Dolmabahçe Sarayı Hakkında Kısa Bilgiler

Değerli gezilecekyer.org okurları bugün sizlere, İstanbul’un en görkemli ve tarihi yapılarından biri olan Dolmabahçe Sarayı ile ilgili bilgiler aktaracağız.

Dolmabahçe Sarayı Nerededir

Dolmabahçe Sarayı İstanbul’un Beşiktaş ilçesinde bulunmakta, Marmara Denizi’nden Boğaziçi’ne deniz yoluyla girişte sol kıyıda, Üsküdar ve Salacak’ın karşısında yer almaktadır.

Dolmabahçe Sarayı Hakkında Bilgiler

Dolmabahçe Sarayı, otuz birinci Osmanlı padişahı Sultan Abdülmecid (1839-1861) tarafından yaptırılmıştır. Saray’ın ana yapısı; Mâbeyn-i Hümâyûn (Selâmlık), Muâyede Salonu (Tören Salonu) ve Harem-i Hümâyûn adlarını taşıyan üç bölümden oluşmaktadır. Deniz tarafından görünüşü batılı olmasına karşılık, bahçe tarafı yüksek duvarlarla çevrili ve ayrı ayrı birimlerden oluşması itibariyle doğulu görünümündeki Dolmabahçe Sarayı, 600 m uzunluğunda mermer bir rıhtım üzerinde inşa edilmiştir. Üç katlı, simetrik planlı olan Dolmabahçe Sarayı içerisinde 285 odası,44 salonu ve 6 hamamı bulunmaktadır. Ayrıca Sarayın temelleri kestane ağacı kütüklerinden yapılmıştır. Beden duvarları taştan, iç duvarları tuğladan, döşemeleri ahşaptan yapılmıştır. Çağın teknolojisine açık olan Saray’a, 1910-1912 yıllarında elektrik ve kalorifer sistemi eklenmiştir.

Padişah’ın devlet işlerini yürüttüğü Mâbeyn; işlevi ve görkemiyle Dolmabahçe Sarayı’nın en önemli bölümüdür. Dolmabahçe Sarayı, hizmete açıldığı 1856 yılından, halifeliğin kaldırıldığı 1924’e kadar aralıklarla 6 padişaha ve son Osmanlı Halifesi Abdülmecid Efendi’ye ev sahipliği yapmıştır. 1927- 1949 yılları arasında Saray, Cumhurbaşkanlığı makamı olarak kullanılmıştır. Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 1927-1938 yılları arasında İstanbul’daki çalışmalarında Dolmabahçe Sarayı’nı kullanmış ve burada vefat etmiştir. 1926-1984 yılları arasında protokol ve ziyarete kısmen açık olan Saray, 1984 yılından itibaren “müze- saray” olarak geziye açılmıştır.

Dolmabahçe Sarayı’na Nasıl Gidilir

İstanbul’un Beşiktaş ilçesinde bulunan Dolmabahçe Sarayı’na Taksim’den yaklaşık 15 dakika yürüyerek ulaşabilirsiniz. Ayrıca Beşiktaş yönüne giden otobüs, vapur veya tramvay ile buraya ulaşmak mümkündür.

Dolmabahçe Sarayı Ziyaret Saatleri

Pazartesi ve Perşembe günleri dışında her gün 09:00 – 16:00 arasında ziyaret edilebilmektedir.

 Dolmabahçe Sarayı Giriş Ücreti

Selamlık( Tam) ; 30 TL – Selamlık ( İndirimli ); 15 TL – Harem-Camlı Köşk-Saat Müzesi (Tam); 20 TL- Harem-Camlı Köşk-Saat Müzesi ( İndirimli ); 10 TL- Selamlık-Harem -Camlı Köşk-Saat Müzesi (Tam);40 TL- Selamlık-Harem-Camlı Köşk-Saat Müzesi (İndirimli );20 TL

Dolmabahçe Sarayı İletişim Bilgileri

Adres: Vişnezade Mah. Dolmabahçe Cad. Beşiktaş/34357-İstanbul

Telefon: (0212) 236 90 00

Dolmabahçe Sarayı ile ilgili arayacağınız her şeyi bulabileceğiniz görsellerimize aşağıdaki galeriden ulaşabilirsiniz.

DOLMABAHÇE SARAYI FOTO GALERİSİ

 

Bir önceki yazımız olan Manavgat Nerede ve Gezilecek Yerleri başlıklı makalemizde Manavgat Gezilecek yerler, manavgat nerede ve manavgat şelalesi nerede hakkında bilgiler verilmektedir.

Google Aramaları:

dolmabahçe sarayı hakkında kısa bilgi

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Manavgat Nerede ve Gezilecek Yerleri

Değerli gezilecekyer.org okurları bugün Antalya’nın en önemli turizm ve kültür merkezlerinden olan Manavgat’tayız. Manavgat Nerededir? Manavgat Irmağı’nın her iki yanındaki...

Kapat