Erdek Hakkında Bilgiler ve Gezilecek Yerleri

Değerli gezilecekyer.org takipçileri bugün sizlere, güneşi, denizi, sahili, zeytinlikleri ve antik kentleri ile Marmara Denizi’nin parlayan yıldızı Erdek ile ilgili bilgiler aktaracağız. Erdek nerede, Erdek’e ulaşım nasıl sağlanır, Erdek geceleri,Erdek otelleri, Erdek’te tatil imkanları nelerdir? Gibi soruların cevaplarının yer aldığı konumuza başlayalım.

Erdek Nerededir

Marmara Denizi’nin güneyinde Kapıdağ Yarımadası içerisinde bulunan Erdek, ayrıca Balıkesir’in bir ilçesi olup ve bu ilimizin kuzeyinde yer almaktadır.

Erdek Hakkında Bilgiler

Türkiye’nin ilk tatil bölgelerinden biri olan Erdek, bu nedenle uzun yıllar boyunca ülkemizin en önemli turizm cennetlerinden biri olmuştur. Bölgenin nüfus yoğunluğunun kış aylarında dahi fazla oluşunun yanı sıra yaz aylarında turizm çeşitliliğinin etkisiyle de Türkiye’de bazı illerin nüfusu geçer bir yoğunluğa ulaşmaktadır. Eski tarihte zeytinlik olarak tabir edilen Artake adıyla bilinen Erdek, içinde barındırdığı antik kentleri ve açık hava müzesi gibi kültürel değerlerinin yanında tertemiz denizi, yemyeşil ormanları, sahilleri, eşsiz plajları gibi doğal güzellikleri ile tam anlamıyla bir turizm cennetidir. Tarihi değerleri ve doğal güzellikleri ile herkese ve herkese hitap edebilen imkanları ile Erdek sizde hayranlık uyandıracak tatil beldelerimizden biridir.

Erdek Gezilecek Yerler

Kyzikos Antik Kenti

Birbirinden önemli tarihi zenginliklerin yer aldığı Kyzikos Antik Kenti, Kapıdağ eteklerinde Erdek’in 10 km dışında yer almaktadır. Kentte ilk yaşamın Dolion’lar tarafından başladığı ve bu eşsiz kentin dönemin kralı Kyzikos tarafından kurulduğu bilinmektedir. Sanat ve mimari açıdan oldukça ileri bir seviye de oldukları günümüze bıraktıkları heykel, mezar süsleri, tapınak, sütunlar ve su kemerlerinden de anlaşılmaktadır. Kyzikos Antik Kenti’nin içerisinde yer alan mimari ve kültürel değerleri yansıtmasının yanında bilimsel ve o dönemin tarihi konusunda önemli bir açık hava müzesidir.

Erdek Gezilecek Diğer Yerler

Bouletarion, Kyzikos Sur Duvarları, Kirazlı Yayla Manastırı, Hadrianus Tapınağı, Altıköşe Kuleler, Akropol, Amfi Tiyatro, Güney Agora, Palata Çeşmesi, Metroon, Muhle Kalesi, Agios Nikolas Kilisesi, Seyitgazi Tepesi ve Kalesi, Apostol, Tavşanlı Ada, Narlı Kilisesi, Paşa Limanı, Muhla Kalesi

Erdek Gece Hayatı

Herkese hitap edebilen bir eğlence ve gece hayatı olan Erdek’te, gündüzleri gezi, plaj, deniz gibi aktivitelerle tadını çıkarabilirsiniz. Erdek’te gece hayatı ise özellikle sahil kısmında yer alan bar, gazino, disko ve çok sayıdaki otelin merkezinde kuruludur. Hem dinlenip hem de eğelenebileceğiniz mekanların çokluğu eğlence hayatının sabaha kadar devam ettiğini göstermektedir. Erdek’te yer alan barlar ve gece kulüplerinde eğlencenin sınır tanımadığı, partiler, dans geceleri, canlı müzik gibi farklı aktiviteler ile doyasıya eğlenme imkanı sunmaktadır. Abone Disko Bar, Cowboys Bar ve Lal Bar Erdek’in en ünlü mekanları arasında yer almaktadır.

Erdek Nasıl Gidilir

Erdek ilçesine seyahat etmek için deniz ve karayolunu kullanarak ulaşabilirsiniz. İstanbul’dan buraya gelenler için Yenikapı’dan Yenikapı-Bandırma seferleri ile kısa süre içerisinde Bandırma’ya buradan da otobüs veya dolmuşlar ile Erdek’e ulaşabilirsiniz. Balıkesir-Erdek 120 km, Bursa-Erdek 128 km, İstanbul-Erdek 360 km, İzmir-Erdek 290 km. mesafede yer almaktadır. Bu illerimizden Erdek’e ulaşım için birçok otobüs firmasının düzenledikleri seferler ile buraya ulaşabilirsiniz.

Erdek Nerede Kalınır

  • Mavi İnci Park Otel
  • Erdek Otel
  • Belgin Otel
  • Hotel Alevok
  • Agrigento Resort Hotel
  • Gardina Butik Otel

Erdek’in plajları, denizi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri ile ilgili arayacağınız her şeyi bulabileceğiniz görsellerimize aşağıdaki galeriden ulaşabilirsiniz.

ERDEK GEZİLECEK YERLER VE GALERİSİ

 

Bir önceki yazımız olan Baltalimanı Japon Bahçesi Nerededir ve Nasıl Gidilir? başlıklı makalemizde Baltalimanı Japon bahçesi gezilecek yerleri, Baltalimanı Japon bahçesi giriş ücreti ve Baltalimanı Japon bahçesi nerededir hakkında bilgiler verilmektedir.

Google Aramaları:

erdek seyitgazi

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Baltalimanı Japon Bahçesi Nerededir ve Nasıl Gidilir?

Değerli gezilecekyer.org okuyucuları yazımızda sizler için, İstanbul’da bulunan İçerisinde Japon kültürünü yansıtan motifler, farklı bitki türleri, yapay gölü ve sakinliği...

Kapat