Düden Şelalesi Nerededir ve Gezilecek Yerleri

Değerli gezilecekyer.org takipçileri bugün sizlere, dünyanın dört bir yerinden merak edilip ziyaretine gelinen ve Antalya’nın doğa harikalarından biri olan Düden Şelalesi ile ilgili bilgiler aktaracağız.

Düden Şelalesi Nerede

Düden Şelalesi Antalya il merkezinin yaklaşık 10 km. kuzeydoğusunda yer almaktadır.

Düden Şelalesi Hakkında Bilgiler

Kaynağını Kepez Hidroelektrik Santrali’nden alan Düden Şelalesi, Aşağı Düden ve Yukarı Düden Şelalesi olmak üzere iki kola ayrılmaktadır. Aşağı Düden Şelalesi (Karpuzkaldıran Şelalesi), Lara yakınlarında şehir merkezine 7 km. uzaklıkta yer almakta olup, bu bölümü yaklaşık 40 metrelik falezlerden denize dökülmektedir. Yukarı Düden Şelalesi ise Varsak’a 1 km uzaklıkta yer almaktadır. İskender Şelalesi diye de adlandırılan Yukarı Düden Şelalesi, Büyük İskender’in bu bölgeden geçerken atlarını sulattığı bölge olduğu söylenmektedir. Antalya’nın en güzel şelalelerinden biri olarak bilinen Düden Şelalesi, her yıl artan turist sayısıyla Antalya’nın turistik potansiyeline büyük bir katkı sağlayarak o bölgenin gelişiminde önemli katkılar sağlamaktadır.

Antalya’nın simgeleşmiş tabiat güzelliklerinden olan Antalya Düden şelalesinin içinde birde mağara bulunmaktadır. Mağarada doğal oyuklar oluşmuş ve bu oyuklar bir pencere görevi görerek Şelale’nin görselliğini artırmıştır. Doğanın adeta bir sanat eseri yaratarak ancak kartpostallarda görülen harika doğal manzara sunan Düden Şelalesi, gürül gürül akan bir çağlayanı, piknik alanında bulunan hediyelik eşya dükkanları, restoran ve kafeteryaları ve minik bir hayvanat bahçesi ile Antalya’nın kavurucu sıcaklarında nefes alabileceğiniz ender yerlerden biridir.

Düden Şelalesi Ziyaret Saatleri

Yaz aylarında Saat: 9:00 ile 19:30 saatleri arası, kış aylarında ise:  9:00 ile 18:00 saatleri arası ziyaretçilerini ağırlamaktadır.

Düden Şelalesi Giriş Ücreti

Düden Şelalesi giriş ücreti kişi başı 3 TL’dir.

Düden Şelalesine Nasıl Gidilir?

Düden Şelalesi’ne Antalya’dan özel araç ile ulaşım yaklaşık 20 dakika sürmektedir. Düden Şelalesine toplu taşıma araçları ile ulaşmak için VC30, CV17, CV17A, VC30, VL62, VF66, VC69 nolu Antalya Belediye otobüslerini kullanabilirsiniz.

Düden Şelalesi’nin doğal güzellikleri ile ilgili arayacağınız her şeyi bulabileceğiniz görsellerimize aşağıdaki galeriden ulaşabilirsiniz.

DÜDEN ŞELALESİ GEZİLECEK YERLERİ VE FOTO GALERİSİ

 

Bir önceki yazımız olan Çeşme Gezilecek ve Görülecek Yerler başlıklı makalemizde Çeşme Gece Hayatı, Çeşme Gezilecek Yerler ve çeşme nerededir ve nasıl gidilir hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Çeşme Gezilecek ve Görülecek Yerler

Değerli gezilecekyer.org takipçileri bugün sizlerle, şifalı sıcak suları, harika kalitede kumun, güneşin ve berraklığın kucaklaştığı, doğal güzellikleri, plajları, gece hayatı...

Kapat