Döngel Mağarası Nerededir? Nasıl Giderim?

Değerli gezilecekyer.org takipçileri bugün sizlere, doğa turizmi açısından öneminin yanında son dönemlerde yapılan kazılar neticesinde tarih gezilerinin en önemli ve gizemli yerlerinden biri olmaya aday olan Kahramanmaraş’taki Direkli ( Döngel) Mağarası ile ilgili bilgiler aktaracağız. Direkli Mağarası nerededir, kazılarında bulunanlar, hangi dönem aittir, özellikleri nelerdir ve Direkli Mağarası’na nasıl ulaşılır? Gibi soruların cevaplarının yer aldığı konumuza başlayalım.

Direkli Mağarası Nerededir

Direkli Mağarası, Kayseri-Kahramanmaraş karayolunun 54.kilometresinde, Kahramanmaraş ilinin kuzeybatısında yer alan merkez ilçelerinden Döngel Köyü’nün batı kısmında bulunmaktadır.

Direkli Mağarası Hakkında Bilgiler

Bulunduğu bölgenin en önemli mağaralarından biri olan Direkli (Döngel) Mağarası, 1959 yılında yapılan kazılar neticesinde keşfedilmiş ve burada bulunan Paleolitik Çağa ve Buzul Çağına ait çakı, hayvanlara ait çeşitli iskelet kalıntıları, delici ve kesici aletler, heykelcikler, vb. nesneler bilim dünyasını heyecanlandırmış ve bu bölgenin arkeolojik ve tarihi açıdan insanlığın önemli yerlerinden biri olduğunu göstermiştir.

Karstik bir arazi üzerinde doğal şekilde oluşan Direkli Mağarası, içerisinde yer alan dikitleri nedeniyle bu isimle anılmaktadır. Mağaranın Döngel Çayı’nın ilk çıkış alanın da yer alması da bu bölgede yer alan yaşam formlarının da çok çeşitli olmasını sağlamıştır. Doğayla baş başa, kamp, izcilik, tarih gezisi, doğa sporları gibi birçok aktiviteyi yapabileceğiniz bu bölge insanlığın tarihi açısından çok önemli bir özelliğe sahiptir. Mağara arkeolojisi açısından tüm dünyanın dikkatini çeken Direkli Mağarası, Türkiye’nin saklı cennetleri arasında değerlendirilmektedir. Dünya’nın birçok farklı ülkesinden gelen bilim adamına ev sahipliği yapan Direkli Mağarası, Kahramanmaraş’ta görülmesi gereken yerler arasında ilk sıralarda yer almalıdır.

Direkli Mağarası Nasıl Gidilir

Kahramanmaraş’ta Döngel Köyü’nde bulunan Direkli Mağarası’na karayolu ile ulaşım için, Kahramanmaraş-Kayseri karayolundan Döngel Köyü’ne ulaşmak gereklidir. Kayseri’den 211 km, Ankara’dan 530 km ve Kahramanmaraş’tan yaklaşık 54 kilometre uzakta yer alan Direkli Mağarası’na hava yolu ile gelmek isteyenler için ise öncelikle Kahramanmaraş havaalanına buradan da yaklaşık 55 dakika da Direkli Mağarası’na ulaşabilirsiniz.
Konumu itibari ile birçok medeniyete ve ticari yola ev sahipliği yapan bu bölge insanlık tarihi açısından oldukça önemlidir. Bu nedenle sizler için özel olarak hazırlamış olduğumuz resimlerimize mutlaka göz atmalısınız. Resimlere aşağıdaki galeriden ulaşabilirsiniz.

DİREKLİ MAĞARASI RESİMLERİ VE FOTO GALERİSİ

Bir önceki yazımız olan Knidos Neresidir? Gezilecek Nereleri Vardır? başlıklı makalemizde knidos gezilecek yerleri, knidos hakkında bilgiler ve knidos nerededir hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Erfelek Tatlıca Şelaleleri Hakkındaki Tüm Bilgiler Burada

Değerli gezilecekyer.org okurları bu yazımızda yaz ayları yaklaştıkça piknik yerleri ve serin mekan arayışına geçenler için güzel bir şelaleyi Sinop...

Kapat