Eshab-ı Keyf Yedi Uyurlar Mağarası Hakkında Bilgiler

Değerli gezilecekyer.org okurları bugün sizlere, gizemli hikayesi ve mistik yapısıyla oldukça ilgi çeken ve halk arasında “Yedi Uyurlar Mağarası” olarak da bilinen, Mersin ilinin Tarsus ilçesinde yer alan Eshab-ı Keyf ile bilgiler aktaracağız. Eshab-ı Keyf Nerede,Eshab-ı Keyf hikayesi, Eshab-ı Keyf isimleri ve Eshab-ı Keyf Mağarası gibi soruların cevaplarının yer aldığı konumuza başlayalım.

Eshab-ı Kehf Nerede

Eshab-ı Keyf, Tarsus ilçesinin kuzey-batısında14 km. uzaklıkta yer alan Dedeler Köyünde yer almaktadır.

Eshab-ı Kehf Hakkında Bilgiler

Dünyanın değişik kültürlerinde izlerine rastlanan halkını terk eden bir topluluğun hikâyesi olan Ashâb-ı Kehf ya da Yedi Uyurlar, hem Hristiyanlar hem de Müslümanlar tarafından kutsal kabul edilmektedir. Dünya üzerinde Yedi Uyurlara ait olduğu belirtilen 33 mağara bulunmaktadır. Türkiye’de Tarsus, Afşin, Efes ve Lice’de bulunduğuna dair bir takım iddialar bulunmaktadır. Eshab-ı Keyf Mağarası dört köşe olarak kayadan oyulmuş ve mağaraya 1520 basamakla girilmektedir. Mağaranın üstünde 1873 yılında Sultan Abdülaziz tarafından yaptırılan camiye sonradan üç şerefeli bir de minare eklenmiştir.

Eshab-ı Kehf Hikayesi

Kuran-ı Kerim’de Eshab-ı Kehf olarak bilinen, yani yaşadıkları dönemde Rum Hükümdarlarından Dakyanus’un zulmüne maruz kalan ve Allaha olan inançlarının gereğini yapabilmek için Tarsus şehrinden kaçıp Bencülüs Dağındaki mağarada 309 yıl uyuyan ancak bir takip sonucu yine o mağarada sır olan 7 arkadaşın ve köpeklerinin hikayesidir.

Kesin tarihi bilinmemekle birlikte rivayetlerden ve tarihi olaylardan elde edilen bilgilere göre M.S. 250 yıllarında olduğu kabul edilen hadisenin olay yeri olan o zamanki Tarsus şehrinin Rum Hükümdarlarından Dakyanus, halkına zulüm yapmakla birlikte putlara tapınmaları için baskı yapmıştır. Tek tanrıya tapmayı kabul eden bir gurup gence süre veren hükümdar putlara tapmazsanız kafalarınızı keserim diye tehditte bulunmuştur. Yemliha, Mekseline, Mislina, Mernuş, Sazenuş, Tebernuş ve Kefeştetayuş adındaki yedi genç hükümdarın öldürme korkusundan Bencülüs Dağındaki bu mağaraya kaçıp saklanmışlardır. Ancak ayetlerde de belirtildiği gibi gençler bu mağarada 309 yıl boyunca uyuyakalmışlardır. Daha sonra uyanan gençlerden biri şehre yiyecek almaya gitmiş, ancak elindeki zamanı geçmiş para yüzünden şehirden kaçarak tekrar mağaraya sığınmıştır. Peşinden yakalamak için gelenler mağaraya girdiklerinde içeride kimseyi görememişlerdir. Bugün Yedi Uyurlar Mağarası diye de anılan mağara duvarlarında yedi genci ve köpekleri Kıtmir’i temsil eden şekiller bulunmaktadır.

Eshab-ı Kehf Nasıl Gidilir

Tarsus’a gelebilmek için hava, kara ve tren yolunu tercih edebilirsiniz. Ankara-Mersin istikametine giden araçlar, Antalyadan Adanaya geçen tüm araçlar Tarsus’tan geçmek zorundadırlar. Tarsus’a ulaşıldıktan sonra Eshab-ı Kehf e ulaşmak 15 dakika sürer. Havayoluyla Eshab-ı Kehf’i ziyaret etmek isteyenler için, Adana’ya ulaşmak yeterli olacaktır. İstanbul-Adana arası havayolu 1 saat 15 dakika sürmektedir. Adana-Tarsus arası 45 km. olup araçla 30-40 dk. civarındadır.

İnanç ve kültür turizminde önemli bir potansiyeli barındıran Tarsus’un en önemli değerlerinden biri olan Eshab-ı Kehf Mağarası ve çevresinde çevre düzenlemesi yapılmış ve ibadete açık olarak bir camii inşa edilmiş olup yoğun yılın her dönemi çok sayıda ziyaretçiyi ağırlamaktadır. Bu önemli kültür merkezi ile ilgili görsellerimize aşağıdaki galerimizden ulaşabilirsiniz.

Eshab-ı Kehf Foto Galerisi ve Resimleri

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Kapuzbaşı Şelalesi Nerededir Nasıl Gidilir? başlıklı makalemizde Kapuzbaşı Şelalesi, Kapuzbaşı Şelalesi hakkında bilgi ve Kapuzbaşı Şelalesi nerede hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Kapuzbaşı Şelalesi Nerededir Nasıl Gidilir?

Sevgili gezilecekyer.org okuyucuları bu yazımızda dünyanın en yüksek ikinci şelalesi olarak bilinen Kapuzbaşı şelalesini sizler için araştırdık ve sizlere aktaracağız....

Kapat