi Diyarbakır’dan bahsedeceğiz.

Diyarbakır Nerededir

Diyarbakır,  Güneydoğu Anadolu Bölgesi‘nin orta kısmında,  Mezopotamya’nın kuzeyinde yer almaktadır. Diyarbakır’ın, doğuda Batman ve Muş, batıda    Şanlıurfa,    Adıyaman,   Malatya,  kuzeyde  Elâzığ ve Bingöl, güneyde ise Mardin illeri ile komşuluğu bulunmaktadır. Yeryüzü şekilleri açısından genelde dağlarla çevrili, ortası hafif çukurlaşmış görünümdedir ve Güneydoğu Torosların kollarıyla çevrilidir.

Diyarbakır Türkiye’nin en kalabalık şehirler sıralaması içinde on ikinci sırada yer almaktadır.2014 TÜİK verilerine göre nüfusu 1.635,048 olarak belirtilmiştir. Romalılar, Bizanslılar ve daha sonra Osmanlının egemenliğini sürdürdüğü Diyarbakır, günümüzde hala o döneme ait izleri taşımaktadır. 9 bin yıldır yaşamın hiç kesintiye uğramadığı ender kentlerden biri olan ve dört bir yanı tarih kokan bu şehir yalnız Türkiye’nin değil, tüm dünyanın da en önemli kentlerinden biri sayılmaktadır.

Diyarbakır Gezilecek Yerler

Kentsel tarihin gelişimini tüm evreleriyle simgeleyen çeşitli anıtsal yapıları, geleneksel konut dokusu ve buraya egemen olmuş büyük uygarlıkların bıraktıkları belgesel değerlerini günümüze yansıtan kültürel kimliğiyle Diyarbakır yaşayan bir tarih gibidir. Sizler için derlediğimiz Diyarbakır gezilecek yerler listemize başlayalım.

Diyarbakır Ulu Cami

Diyarbakır Kalesi’nin surları üzerinde Harput Kapısı ile Mardin Kapısı’nı birleştiren eksenin batısında yer alan Ulu Cami şehrin merkezinde tüm görkemiyle misafirlerini beklemektedir. Anadolu’nun en eski camilerinden biri olma özelliğinin yanında, İslam aleminde 5. Haremşerif olarak tanınmaktadır. Ulu Cami, M.S. 639 yılında İslam orduları Diyarbakır’ı fethedince Mar-Toma Kilisesi’nin camiye çevrilmesiyle kurulmuştur. Ulu Cami’nin duvarlarında birçok uygarlığın kitabesi bulunmaktadır. Diyarbakır’ın inanç turizminde çok önemli bir yerde olan Ulu Cami, Diyarbakır Merkezi Sur İlçesi’nde yer almakla birlikte ulaşımı oldukça kolay olan bir yerdedir.

Diyarbakır Surları

Diyarbakır Surları: Diyarbakır Surları 5,5 km uzunluğunda ve 7–8 m yüksekliğindedir. 16 kalesi ve 5 çıkış kapısı olan siyah bazalt surlar, kentin en ilgi çekici yeridir. Ortaçağ askerî mimarisinin muhteşem örneğini oluşturan bu surlar yazıtlar ve kabartmalarla dekore edilmiştir. Diyarbakır ilinin simgesi niteliğinde olan surlar, büyüklüğü ve yüksekliği itibariyle dünyada birinci, uzunluğu bakımından Çin Seddi’nden sonra dünyada ikinci yapı olarak bilinmektedir.

Ziya Gökalp Müzesi

Diyarbakır’ın tipik sivil mimarlık örneklerinden biri olan ev, 1808 yılında inşa edilmiştir. İki katlı bu yapıda malzeme olarak siyah bazalt taşı kullanılmıştır. Ünlü düşünür Ziya Gökalp’ın 1876 yılında doğduğu bu ev 23 Mart 1956 tarihinde müze-ev olarak ziyarete açılmıştır. Müzede yazara ait eşyaların yanı sıra, yörenin etnografik eserleri sergilenmektedir.

Dört Ayaklı Minare

Akkoyunlu Kasım Han tarafından yaptırılan Şeyh Mutahhar Ca­misinin dört ayaklı minaresi yekpare dört sütun üzerinde inşa edilmiş en ilginç anıtlardandır. Balıkçılarbaşı semtindeki Kasım Padişah diye de adlandırılan Dört Ayaklı Minare, Cami Şeyh Mutahhar türbesinin bulunduğu arsa üzerinde inşa edildiği için bu adı almaktadır.. Minaresindeki kitabesinde caminin 1500 tarihinde Akkoyunlu sultanı Kasım Bey’in zamanında yapıldığı yazmakta olup. 4 yalın sütun ile başlıklar üzerinde oturan kare mimarisi ile Anadolu camileri içinde tek örnek teşkil etmektedir.

Malabadi Köprüsü

Diyarbakır Silvan ilçesinin yakınında ve Diyarbakır-Bitlis yolu üzerinde görkemli bir Artuklu Eseri olan Malabadi Köprüsü ayrıca dünyadaki taş kemerli köprüler içerisinde kemeri en geniş olan köprü özelliğini de taşımaktadır. Evliya Çelebiye göre bu köprü, Abbasiler dönemine ait bir mimari şaheserdir. Abbasi hanedanına mensup zengin bir tüccar, hayrat için köprüyü yaptırdığı seyahatnamede anlatılır. Ancak, Artuk Oğulları Beyliği dönemine ait olduğu ve Artuk’un torunlarından İlgazi oğlu Timurtaş tarafından 1147 yılında yaptırıldığı da söylenmektedir. Mostar köprüsünün ikizi olarak kabul edilir. Tek kemerli olan bu köprünün içine iki yoldan girilir. İçinde insanların dinlenmesi, yatması ve dış tehlikelerden korunması için odalar yapılmıştır. Ulaşımı sağlamakla birlikte birçok fonksiyonu olan bu sanat harikası köprünün, Diyarbakır’daki diğer eserler gibi meraklılar tarafından mutlaka görülmesi gerekir.

Deliller Hanı ( Hüsrev Paşa Hanı)

Mardin Kapı mevkiinde bulunmaktadır. Mimari kimliğini koruyarak, günümüze kadar ayakta kalabilmiş hanların en önemlilerinden biridir. 1527 yılında Diyarbakır Valisi Hüsrev Paşa tarafından arkasındaki cami ve medrese ile birlikte yaptırılmıştır. Binanın Deliller Hanı olarak anılmasının sebebi, Hicaz’a gidecek hacı adaylarını götürecek delillerin (rehber) bu handa kalmalarındandır.

Diyarbakır geçmişiyle buram buram tarih kokmaktadır. İçerisinde çağlar boyunca nice medeniyetlerin izlerini taşıyan bu kadim ve büyük şehir’in gezilebilecek diğer yerleri şöyledir.

Diyarbakır Camiler ve Kiliseler

Ulu Camii, Safa Camii, Behram Paşa Camii, Nebi Camii, Fatihpaşa Camii, Hüsrevpaşa Camii, Melik Ahmet Camii, İskender Paşa Camii (Merkez), Kale Camii (Hz. Süleyman–Nazıriye Camii), Dört Ayaklı Minare, Mes’udiye Medresesi, Zenciriye Medresesi, Meryem Ana Kilisesi, Surp Giragos (Kara Papaz) Kilisesi, Mar Petyun Kilisesi

Diyarbakır Hanlar ve Kervansaraylar

Deliller Hanı (Hüsrev Paşa Hanı), Hasanpaşa Hanı, Sülüklü Han

Diyarbakır Köprüler

Dicle Köprüsü (On Gözlü Köprü), Dicle Köprüsü, Haburman Köprüsü, Malabadi Köprüsü

Diyarbakır Müzeleri

Diyarbakır Müzesi, Arkeoloji Müzesi, Ziya Gökalp Müzesi, Cahit Sıtkı Tarancı Müzesi

Diyarbakır Köşkleri

Pamuk Köşkü, Kuşdili Köşkü , Kavs (Cihannuma) Köşkü, Gazi Köşkü, Hami Köşkü,  Erdebil Köşkü, Hacı Ağa Köşkü, Bekir Paşa Köşkü ,

 Diyarbakır Mağara Turizmi

Diyarbakır’da çok eski dönemlere ait, insanlar tarafından mesken veya çeşitli amaçlarla kullanılan pek çok doğal ve yapay mağara mevcuttur. Bunların en önemlileri Lice ilçesindeki Birkleyn Mağarası, Ergani ilçesindeki Hilar Mağarası, Silvan ilçesindeki Hassuni Mağarası’dır. Bunların dışında ildeki diğer önem arz eden mağaralar Kulp, Eğil, Pir İbrahim, Süleyman Ağa, Şikefta ve Çüngüş mağaralarıdır.

Diyarbakır Mutfağı

Binlerce yıl Arap, Ermeni, Kürt, Süryani, Türk, Yahudi ve Zaza halklarının içiçe yaşadığı Diyarbakır’da, bu kültürlerin bileşiminden meydana gelen yemek kültürü bir hayli zengindir. Devasa boyutlardaki karpuzu ile tanınan Diyarbakır, Cartlak kebabı olarak da bilinen ciger kebabı geleneksel yemekler arasındadır. İçli köfte, çiğ köfte, bulgur pilavı, kaburga, keşkek, lebeni, tatlılardan ise burma, kadayıf ve nuriye ünlüdür. Üzümden yapılan pestil ve sucuk, otlu ve örgü peynir, sumak çokça yenen diğer yiyeceklerdir.

Diyarbakır Ulaşım

Geniş bir hinterlandı olan İl merkezi kara yollarının kavşak noktasıdır. Diyarbakır’ a hem karayolu, hem hava yolu, hem de demiryolu ile ulaşım sağlanmaktadır. Her zaman Ankara, İzmir ve İstanbul’ a  düzenli uçak seferleri yapılmaktadır. Diyarbakır’dan Türkiye’nin her yerine otobüs ile yolculuk yapılabilmektedir.

Diyarbakır Gece Hayatı

Diyarbakır’da sanılanın aksine oldukça renkli bir gece hayatı bulunmaktadır. Daha çok türkü kafe, bar veya 4 ya da 5 yıldızlı otellerin diskolarına gidebilir, sıra gecesi dinlemek isterseniz restoranları tercih edebilir veya Gazi Köşkü’nde yer alan Şark Evi’nde bu isteğinizi karşılayabilirsiniz. Diyar Cafe, Prestige Rof Bar, Yankı Cafe, Brother’s Cafe, Yekbun Cafe, Best Cafe hem müzik dinleyebileceğiniz hem de rahatlıkla bir şeyler içebileceğiniz bazı mekanlar olarak sayılmaktadır.

Diyarbakır Otelleri

Dies Hotel

Diyarbakır’ın merkezinde yer alan Dies Hotel, 3D LED TV, klima ve ücretsiz Wi-Fi ile donatılmış modern odalarıyla hizmetinizdedir. Resepsiyon 24 saat açıktır. Tesis bünyesinde ücretsiz otopark mevcuttur. Hotel Dies’in şık bir şekilde dekore edilmiş odalarında elektronik kasa, ücretsiz çay-kahve takımı, elektrikli su ısıtıcısı ve içkilerle dolu bir minibar bulunmaktadır. Banyolarda ücretsiz banyo malzemeleri mevcuttur. Bazı odalarda ayrı bir oturma odası vardır. Hostelde oda servisinden yararlanabilirsiniz. Restoranda günlük açık büfe kahvaltı servis edilir. Alakart restoranda Türk ve dünya mutfaklarından çeşitli yemekleri tadabilirsiniz. Otelde ayrıca bir bar vardır. Dies Hotel, Diyarbakır Havaalanı’na yalnızca 3 km, otobüs terminaline ise 8,5 km uzaklıktadır.

Hilton Garden Inn Diyarbakır

Diyarbakır’ın kalbinde yer alan lüks Hilton Garden Inn Diyarbakır, ücretsiz şemsiyeler ve şezlonglar ile donatılmış bir açık yüzme havuzu, fitness merkezi ve Türk hamamı sunmaktadır. Tesisin tüm odaları modern olanaklara sahiptir. Diyarbakır’ın Eski Şehir bölgesi arabayla sadece 5 dakikalık mesafededir. Otelin odaların düz ekran uydu TV, ücretsiz Wi-Fi erişimi, klima ve buzdolabı ile donatılmıştır. Tüm odalarda elektrikli su ısıtıcısı da vardır. Özel banyolarda duş, ücretsiz banyo malzemeleri ve terlikler bulunmaktadır. Günün 24 saati hizmet veren resepsiyon, oda servisi ve konsiyerj hizmeti sağlamaktadır. Talep üzerine ve ek ücret karşılığında çamaşırhane, kuru temizleme ve ütü olanaklarından yararlanabilirsiniz. Günlük hizmetli servisi de mevcuttur. Birçok dükkan ve önemli hükümet binası yürüme mesafesindedir. Arabayla 10 dakikalık uzaklıktaki Diyarbakır Havaalanı’na ek ücret karşılığında havaalanı servisi düzenlenmektedir. Otel bünyesindeki otopark ücretsiz olarak sunulmaktadır.

Sv Business Hotel

Diyarbakır şehir merkezinde yer alan Sv Business Hotel, modern tasarımıyla tüm misafirlerine rahat ve konforlu bir tatil imkanı sunuyor.
Tesisin 79 odası bulunuyor. Odalarda; kasa, minibar, telefon, kablosuz internet, gardırop, klima, LCD TV, uydu yayını, radyo, uyandırma servisi, ütü, çalışma masası, su ısıtıcısı, buklet banyo ürünleri, terlik, banyo, duş ve WC bulunuyor.
Sauna, masa tenisi, fitness merkezi, çamaşırhane, araba kiralama, havalimanı servisi, kuru temizleme, emanet kasa, bagaj odası, toplantı odası, çocuk bakıcı hizmeti, resepsiyon, telefon ve faks hizmetleri de tesisin misafirlerine sunduğu olanaklar arasında yer alıyor. Sv Business Hotel; Diyarbakır Otogarı’na 13 km, Diyarbakır Havalimanı’na ise 6 km mesafede konumlanmaktadır.

Prestige Hotel Diyarbakir

Diyarbakır merkezde bulunan Prestige Hotel, merkezi konumu ve geniş odalarıyla misafirlerine rahat bir tatil imkanı sağlıyor. Tesisin 68 odası bulunuyor. Odalarda; minibar, telefon, banyo, duş, gardırop, kablosuz internet, klima, saç kurutma makinesi, LCD televizyon, uyandırma servisi, uydu yayını ve WC bulunuyor. Restoran, roof bar, toplantı salonu, döviz bozma, masaj, sauna, hamam, kuaför, fitness merkezi, jeneratör, doktor, çamaşırhane, emanet kasa hizmeti, kuru temizleme hizmeti, genel alanlarda kablosuz internet, otopark, resepsiyon hizmeti, telefon ve faks hizmetleri de tesisin misafirlerine sunduğu olanaklar arasında yer alıyor. Prestige Hotel, Diyarbakır Yeni Otogarı’na 9 km, Diyarbakır Havalimanı’na ise 4 km mesafede bulunmaktadır.

Malabadi Hotel

Şehir merkezinde yer alan Malabadi Hotel; ücretsiz Wi-Fi erişimine sahip klimalı odalar ve bünyesinde ücretsiz özel otopark sunmaktadır. Otelde açık yüzme havuzu, fitness merkezi ve sauna ile Türk hamamı içeren spa tesisleri vardır. Malabadi’nin halı kaplı zeminlere sahip odalarında uydu kanallarını izleyebileceğiniz düz ekran TV, oturma alanı ve minibar sağlanmaktadır. Her odada duşlu veya küvetli özel banyo vardır. Didim Restaurant, Efes Restaurant, Bodrum Restaurant ve Beach Restaurant Türk ve dünya mutfaklarından seçili yemekler sunmaktadır. Her gün açık büfe kahvaltı servis edilmektedir. Tesis bünyesinde bir kafe ve pastane vardır. Ayrıca lobi barda, havuz barda, Amerikan barda, restoran barda ve disko barda da içki içebilirsiniz. Diyarbakır Havaalanı otele 3 km mesafededir. En yakın otobüs durağı sadece 30o metre uzaklıktadır.

Tarihi İpek Yolu üzerinde bulunan ve yüzyıllar boyunca Güneydoğu Anadolu’nun fikir, sanat, ticaret, kültür ve bilim merkezi olan ayrıca ‘’Peygamberler Şehri’’ olarak da anılan Diyarbakır ile ilgili her şeyi bulabileceğiniz görsellerimize aşağıdaki galeriden ulaşabilirsiniz.

DİYARBAKIR’IN EN GÜZEL RESİMLERİ FOTO GALERİLERİ

Bir önceki yazımız olan Alanya Gezilecek Yerleri ve Otelleri başlıklı makalemizde alanya gezilecek yerleri, alanya nerede nasıl gidilir ve alanya plajları hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Diyarbakır Surları Tarihi ve Bilgileri

Diyarbakır, tarihi boyunca bir çok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Bu şehrin geçmişi 9 bin yıl öncesine dayanmaktadır. 9 bin yıldır...

Kapat