El Salvador Gezilecek Yerleri

El Salvador Gezilecek Yerleri; Orta Amerika’da yer alan yaklaşık 7.000.000 nüfuslu bir ülkedir. Ülke kuzey ve doğusunda Honduras’a komşudur. 

El Salvador Gezilecek Yerleri

Batısında Guatemala bulunan ülkenin güneyinde ise Büyük Okyanus bulunur. Ülke Amerika anakarasının nüfus yoğunluğu en fazla olan ülkesi olup aynı zamanda bölgenin en sanayileşmiş ülkesidir.

El Salvador Nüfusu

El Salvador’un nüfusu, en son 2009 yılında yapılan resmi nüfus sayımına göre 7.185.218 kişiden oluşur.

El Salvador Önemli Şehirleri

San Salvador: El Salvador’un başkenti olan şehir Orta Amerika’daki ve ABD’deki öteki şehirleri birbirine bağlayan PanAmerican karayolunun üzerinde yer almaktadır. Şehirde bira, tütün ürünleri ve de sabun üretiminin yanı sıra dokumacılık da gelişmiştir. San Salvador, El Salvador’un deprem merkezi gibidir. Şehirde 16. Yüzyıldan bu yana çok önemli ve de büyük çaplı depremler olmuştur. En son 2001 yılında deprem olmuştur ve şehre büyük zarar vermiştir.

El Salvador Din ve Konuşulan Dil

Ülkenin resmi dili İspanyolcadır ve tüm vatandaşlar İspanyolca bilmektedir ancak günlük hayatta yerliler Nauhatl ve de Maya dillerini tercih etmektedir. Ülke nüfusunun büyük bir kısmı Hıristiyan’dır. Yapılan en son araştırmalara göre %52,5 Katolik %27,6 Protestan’dır. Ancak ülkede az sayıda da olsa Müslüman, Yahudi ve de Budist bulunmaktadır.

El Salvador İklim / Ne Zaman Gidilir

Alçak kesimlerinde tropikal iklime sahip olan ülkenin yüksek kesimlerinde ise ılıman iklim görülmektedir. Ülkede yağışlı ve kuru olmak üzere 2 mevsim vardır. Yağmur mevsimi Mayıs-Ekim arasındadır. Gitmek için en uygun zaman ise kuru mevsim yani Kasım-Nisan arasındaki dönemdir.

El Salvador Gezilecek Yerler

El Salvador’da görmeniz gereken yer sayısı çoktur. El Salvador’a giderseniz volkanları görmelisiniz. Aynı şekilde Volkano şehri El Salvador’un en güzel şehirlerinden birisidir. El Salvador’da gezmek için bir yere gitmenize gerek yok çünkü ülkenin şehirlerarası yolları göreni kendine hasta bırakacak kadar güzeldir. Ağaçlar ve parklarla dolu olan yollar bir şehirden başka şehre giderken size yolun uzunluğunu unutturacak kadar güzeller.

El Salvador Tarihi Yerleri

Ülkede eski tarihlerden kalma az sayıda ama çok önemli tarihi yerler vardır. Bunlardan birisi olan Joya de Ceren yaklaşık 1400 yıl önce Mayalara ait olduğu düşünülen bir tapınaktır. Günümüzde arkeolojik alan olarak bilinen Joya de Ceren tarih meraklılarının gezmesi için ideal bir yerdir. Aynı şekilde mayalara ait olan bir tapınak da Chalchuapa’da bulunmaktadır. Turistlerin uğrak yeri ve aynı zamanda girişi çok da ucuz olan bu tarihi yer görenleri hayrete düşürüyor.

El Salvador Gece Hayatı

El Salvador’da gece hayatı oldukça akıcıdır. Özellikle başkent olan San Salvador’da. Başkent olması sebebiyle turistlerin uğrak yeri olan şehirde gece hayatı çok aktif olmakla beraber çok da neşelidir. Genelde gençlerin tercih ettiği diskolardan gece kulüplerine kadar her şey vardır. Genelde en çok tercih edilense Zanzibar’dır. Animasyon gösterileri ile dikkat çeken kulüp turistler için ideal yerlerden birisidir.

El Salvador Ne Yenir / Ne İçilir

Ülkenin yerel mutfağı birçok değişik tarz ve de lezzetten etkilenmiştir. İtalyan, Japon ve de Fransız mutfağı bunlardan bir kaçıdır. El Salvador yemekleri diğer bütün Karayip ülkeleri gibi pirinç ve fasulyeden yapılırken kıyı kesimlerinde ise deniz ürünleri kullanılır. Purpusa adı verilen ve tortilladan yapılan yiyecek oldukça popüler bir yemektir. Kızarmış tortillanın içine sosis ve peynir doldurularak yapılan bir yemektir.  Mısır pizzası da oldukça sevilen bir yemektir. Bununla birlikte ülkede dünya mutfaklarından restoranlar görmek de mümkündür. KFC, McDonald’s ve de BurgerKing gibi restoranlar yaygındır ve genelde büyük şehirlerde bulunmaktadır.

El Salvador Nasıl Gidilir

El Salvador’a İstanbul’dan uçakla gidebilirsiniz ancak direk uçuş yoktur. 2 kez aktarma yapmanız gerekmektedir. Aktarma uçuşlar ve de saat farkı olması sebebiyle en kısa 25 saat 17 dakikada El Salvador’a ulaşabilirsiniz.

El Salvador Foto Galerisi

Bir önceki yazımız olan Liberya Gezilecek Yerleri başlıklı makalemizde Liberya Din ve Konuşulan Dil, Liberya Foto Galerisi ve Liberya Gece Hayatı hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Liberya Gezilecek Yerleri

Liberya Gezilecek Yerleri; 99.067 km² yüz ölçüme sahip Liberya Afrika kıtasında yer almakta olup Sierra Leone, Gine ile komşu ve...

Kapat