Etiyopya Gezilecek Yerleri Hakkında Bilgi

Etiyopya Gezilecek Yerleri Hakkında Bilgi; Eski adıyla Habeşistan olarak anılan, günümüzdeki adıyla Etiyopya Federal Demokratik Cumhuriyeti birden fazla komşuya sahip olan büyük bir Doğu Afrika ülkesidir.

Etiyopya Gezilecek Yerleri Hakkında Bilgi

Halk oylaması ile Kızıldeniz bağlantısı bağımsızlığını ilan eden Eritre’ye ek olarak, Sudan, Güney Sudan, Somali, Kenya, Cibuti ve Uganda da Etiyopya’nın komşularıdır.

Etiyopya Nüfusu

2012 yılı verilerine göre 91.73 milyon olan Etiyopya nüfusu Nijerya’dan sonra Afrika’nın ikinci kalabalıktaki ülkesidir. Çok fazla etnik gruba ev sahipliği yapan ülkedeki dağılım fazladan aza doğru Oromo, Amhara ve Tigre, Sidamo, Shankella, Somali, Afar, Gurage olarak çeşitli etnik gruplara ayrılmıştır.

Etiyopya Önemli Şehirleri

Addis Ababa: Rakımı 2500 metre olan Etiyopya başkenti hem gecekondu mahalleleri ile yapılanmış dar sokakları hem de modern binaların yükseldiği geniş caddeleri ile ülkenin en büyük şehri olarak anılmaktadır. Kahve, süt, metal, deri ve tütün üretimi ile ticari öneme sahip olan kent, Addis Ababa Üniversitesi ile entelektüel ve kültürel anlamda da önem arz etmektedir.

Adama: Etiyopya’nın Oromia Bölgesi’nde yer alan şehir Nazret adıyla da anılmaktadır. Kalabalık bir ulaşım ağına sahip olan bu kentte başkent ile ulaşımda kullanılan en uygun rotadır.

Aksum: Milattan sonra Aksum Krallığı’na ev sahipliği yapan bu şehrin tarihi dokusu UNESCO tarafından Dünya Kültürel Mirasları Listesi’nde yerini almıştır. Aksum’da bulunan havaalanı şehre kolayca ulaşımı sağlamaktadır.

Bahir Dar: Amhara Bölgesi’nin başkenti olarak kabul edilen şehir içinde barındığı doğa güzellikleri ile turistlerin uğrak yerlerindendir. Mavi Nil Nehri’nin kaynağı olan Tana Gölü,  büyüleyici doğası ile görülmeye değer bir şehirdir. Büyük çoğunluğu palmiye ağaçları ve renkli çiçeklerle kaplı olan Bahir Dar, Etiyopya’nın ışıldayan yüzüdür.

Gondar: Etiyopya’nın Amhara bölgesinde yer alan kent,  17. Yüzyıldaki birçok kraliyet kalesini içinde barındıran Fasil Ghebbi ile farklı bir mimari yapıya ev sahipliği yapmaktadır.

Etiyopya Din ve Konuşulan Dil

Etnik dağılım bakımından çeşitliliğin görüldüğü Etiyopya’da dini eğilimin büyük çoğunluğu Ortodoks Hristiyanlığına aittir. Nüfusun %40’ı Müslüman olan ülkede ayrıca az bir kesim tarafından benimsenen Animizm ile ruhani bir sistemin varlığı da görülmektedir.

Etnik grupların kalabalık oluşu ile ülkenin dil algısını çeşitlendirmiştir. 81 ayrı dilin konuşulduğu Etiyopya’daki resmi dil Amhar Alfabesi ile yazılan Amharcadır. Her etnik grubun ayrı konuştuğu dil dışında İngilizce ’de ülkede konuşulan diller arasındadır.

Etiyopya İklim/ Ne Zaman Gidilir

Tropikal iklim kuşağında bulunan ülkenin en yüksek sıcaklık ortalaması 40°C’yi geçmemektedir. Yüksek bölgelerde düşen sıcaklık, ılıman iklime geçişin etkisinden kaynaklanmaktadır.

Yaz ve sonbaharın aylarının bol yağışlı geçtiği ülkeyi en uygun ziyaret edilecek zaman kış ve ilkbahar aylarıdır. Sıcaklık ortalaması 30°C ve civarında seyreden ülkede Muson yağmurları dışında sıcaklık sorun teşkil etmemektedir.

Etiyopya Gezilecek Yerler

Barındırdığı doğa güzellikleri ve mimari yapıları ile keşfedilmeye hazır olan ülke, Entoto Dağları’ndaki huzur, Mavi Nil Nehri boyunca uzanan yeşil doğası, Tana Gölü ve çevresindeki katedraller gezilecek yerlerden sadece bir kaçıdır. Danakil Çöküntüsü, biriken volkanik sıvıların meydana getirdiği büyüleyici bir ova olarak görülmeye değerdir.

Başkent Addis Ababa’da ki St. George Katedrali, Etiyopya Ulusal Müzesi,2. Menelik Sarayı, Etnoloji Müzesi, Parlamento Binası ve çevresindeki farklı mimari değerler de gezilmesi gereken mekanlardandır.

Etiyopya Tarihi Yerleri

Tarihteki en eski medeniyet olarak anılan ülkenin barındırdığı tarihi yapılar, aynı zamanda mimarisini de şekillendirmiştir. Gondar’daki Kale Sarayı, Aksum Piramitleri, Lalibela Kaya Oyma Kiliseleri ve Tiya Dikili Taşları tarihe şahitlik eden yapılar olarak karşımıza çıkmaktadır.

Etiyopya Gece Hayatı

Turistik otellerin barları ve birkaç kulüp dışında gece hayatı kültürü olamayan ülkede sakinlik hakimdir. Sınırlı sayıda hizmet veren bu mekanlarda Etiyopya’nın ulusal içeceği olan bal aromalı Tej adındaki içkinin tadına bakmak mümkündür.

Etiyopya Ne Yenir/ Ne İçilir

Et çeşitleri, acı ve baharatların hakim olduğu Etiyopya mutfağına injera tahılı ile yapılan sünger kıvamındaki ekmek eşlik etmektedir. Et yemeklerine alternatif olarak Shiro wat adındaki sebze güveci lezzetli bir seçenektir.  Farklı tahıl türlerinin kullanıldığı mutfakta kahve kültürü de ayrı bir önem arz etmektedir.

Etiyopya Nasıl Gidilir

Uçak ile İstanbul’dan başkente direk ulaşım sağlanmaktadır. Ancak yüksek bilet fiyatları sebebi ile farklı ülkeler üzerinden aktarmalı gitmek de tercih edilmektedir.

Etiyopya Foto Galerisi

Bir önceki yazımız olan Katar Gezilecek Yerleri Hakkında Bilgi başlıklı makalemizde Al Rayyan, Al Shamal ve Dukkan hakkında bilgiler verilmektedir.

Google Aramaları:

etopya kızları gece hayatı,etiyopya gezilecek yerler

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Katar Gezilecek Yerleri Hakkında Bilgi

Katar Gezilecek Yerleri Nerede; Basra Körfezine kadar uzanan, Arap Yarım adasının doğusunda bulunan, resmi olarak Katar Emirliği olarak isim verilen,...

Kapat