Erzurum Hakkında Bilgiler ve Gezilecek Yerler

Değerli gezilecekyer.org takipçileri bugün sizlere, pamuk beyazı karları, yüksek heybetli dağları, tarihsel yapıları, kış sporları ve doğal güzellikleriyle Erzurum hakkında bilgiler paylaşacağız. Erzurum Nerededir? Erzurum Hakkında Bilgiler, Erzurum Gezilecek Yerleri Nerelerdir? Erzurum Mutfağı, Erzurum’a Nasıl Gidilir? Erzurum’da Nerede Kalınır? Gibi soruların cevaplarının yer aldığı konumuza başlayalım.

Erzurum Nerededir

Türkiye’de yüzölçümü bakımından en büyük dördüncü il olan Erzurum, Doğu Anadolu Bölgesi’nin kuzeyinde yer almaktadır.

Erzurum Hakkında Bilgiler

Tarım, sanayi ve hayvancılık açısından olumlu bir yüzölçümüne sahip olmasına karşın bölgedeki coğrafi ve fiziki koşulları nedeniyle dar ve mevsimsel olarak yapılabilen bu alanların aksine Erzurum’da son dönemde kış sporlarına yönelik yapılan yatırımlarla özellikle Palandöken’de yapılan tesisler sayesinde kış turizminin önemli bölgelerinden biri olmuştur. İçerisinde barındırdığı Üniversitesi sayesinde her geçen gün daha da nüfusu artan Erzurum, eskiden beri Roma, İskit, Pers, Bizans, Arap, Sasani ve Osmanlılar gibi birçok medeniyete de ev sahipliği yapmıştır. İçerisindeki bu çok kültürlülük gelenek, görenek ve mahalli birçok zenginliğin çeşitlenmesini sağlamıştır. Ulusal bilincin geliştiği yerlerden biri olan Erzurum size birbirinden unutulmaz tatlar yaşatacaktır.

Erzurum Gezilecek Yerler

Erzurum Kalesi

Bugün bulunduğu konumdaki günümüze ulaşan ilk halinin 5.yüzyılın ilk yıllarında Bizanslılarca yapıldığı bilinmektedir. Tarih boyunca çeşitli medeniyetlerce sürekli el değiştiren Erzurum Kalesi, Türkler tarafından 11. yüzyılda ele geçirilmiştir. Erzurum Kalesi o dönemde şehrin güvenliğini sağlamakla görevli muhafızların içinde bulunduğu iç kale ve bunu çevreleyen halkın yer aldığı, mahalle ve sokakları da içine alan dış kaleden oluşmaktadır. Günümüze kadar kendini koruyabilen iç kaleye karşılık dış kale surları yok oluş ancak halen sekiz adet burcu dimdik ayaktadır.

Erzurum Gezilecek Diğer Yerler

Palandöken Kayak Merkezi, Çifte Minareli Medrese, Yakutiye Medresesi, Narman Peri Pacaları, Erzurum Tabyaları, Üç Kümbetler, Erzurum Kongre Binası, Tortum Gölü, Erzurum Saat Kulesi, İspir Yedigöller, Öşvank Kilisesi, Çobandere Köprüsü, Erzurum Olimpiyat Parki, Yakutiye Parkı, Erzurum Arkeoloji ve Etnografya Müzesi, Tebrizkapi Kultur Ve Sanat Carsisi, Yazıcıoğlu Çeşmesi

Erzurum Ne Yenir

Hıngel, Çağ Kebabı, Kesme Aşı, Şalgam Dolması, Lor Dolması, Borani, Tatar Böreği, Çeç Pancarı, Casır Kavurması, Aşmalı Yahni, Erzurum Ketesi, Cılbıra, Haşıl, Gliko, Yumurta Pilavı, Dut Çullaması, Kuymak, Gavut ve Şile Erzurum’un zengin mutfak kültürünün başlıca yöresel yemekleri arasında yer almaktadır.

 Erzurum Nasıl Gidilir

Erzurum konum olarak kavşak bir noktada yer aldığı için ulaşım havayolu, karayolu ve demiryolu gibi farklı alternatif ulaşım araçları ile sağlanmaktadır. Erzurum’da yer alan havaalanı alan bakımından Türkiye’nin en büyük 4.havaalanıdır. Ankara, İzmir ve İstanbul gibi büyük şehirlerden hemen hemen her gün Erzurum’a uçuşlar düzenlenmektedir.

Erzurum Nerede Kalınır

  • Renaissance Polat Erzurum Hotel
  • Dedeman Palandöken Resort Hotel
  • Esadas Hotel
  • Dedeman Erzurum Palandöken Ski Lodge
  • Palan Ski & Convention Resort Hotel

Gizemli ve kadim şehir Erzurum ile ilgili merak ettiğiniz tüm resimlere aşağıdaki galeriden ulaşabilirsiniz.

ERZURUM GEZİLECEK YERLER VE GALERİSİ

Bir önceki yazımız olan Artvin Hakkında Bilmedikleriniz Duymadıklarınız başlıklı makalemizde artvin gezilecek yerleri, artvin nerededir ve artvinde nereye gidilir hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Artvin Hakkında Bilmedikleriniz Duymadıklarınız

Değerli gezilecekyer.org takipçileri bugün sizlere, dağları, akarsuları, ormanları, bitki ve hayvan çeşitliliğinin yanında, doğası bozulmamış harika bir tabiat kenti olan...

Kapat