Eskişehir Porsuk Çayı Hakkında Bilgi ve Gezilecek Yerler

Değerli gezilecekyer.org okuyucuları bu yazımızda güzelliğiyle , manzarasıyla görülmeye değer Eskişehir ilinin güzelliklerinden olan Porsuk çayı, adasını sizlere aktaracağız.

 Porsuk Çayı – Eskişehir

Sakarya Irmağı’nın en uzun kolu olan Porsuk Çayı, Eskişehir’in önemli simgelerinden biridir. Şehrin ortasından geçen Porsuk’un kuzeyinde Tepebaşı; güneyinde ise Odunpazarı ilçeleri yer alıyor. Şehir merkezinde kabaca Atatürk Caddesi, Şair Fuzuli Caddesi ile Doktorlar Caddesi arasında kalan ve Porsuk Çayı’nın geçtiği alan ise halk arasında “Adalar” olarak adlandırılıyor.

Porsuk etrafında konumlanan birçok cafe , fast -food restoranı ve eğlence mekanı bölgenin çok hareketli bir yer olmasını sağlamaktadır. Bu bölgede isminin aksine ada ismiyle bağdaşan hiçbir simge bulunmamak ile birlikte genellikle kafeteryalar, çay bahçeleri ve yeşil alanlar bulunmakta. Restoranların yanı sıra gece eğlencesine yön veren mekanlarında yer aldığı Adalarda geceli gündüzlü keyifli zaman geçirmek mümkün.

Bahar ve yaz aylarında Porsuk çayı üzerinde yapılan bot ve gondol turları ise bölgeye çok farklı bir hava yaşatmaktadır. Çayın boylu boyunca uzandığı Adalar mevki, özellikle bahar ve yaz aylarında yürüyüş yapmak ve keyifli vakit geçirmek isteyen Eskişehirlilerin uğrak yerlerindendir.

Amsterdam Kanalları’nda görmeye alıştığımız botlar ve Venedik Gondolları’nı anımsatan gondol turları şehre son derece modern ve turistik bir hava katmaktadır.

Eskişehir’de gezilecek yerler listesinin üst sıralarında yer alan bu yer, şehrin turizmini canlandırmaktadır.

Öğrenci şehir olarak anılan Eskişehir için önemli bir yaşam alanı olan Adalarda her yaş gurubundan kişiye rastlamak mümkündür. Genci yaşlısı porsuk çayına karşı bir çay içmek veya yemek yemek için burayı tercih etmekte. Günün her saati işlek olan Adalar trafiğe kapalı olması nedeni ile akşam üstü yürüyüşleri için ideal bir bölgedir.

Porsuk Çayında Bot ve Gondol Gezintisi

 Bu seferlerde Adalar olarak adlandırılan bölgedeki çayın üzerinden ve yaklaşık her 500 metre arayla yapılmış köprülerin altından geçerek seferler devam ediyor. Botlar ayrıca şehirde bir diğer gezilmesi gereken yer olan Kent park’a kadar gidiyor.

Adaların başından sonuna kadar bot ile yapılan gezintilere katılmanın ücreti ise 2 TL olarak belirlenmiş.

Gondol ile gezinmek isteyenler için belirlenen fiyat gondol başı ücretlendirmeye tabi tutuluyor. 15 TL gibi bir ücret karşılığında kiralanan gondolları bu konuda eğitimli kişiler kullanıyor.

Porsuk Çayı üstünde düzenlenen turistik bot turları Eskişehir’de yapılacak şeylerin başında geliyor.

Gondol kullanıcısı Venedik kıyafetlidir. Yaklaşık 20 dk süren bu gezi Eskişehir’in bir bölümünün perspektifini sizlere sunmaktadır.

Porsuk çayının muhteşem fotoğraflarını aşağıda sizler için hazırladığımız galerimizden görebilirsiniz.

 ESKİŞEHİR PORSUK ÇAYI GEZİLECEK YERLER FOTO GALERİSİ

 

 

Bir önceki yazımız olan Şile Saklıgöl Gezilecek Yerleri ve Nasıl Gidilir? başlıklı makalemizde şile saklıgöl gezilecek yerler, şile saklıgöl kahvaltı fiyatları ve şile saklıgöl nerededir ve nasıl gidilir hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Şile Saklıgöl Gezilecek Yerleri ve Nasıl Gidilir?

Sevgili gezilecekyer.org okuyucuları bahar gelmişken evde oturmamalı, şöyle doğaya, yeşilliklere sığınmalı diyorsanız bu yazımızdaki Saklıgöl tam size göre bir yer,...

Kapat